Dzień Świadomości Autyzmu

aktualizacja: 2018-04-12 20:53:11     nr wiadomości: 34919     przeczytano: 1724     Ilość komentarzy komentarze: 1

Obchody Dnia Świadomości Autyzmu w Zespole Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II  w Grajewie.
   W roku 2007 Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło dzień 2 kwietnia Światowym Dniem Świadomości Autyzmu. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej i wiedzy na temat autyzmu.   
    W roku 2011 amerykańska organizacja Autism Speaks zainaugurowała akcję „Zaświeć się na niebiesko”  i od tej pory charakterystycznymi motywami obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu stał się kolor niebieski i podświetlanie budynków w kolorze blue.


   Uczniowie z autyzmem uczą się we wszystkich grajewskich szkołach, jednak najwięcej z nich uczęszcza do Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie. Pierwsza klasa dla dzieci autystycznych  powstała tu w roku w 2003. W ciągu 15 lat liczba klas dla dzieci z autyzmem w ZSS  wzrosła siedmiokrotnie. Obecnie w siedmiu oddziałach uczy się  18 dzieci z powiatu grajewskiego i ełckiego. Ponadto 8 dzieci ze spektrum autyzmu uczęszcza do oddziału przedszkolnego, a 18 objętych jest zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju.


  5 kwietnia 2018 roku w Zespole Szkół Specjalnych w Grajewie odbyły się po raz pierwszy szkolne obchody Dnia Świadomości Autyzmu. Szkoła przystąpiła w ten sposób do ogólnopolskiej akcji, która w bieżącym roku przebiegała pod hasłem „Autyzm- na całe życie”. Na budynku  ZSS przy ul. Ełckiej pojawiły się plakaty tematyczne i wiele niebieskich akcentów. Okna przysłonięto niebieskimi bibułkami, na korytarzach szkolnych pojawiły się niebieskie balony, kwiaty i gazetki ścienne. Wielu uczniów i nauczycieli ubrało się tego dnia na niebiesko, okazując w ten sposób symboliczne wsparcie osobom autystycznym.
   W bibliotece szkolnej odbyły się lekcje na temat autyzmu, których celem było uświadomienie uczniom, w jaki sposób osoby autystyczne odbierają świat. Lekcje poprowadziła pani Anna Jarząbek – nauczycielka ZSS, wychowawczyni klasy, do której uczęszczają dzieci z autyzmem. 


   W ramach obchodów szkolnego Dnia Świadomości Autyzmu odbyło się również spotkanie rodziców dzieci ze spektrum autyzmu z dyrektorem ZSS p. Jarosławem Konopką oraz Dyrektorem Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Grajewie p. Jarosławem Kozikowskim. Rodzice mieli możliwość poznania swoich praw oraz zostali zapewnieni o wszechstronnej pomocy, jaką ich dzieci mogą uzyskać  placówce.


   Obchody Dnia Świadomości Autyzmu mają szansę na stałe wpisać się na stałe w kalendarz imprez i uroczystości w Zespole Szkół Specjalnych w Grajewie. Jest to bardzo ważny dzień, zwłaszcza, że zjawisko występowania autyzmu u dzieci ma tendencje wzrostową. Obecnie w Europie autyzm diagnozuje się u 1 na 100 dzieci, w USA natomiast u 1 na 10.

 

/ Pan Dyrektor zadowolony a jako rodzic nic mi to spotkanie nie dało. Gadanie. Każde dziecko autystyczne wymaga indywidualnego podejścia. Nie wrzuca się wszystkich do jednego worka i opowiada co mamy robić. Statystyka jest jedną z form oglupiania. 1 z 10 prowadzi Pan Sznuk. Moje dziecko jest swoistym indywiduum a nie jednym ze stu czy dziesięciu
Napisał: Mama dodano: 2018-04-15 03:07:11

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.