Epidemia raka prostaty

aktualizacja: 2020-02-22 09:46:31     nr wiadomości: 41575     przeczytano: 7625     Ilość komentarzy komentarze: 6

Coraz więcej mężczyzn w Polsce zapada na raka prostaty, można mówić o eksplozji zachorowań, a głównym powodem jest starzenie się społeczeństwa – podkreślają lekarze uczestniczący w ogólnopolskiej konferencji o nowotworach układu moczowego, która w piątek rozpoczęła się w Białymstoku.

Zorganizowało ją po raz ósmy Białostockie Centrum Onkologii wspólnie z Polskim Towarzystwem Radioterapii Onkologicznej, Polskim Towarzystwem Onkologicznym i Stowarzyszeniem do Walki z Rakiem. Motywem przewodnim obrad jest wielodyscyplinarna współpraca specjalistów różnych dziedzin, aby skutecznie leczyć pacjentów.

Rak gruczołu krokowego zwykle przez długi czas rozwija się w sposób bezobjawowy albo powoduje jedynie nieznaczne objawy przypominające dolegliwości typowe dla łagodnego rozrostu gruczołu krokowego (częste oddawanie moczu [częstomocz], konieczność przerywania snu w celu oddania moczu [nykturia], trudna do opanowania konieczność pilnego oddania moczu [naglące parcie na mocz], uczucie niepełnego wypróżnienia po oddaniu moczu oraz oddawanie moczu wąskim strumieniem). Czasem do objawów dołącza się krwinkomocz (pod tym pojęciem rozumie się obecność czerwonych krwinek w moczu, ale nie jest to równoznaczne z dostrzegalnym gołym okiem czerwonym zabarwieniem moczu!).

Wybór metody leczenia uzależniony jest od wielu czynników: stopnia zaawansowania choroby, oceny ryzyka (na podstawie stężenia PSA oraz wartości w skali Gleasona), wieku chorego i spodziewanego czasu przeżycia.

W ramach profilaktyki raka stercza zalecane jest, aby każdy mężczyzna wykonywał coroczne badania kontrolne od 45. roku życia. Natomiast wcześniej należy udać się na wizytę do urologa zawsze, gdy pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Standardowo też wskazaniem do częstszych badań jest występowanie tego typu nowotworu w rodzinie.

A co to za teoria, że głównym powodem zachorowań na raka prostaty jest starzenie się społeczeństwa? Żywność "chemiczna" nad którą państwo polskie nie ma należytej kontroli - to jest główna przyczyna zachorowań, nie tylko na raka, no ale może właśnie o to chodzi, że lepiej leczyć niż zapobiegać?
Napisał: filozof grecki dodano: 2020-02-22 18:24:41

Nekrologi świadczą o zupełnie innej tendencji. Przerażające jest jak wielu mężczyzn umiera tuż po przejściu na emeryturę, a wielu jej nie doczekuje.Wiadomo, państwu zależy aby jak najdłużej płacić składki i jak najkrócej z nich korzystać. Starzeje sie tak naprawdę mały procent ludzi. Czy śmierć w wieku 65-70 lat to starość, czy dopiero początek starości ?
Napisał: Ada dodano: 2020-02-22 19:23:15

A PiS dał lekką ręką 2 mld na propagandę w TVP niż na leczenie chorych ma raka. Tak chce być blisko ludzi. /
Napisał: ⛷⛷⛷⛷⛷⛷⛷& dodano: 2020-02-22 21:35:19

To prawda zywnosc to prawie sama chemia ,leki wycofuja z aptek ot tak sobie bo ktos gdzies tam się pomylił .Zastanawiam sie po co nam minister zdrowia ?
Napisał: Bola dodano: 2020-02-22 23:37:31

na haslo "GMO" odzew nowotwor w przeróznej postaci.
Napisał: czytelniczka dodano: 2020-02-23 10:09:02

brak sexu i tyle
Napisał: . dodano: 2020-02-23 12:38:03

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.