Dotacje na nawadnianie

aktualizacja: 2020-02-21 10:13:40     nr wiadomości: 41559     przeczytano: 3575     Ilość komentarzy komentarze: 3

Rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą ubiegać się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego. Wnioski do 20 kwietnia 2020 r. można składać w oddziale regionalnym ARiMR lub za pośrednictwem biur powiatowych. 

O pomoc może wystąpić rolnik posiadający gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha. Wnioskodawca powinien zarabiać na produkcji zwierzęcej lub roślinnej, o czym ma świadczyć wykazany  przychód w wysokości co najmniej 5 tys. zł, odnotowany w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku. Konieczna jest także obecność w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności. Co istotne, przyznanie pomocy w tym obszarze wsparcia nie jest uzależnione od wielkości ekonomicznej gospodarstwa i nie trzeba wykazywać wzrostu wartości dodanej brutto (GVA). 

Wsparciem z ARiMR mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji: ulepszające już istniejące instalacje nawadniające; powiększające obszar nawadniania; jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz polepszające już istniejące instalacje. Z tego programu można sfinansować m.in. budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem. 

Pomoc finansowa na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo wynosi maksymalnie 100 tys. zł, przy czym refundacji podlega 50 proc. kosztów poniesionych na realizację inwestycji (60 proc. w przypadku młodego rolnika). Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł. Planowane operacje mogą być realizowane tylko jednoetapowo. Zakończenie realizacji operacji i  złożenie wniosku o płatność powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r. 

Szczegółowych informacji udzielają pracownicy ARiMR.

 

Za tej niedobrej komuny laki na Kuwasach byly nawadniane z jeziora Rajgrod .Teraz lata suche ale stan wody w jezioze jest dobry,ale jak nawodnic jakz rowow pozostaly tylko bruzdy a w niektorych miejscach nie ma wcale.Tam trzeba dac pieniadze i to naprawic.Skorzystaja wszyscy rolicy maiacy tam laki ,a nie pojedyncze osoby.Jest tez dyskryminacja starym rolnikom nie dawac tylko mlodym.Aco gwarantuje konstutucja ze mamy rwne prawo wobec wszystkich.
Napisał: Artur dodano: 2020-02-21 20:57:35

to jest kraj, najpierw co się dało to odwodnili i w najlepszej sytuacji są ci co do nich nie dotarła ludzka ingerencja a jaką pomoc można otrzymać od władzy tak jak z OZE, weź kredyt z banku i taką sumę jak % dany bankowi Rząd cię wesprze a jeszcze zależy jaki dochód na osobę przypada a władza szczególnie teraz twierdzi ze tak pomaga ludziom.
Napisał: obłuda dodano: 2020-02-22 19:13:41

wyciągną wodę głębinową na podlewanie a za kilka lat będziemy pili deszczówkę lub wodę z biedronki
Napisał: miras dodano: 2020-02-24 08:13:29

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.