Echa sesji Rady Powiatu

aktualizacja: 2019-07-22 18:33:14     nr wiadomości: 39766     przeczytano: 2939     Ilość komentarzy komentarze: 1

17 lipca br. o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Grajewie, ul. Strażacka 6B odbyła się XIII sesja Rady Powiatu Grajewskiego. Posiedzenie miało charakter nadzwyczajny.

Podczas obrad Rada Powiatu Grajewskiego podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia stanowiska dotyczącego budowy drogi ekspresowej S – 16 na odcinku Ełk – Knyszyn.

Z uzasadnienia uchwały…

Realizowana od lat budowa odcinków drogi S – 16 w ramach kolejnych etapów inwestycji przyczynia się do rozwoju całego obszaru województwa warmińsko – mazurskiego i podlaskiego. Droga S – 16 Ełk – Knyszyn ma stanowić ważny element w krajowej i europejskiej sieci dróg. Rozszerzenie S – 16 z Ełku w kierunku Białegostoku poprawi również połączenie województwa podlaskiego z województwem warmińsko – mazurskim. Inwestycja ta stanowi ogromną szansę dla mieszkańców naszego powiatu, jak również i dla inwestorów.

Optymalnym rozwiązaniem w zakresie przebiegu trasy S – 16 na terenie powiatu grajewskiego bądzie najkrótsze połączenie Ełku z Grajewem oraz przebieg najbardziej zbliżony do trasy istniejącej drogi krajowej DK 65 na pozostałej części trasy. Takie założenia spełnia zaprojektowanie trasy S – 16 od strony Ełku częścią korytarza D do połączenia z korytarzem E, po prawej stronie Grajewa z węzłem na skrzyżowaniu z istniejącą DK61 od strony Popowa. Dalszy przebieg za węzłem korytarzem Edo połączenia z korytarzem Ci korytarzem C do granicy powiatu grajewskiego. 

Zaproponowana trasa przebiegu jest najbardziej zbliżona do DK65 i linii kolejowej Białystok – Ełk E75. Przyjęcie innych rozwiązań tj. przez węzeł Guty lub obejściem Grajewa po lewej stronie doprowadzi do sytuacji kiedy to kierowcy będą wykorzystywać dotychczasowa DK65 w celu skrócenia drogi. Zaproponowany przebieg wymaga najmniejszego zajęcia terenów intensywnie wykorzystywanych rolniczo. Przyjęcie przebiegu S – 16 w sąsiedztwie istniejącej DK65 i linii kolejowej E75 pozwoli przekroczyć tereny Biebrzańskiego Parku Narodowego w jego najwęższym miejscu oraz przekroczyć Biebrzę w pobliżu istniejących przepraw: drogowej i kolejowej.

Przy braku S – 16 rosnący ruch, zwłaszcza turystyczny w okresie letnim, może doprowadzić w najbliższym czasie do wyczerpania przepustowości istniejących dróg. Wzrost natężenia ruchu jest nieunikniony, problem komunikacyjny regionu będzie narastał, w rezultacie cel gospodarczy regionu, czyli przyciągnięcie jak największej liczby turystów może zostać zaprzepaszczony z powodu braku dostępności komunikacyjnej.

Budowa drogi ekspresowej S – 16 będzie miała bardzo duży wpływ na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zmniejszy wykluczenie komunikacyjne regionu.

 

stanowisko Rady Powiatu w sprawie budowy drogi ekspresowej S-16 na odcinku Ełk - Knyszyn  (*.pdf)

 

e-Grajewo.pl

 

Baju baju będziemy w raju .
Napisał: Węzeł Guty dodano: 2019-07-22 21:07:41

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.