3 lipca pod hasłem "Spróbuj nie brać torebek ze sklepu – zrobisz przysługę naszej planecie" organizacje związane z ruchem zero waste (ang. zero odpadów) reklamują akcję "Dzień bez foliówek'.
Jednorazowe torby na zakupy są śmieciami najbardziej widocznymi. Znajdziemy je wszędzie - na śmietnikach, łąkach, w lesie, w parkach. Choć folię łatwo jest zniszczyć, to jej wytrzymałość na proces rozkładu jest wyjątkowo duża. Jednorazowa torebka używana jest średnio 25 minut, a rozkłada się nawet kilkaset lat! Co roku jako śmieci kończy ponad 500 miliardów tych opakowań.
Z foliówkami trzeba „walczyć” uznały nie tylko organizacje ekologiczne. W celu ograniczenia korzystania z toreb, Ministerstwo Środowiska wprowadzi za nie opłaty. Zgodnie z założeniami nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi cena jednej „foliówki” po 2018 r. może wynieść nawet 1 zł. Wprowadzenie opłat nie ma celu fiskalnego, lecz jest jednym z działań podejmowanych, by doprowadzić do zmiany zachowań konsumentów – skłonienie klientów sklepów do zmniejszenia ilości zużywanych toreb plastikowych. Obecnie w Polsce, według szacunków, zużywa się ok. 250 - 270 toreb na głowę mieszkańca, podczas, gdy średnia europejska to 200.
Na szczęście rosnąca świadomość społeczna przynosi ze sobą pewne zmiany np. niektóre sieci supermarketów na świecie całkowicie zrezygnowały z foliowych toreb na zakupy, inne wprowadzają reklamówki z materiałów biodegradowalnych, które rozkładają się w ciągu najwyżej kilku miesięcy. Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest oczywiście korzystanie z toreb wielokrotnego użytku, co nie tylko sprzyja środowisku, ale również domowym oszczędnościom.
Bądź Eko! Korzystaj z toreb wielorazowych!
zobacz:
250 foliowych toreb rocznie!
niedziela, 11 maja 2025
niedziela, 11 maja 2025
© Copyright 2025, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)