piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 15825 wyświetleń

Dożynki 2012 w Niedźwiadnej

      Niewielki kościół gotycki w Niedźwiadnej po raz pierwszy odnotowany był w źródłach historycznych już w 1476 roku. W okresie administrowania parafią przez ks. proboszcza Jarosława Stefaniaka odzyskał pierwotną świetność. Dziś parafianie z małej podlaskiej wsi razem z przykładnie posługującym im duchowo, etycznie i rozrywkowo księdzem Jarosławem, cieszą się sakralną perłą tej ziemi. Ziemi, która owiana ciekawą historią, jest przesycona krwią i potem praojców. Remont kościoła trwał dwa lata i zakończył się w październiku 2010 roku. Kościół mały, skromny i czysty, swoim wyglądem przyciąga gości. Spogląda ze wzgórza radośnie na wiernych, pracowitych i uczciwych ludzi tej wsi i całej parafii. Goście odnoszą wrażenie, że to sacrum jest silnie sprzężone z wolą Boga, księdza Jarosława i wiernych.
      Zakończenie przez rolników prac na polach, wyzwala chęci do tradycyjnego obchodu ludowego święta plonów, czyli - dożynek. Uroczystość dożynkowa, to rodzaj podziękowania za zebrane plony, które zapewniają rolnikom byt materialny. Ich plony są też pokarmem dla kraju.
    W Niedźwiadnej od 2000 r., dożynki organizowane są corocznie z tą różnicą, że teraz przyjaznym dźwiękiem zapraszają wiernych do świątyni elektroniczne kuranty. Ich uzupełnieniem byłby zegar sterowany satelitarnie, a wewnątrz dobrze brzmiące organy. Choć wcześniej z okolicznych wsi na uroczystość przyjeżdżano bryczkami i wozami konnymi, a dziś pięknymi limuzynami, to dożynki są dalej manifestacją chłopskiej dumy z przynależności do rolniczego stanu. Są szczęśliwi, że na egzystencję rodziny zapracowali uczciwie na własnej roli. Ich ciężka, całoroczna praca zaczyna się od porannej i kończy na wieczornej modlitwie do Boga.
To dla Niego, Stwórcy i Pana, niosą w darze żniwne wieńce i symboliczne dary, żeby podziękować za wytrzymałość w swoim trudzie, za aurę i florę i za to, że będąc zawsze i wszędzie z Bogiem- zwyciężali. Zwyciężyli, bo zbierając plony rocznej harówki, zachowali zdrowie i chęci do rozpoczęcia kolejnego rolniczego roku.

     Tegoroczną oprawę liturgiczną, dekorację kościoła i wieniec żniwny przygotowali mieszkańcy Brzeźna.
      Podniosła uroczystość dożynkowa odbyła się 02.09.2012 roku w Niedźwiadnej. W tej intencji od godz. 11: 30 Mszę Świętą celebrował proboszcz parafii Niedźwiadna ks. Jarosław Stefaniak.

     Do zebranych z wieńcem i darami przy pomniku Papieża Jana Pawła II, podszedł celebrans uroczystego nabożeństwa i razem weszli do świątyni.

     W słowie wstępnym ks. proboszcz powiedział: „ Za nami jest już czas niełatwych, tegorocznych żniw. Serdecznie witam wszystkich przybyłych na nasze parafialne dożynki. Każda wizyta w kościele, który jest naszym prawdziwym domem, to okazja do wdzięczności Wszechmogącemu Panu za dar życia i Jego nieustanną miłość do swoich dzieci. (…) Dziękujemy Bogu za tegoroczne plony i prosimy, aby ten Boży Dar był sprawiedliwie dzielony.”

