piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 8366 wyświetleń

Energia odnawialna w mieście

Miasto Grajewo planuje złożyć wniosek o dofinansowanie projektu pn.: „Pozyskiwanie energii odnawialnej słonecznej w Mieście Grajewo – edycja II” polegającego na montażu instalacji kolektorów słonecznych w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych znajdujących się na terenie Miasta Grajewo na potrzeby podgrzewania wody użytkowej. Wniosek o dofinansowanie zostanie złożony w kwietniu 2017 r. do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Projekt pn. „Pozyskiwanie energii odnawialnej słonecznej w Mieście Grajewo – edycja II” realizowany będzie jedynie w przypadku przyznania Miastu dotacji.

W ramach planowanego projektu możliwe będzie dofinansowanie zakupu i montażu instalacji solarnej w wysokości do 65% kosztów. Wkład własny mieszkańców wyniesie min. 35% kosztów instalacji. 

 

http://www.grajewo.pl/

Komentarze (4)

Skorzystaliśmy z tej okazji przy pierwszej edycji programu - POLECAM. Już teraz było kilka dni, że woda zagrzała się do 50 stopni przy takim nasłonecznieniu. Mam pytanie - czy Miasto myśli o instalacjach fotowoltaicznych? To było by fajne rozwiązanie.

Jaka to jest ekologia skoro koszt wytworzenia takiej instalacji jest ekonomicznie nieuzasadniony. Dotacja jest pokrywana z naszych podatków lub odpisów na ochronę środowiska. Gdyby trzeba wydać 100% kosztów takiej instalacji to koszt ogrzewania konwencjonalnego = instalacji eko. Dodać należy, że kiedyś trzeba będzie zutylizować zużyte panele ale tego dziś nikt nie bierze pod uwagę. Należy rozwijać instalację miejskiego ogrzewania aby najwięcej osób było podłączonych do wydajnego systemu grzewczego tak aby obniżyć koszty wytwarzania energii, żeby zadziałał efekt skali. Systemy eco mogą być montowane jako uzupełniające ale nigdy zasadnicze. SMLW nie dyktuje cen energii cieplnej tylko Ciepłownia miejska. Jeżeli ciepło można byłoby kupować taniej np. z ciepłowni Pfleiderera, taniej lub z innej ciepłowni, która mogłaby taniej ją wyprodukować to w mieście powstał by rynek i konkurencja spowodowałaby spadek cen. Dziś ceny dyktuje PEC, który jest monopolistą w mieście.

Do Wiśka,
Ten program jest bardzo potrzebny i dedykowany dla domów jednorodzinnych i terenów o rzadkiej zabudowie. Tereny o gęstej zabudowie powinny być podłączone do ciepłowni miejskiej. Nie wyobrażam sobie podłączenia wszystkich mieszkańców nawet na peryferiach do sieci miejskiej lub ciepłowni regionalnej. Budowa sieci, straty w czasie dystrybucji na dużą odległość oraz koszt eksploatacji będą olbrzymie. Nie oszukujmy się, w tych ciepłowniach nadal spalany jest węgiel lub biomasa, a to wiąże się z emisją zanieczyszczeń do atmosfery. Chcemy mieć czyste powietrze to pozyskujmy energię cieplną i elektryczną ze " słońca i wiatru".

Wszystko fajnie, ale czy ktoś z włodarzy miasta pomyślał o zorganizowaniu spotkania z mieszkańcami w celu przedstawienia pozytywnych i negatywnych aspektów posiadania instalacji solarnych? Nie jestem specjalistą w tym zakresie, ale wiem że instalacje fotowoltaiczne są lepsze od instalacji solarnych. Te pierwsze mają zdecydowanie lepszą sprawność i przynoszą większe oszczędności dla ich posiadaczy, ponieważ pracują nawet gdy brak jest słońca. Instalacje solarne działają tylko gdy jest słońce. Poza tym są inne ważne aspekty, jak np. okres użytkowania/eksploatacji, gwarancji i najważniejsze utylizacji. Kto poniesie jakie koszty?
Czy mieszkańcy są świadomi jakie ryzyko i odpowiedzialność niesie za sobą posiadanie takich instalacji?
pozdrawiam,

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.