     Jak zwykle, dożynkowym, typowo rolniczym ceremoniom przewodniczył Starosta i Starościna. Tego roku, władzę tak wysoką, piastowało małżeństwo Edyta i Sławomir Kiełczewscy z Brzeźna.
W kościele złożono wieniec dożynkowy, pomysłowo wykonany z kłosów zbóż i kwiatów polnych, którego centralne miejsce w pszenicznej ramie zajmuje Papież. Następnie Starosta ze Starościną na ręce kapłana złożyli bochen chleba, upieczonego zapewne z mąki pochodzącej ze zbiorów 2012. W kolejnym, istotnym akcie ceremonialnym, składano symboliczne dary.
W obrzędzie liturgicznym kościół był całkowicie wypełniony wiernymi. Również miło słuchało się donośnego i czystego śpiewu w wykonaniu Wiolety Zamojskiej z Brzeźna, uczennicy kl. III Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie.
Proboszcz powitał gości, Burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego i Krzysztofa Zalewskiego.     

      Podczas błogosławieństwa wieńca dożynkowego odczuć było można delikatność ważnej misji kapłana, który w chwilach duchowego łączenia się z Bogiem, jest tak bardzo wiarygodny w słowie, zachowaniu i dążeniu w prowadzeniu swojego ludu do krainy szczęśliwości.
 
      W zwięzłym i metodycznie ujętym przemówieniu Burmistrza Szczuczyna zawarty był szacunek do pracy rolnika. Na wstępie powitał słowami: ” Księże proboszczu, drodzy rolnicy, szanowni goście. Wczoraj obchodziliśmy 73. rocznicę wybuchu i tragedii II w. św. Mimo tragizmu oraz oszołomów i zdrajców, nic nie przysłoni bohaterstwa i oddawania życia za Ojczyznę. (…) Wczoraj, wandale zniszczyli kilkadziesiąt znaków drogowych w Szczuczynie. To wszystko dzieje się na przekór tym, którzy oddając życie zapewniali im wolność i na przekór Waszej trudnej rolniczej pracy. Najlepiej nic nie robiąc czekać. Minie wiosna, lato, jesień, zima i dalej czekać na laury bez pracy. (…).” Burzliwe oklaski były podziękowaniem za słowa prawdy.

      Ksiądz proboszcz zaprosił na skromny poczęstunek, a po nim do uczestnictwa w zawodach sportowych. Miłym słowem zachęcał do śmiałego udziału, tak żeby On nie odnosił wrażenia, że ktokolwiek może się bać przegrać wyścig rowerowy z proboszczem. Nikt nie powinien się martwić, że przegra z tym, kto stosuje krem 50 plus. – dodał.
Starościna m. in. podziękowała wszystkim za przybycie na dożynkowe uroczystości.
      Ksiądz Jarosław, jako sługa Boży i rzeczywisty przyjaciel ludu, podziękował mieszkańcom wsi Brzeźno za piękno, gospodarność i pracowitość. Życzył im sto lat, a nawet dużo dłużej. 

Dożynkowe Wyścigi Rowerowe były miłym i ostatnim punktem programu. Zawodnicy występujący w czterech kategoriach zajęli następujące miejsca:

 1 KATEGORIA DO LAT 6

I miejsce - Mariusz Berć,
II miejsce – Kacper Misiurek,
III miejsce – Katarzyna Pawłowska.

2 KATEGORIA 7 – 9 LAT

I miejsce – Hubert Nawrocki,
II miejsce - Łukasz Kiełczewski,
III miejsce – Agata Gutowska,
IV miejsce – Szyman Chmielewski,
V miejsce – Klaudia Borys.

3 KATEGORIA 10 – 12 LAT

I miejsce – Paweł Dzięgielewski,
II miejsce – Daniel Chmielewski,
III miejsce – Aleksandra Ramatowska,
IV miejsce – Kamil Witkowski,
V miejsce – Justyna Bagińska,
VI miejsce – Magdalena Bagińska.

4 KATEGORIA „OPEN”

I miejsce – Krystian Gutowski,
II miejsce – Jarosław Stefaniak,
III miejsce – Mariusz Cimochowski,
IV miejsce – Marcin Wróblewski,
V miejsce – Sławomir Kiełczewski,
VI miejsce – Artur Kuczyński,
VII miejsce – Krzysztof Zalewski.

     Sędzią głównym zawodów był nauczyciel Szkoły Podstawowej w Niedźwiadnej Krzysztof Grunwald, którego wspierały bratanice Justyna i Katarzyna Grunwald.
     Medale i statuetki osobiście zaprojektował i zakupił ks. proboszcz. Kredę do rysowania na asfalcie dostarczył zawodnikom Burmistrz Szczuczyna.
     Podczas Dożynkowego Wyścigu Rowerowego Niedźwiadna ‘2012 doszło do honorowego zakładu pomiędzy dwoma zawodnikami Jarosławem Stefaniakiem, a Krzysztofem Zalewskim. Zakład stanowiący symboliczną sumę 20 zł wygrał ks. proboszcz. Zdobycie drugiego miejsca i wygranie zakładu zawdzięcza starannemu stosowaniu „Kremu 50 Plus”.

     *Gospodarzem dożynek w 2011 roku była wieś Mazewo, a starostami państwo Rudzcy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 


           Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

 

Dożynki Powiatowe 2012 odbędą się w Ławsku

Dożynki Parafialne

    Burmistrz Szczuczyna wraz z Proboszczem parafii szczuczyńskiej – ks. Robertem Zielińskim zapraszają mieszkańców miasta i gminy Szczuczyn, a w szczególności rolników i ich rodziny, do uczestnictwa w tegorocznych Dożynkach Parafialnych, które odbędą się 12 września br.

    Dożynki rozpocznie uroczysta Msza św. dziękczynna, która zostanie odprawiona o godz. 12.00 w kościele parafialnym p.w. Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie. Gospodarzem tegorocznych Dożynek jest wieś Bęćkowo.

Komentarze (13)

Jedna uwaga: Mała podlaska wieś Niedźwiadna, choć leży w województwie PODLASKIM, jest częścią krainy geograficznej MAZOWSZE, więc jest małą, a owszem, ale MAZOWIECKĄ wsią.

Szanowny Jacku, dziękuję Ci za to, że przeczytałeś artykuł, w którym uwagę Twoją zwróciło bardziej położenie Niedźwiadnej niż przebieg dożynek. Rozumiem, że w tysiącu dziennikarskich obowiązków jest i to, że nie mam prawa się mylić. Jednak tu autor nie popełnił błędu, tylko Twoja uwaga jest zbyt horyzontalna. Nie napisałem, że mieszkańcy wsi pochodzą z mazowieckiej krainy geograficznej tylko, że z małej podlaskiej wsi. Jej położenie według podziału administracyjnego jest tu o wiele ważniejsze niż z geograficznego. Mazowiecka kraina nie kończyła się na Niedźwiadnej, a na rzece Ełk za Grajewem. Dalsze tereny za tą rzeką zajmowali Jaćwingowie. Wszelkie granice są ustalane przez ludzi i przez nich korygowane. Chyba najmniej stabilne są te na Narwi i Bugu. Powiat szczuczyński, którego już nie ma, też miał granice aż w Boguszach. Tam po trzech krajach granicznych, w lesie na granicy wsi Bogusze i Prostki, nad wspomnianą już rz. Ełk, do dziś stoi słup graniczny: Korony Polskiej, Wielkiego Księstwa Litewskiego i Prus Książęcych, zbudowany przez króla Zygmunta Augusta w 1545 roku. Jacku, w artykule dożynkowym, nie mroki historii, ani krainy geograficzne nie mają znaczenia, tylko historia ta, którą drugiego września 2012 roku dotykaliśmy swoimi zmysłami. Do tego potrzebna jest świadomość, że Niedźwiadna położona jest w gminie Szczuczyn, powiecie grajewskim, województwie podlaskim. Pozdrawiam Cię bardzo serdecznie i życzę wnikliwego czytania.

Macie rację! Ziemia Wiska (Wizna), w której powstała wieś Niedźwiadna - należała do Mazowsza.

Pan Stanisław, którego skądinąd cenię, nie potrafi przyznać się do błędu, pokrętnie tłumaczy, że granice administracyjne są ważniejsze niż geograficzne by za chwilę dać długi wywód o granicach geograficznych właśnie, no to są ważne czy nieważne? Nieważne zresztą...

Jacek o co ci biega, co ty kombinujesz. Ty opanuj się

O czym Wy piszecie? Co to ma wspolnego z dożynkami w Niedźwiadnej? Brawo Brzeźno - super przygotowanie! Brawo zwycięzcy i ci, którzy startowali. Panie Stanisławie! Dziękujemy!

Rawicz: ziemia wiska, wiemy że chodzi o Wiznę, dzięki, należy do Mazowsza, nie należała, i nie koniecznie chodzi o powstanie

KSIĘŻE PROBOSZCZU ! SZANOWNI ORGANIZATORZY I UCZESTNICY TYCH DOŻYNEK ! PANIE STANISŁAWIE ! Naprawdę wspaniała i podniosła duchowo – jak czytam – uroczystość dziękczynna BOGU za Jego wspaniałe dary , jakimi są plony rolne , z których i my miastowi także korzystamy aby żyć ! Podzięka także BOGU i każdemu rolnikowi za jego trud , pot włożony w rolę aby ona ziemia - nasza matka rodzicielka mogła wydać dobry owoc przynoszący nam życie ! Mi osobiście jak dla innych niektórych wielko miastowych obywateli rolnik nie śmierdzi gnojem ale pachnie tym, co najdroższe chlebem Pańskim ale o wiele cenniejszym skarbem dla nas ludzi jest BÓG i Jego słowo ! Nasz Pan Jezus powiedział do kuszącego Go szatana diabła „ Nie samym chlebem człowiek żyje ale każdym słowem pochodzącym z ust Bożych „ . Z opisanej relacji jednoznacznie wynika , że i o tym na dożynkach nie zapomnieliście jak to było niegdyś za PRL na dożynkach państwowych ! Bardzo dobry i ciekawy opis Panie Stanisławie połączony z nutą historii – muszę przyznać , że nie wiedziałem, że ten kościołek ma aż tyle wiosen i że jest tak bardzo zadbany przez Księdza / ży i wiernych ! Tylko pogratulować i życzyć wszystkim długich lat życia oraz owocnej pracy w zdrowiu i w błogosławieństwie Bożym na niwie rolnej i Pańskiej ! BRAWO I BIS ZA ROK ! JAK DA BÓG MOŻE I JA TAM PRZYBĘDĘ ! ? SZCZĘŚĆ WAM WSZYSTKIM BOŻĘ !!!

A gdzie w tym roku będą dożynki powiatowe?

niektórzy mieszkańcy Niedzwiadnej powinni w tak waznym dniu wyspowiadac sie a nie grzesza ciagle!BÓG WSZYSTKO WIDZI !

IZA podsumowałaś prawdę, o tzw. napuszonych i niby wiernych, ale tylko dla oszukania ludzi i Boga w celu robienia fortuny. Parafialni faryzeusze. Jak pisze Głos, była to wspaniała uroczystość duchowa i bardzo dobrze i ciekawie opisana przez naszego Pana Stanisława. Dlatego zachęcił się do przyjazdu tu w kolejnym roku. IZA, a ta zarozumiałość nadętego Jacka i jego adoratora. Kim są ci ludzie, którzy nie wiedzą, co myślą i piszą a starają się mieć własne zdanie? Dziwne, że ich komentarze tu się plączą.

Dziękujemy dla naszego Proboszcza za tak wspaniałą uroczystość! Za rok kolejne zawody, na które pisze się i Ja! :) Pozdrawiam :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.