Długowieczne na wschodzie

aktualizacja: 2020-02-11 13:51:27     nr wiadomości: 41457     przeczytano: 4546     Ilość komentarzy komentarze: 1

Dla wielu to niespodzianka - na wschodzie Polski ludzie żyją dłużej. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował dane, z których wynika, że mieszkańcy z naszej części kraju są długowieczni :)

Wśród kobiet najdłużej żyją mieszkanki Białegostoku, średnia wieku wynosi aż 84,2 lata. Minimalnie niższa średnia wśród kobiet, bo wynosząca 84,1 lat jest w  powiecie grajewskim. Taka sama średnia długość życia jest w Tarnobrzegu, a o 0,3 roku niższa w powiecie tarnobrzeskim. Wynik z Białegostoku jest identyczny jak średnia oczekiwana długość życia kobiet w Luksemburgu, w jednym z najbogatszych państw świata.

Najniższa średnia długość życia wśród kobiet jest w Rudzie Śląskiej i wynosi 77,9 lat. Identyczna oczekiwana długość życia wśród kobiet jest w Algierii. Różnica pomiędzy Rudą Śląską a Białymstokiem wynosi aż 6,3 lata.

Z kolei mężczyźni najdłużej żyją w Rzeszowie, średnia wieku wynosi 77,9 lat. Na drugim miejscu uplasował się Sopot z wynikiem 77,5 lat, trzecią i czwartą lokatę zajmują Opole i Kraków z rezultatami na poziomie 77,2 oraz 76,9 lat.

Najkrócej mężczyźni żyją w centralnej Polsce. Liderem pod tym względem jest Piotrków Trybunalski, gdzie średnia długość życia wynosi zaledwie 70,2 lata. Podobna średnia długość życia jest w krajach arabskich. Na kolejnych miejscach w naszym kraju jest powiat chełmski, bartoszycki oraz płoński. We wszystkich trzech powiatach średnia długość życia wynosi 70,6 lat.

Różnica pomiędzy wartościami skrajnymi, czyli pomiędzy Białymstokiem wśród kobiet i Piotrkowem Trybunalskim wśród mężczyzn wynosi aż 14 lat!

 

Oczywiście jest się z czego cieszyć tylko że mam problem z rozjazdem jaki powstaje w polityce naszego miasta a tymi danymi. Czy w jakikolwiek sposób miasto dba aby osoby w starszym wieku miały co w tym mieście robić? Czy jest jakaś aktywizacja osób starszych, czy zapewniane są usługi medyczne, infrastruktura? Co więcej, prognozy dla takich miast jak Grajewo przewidują że będą się wyludniały, a średnia wieku rosła, czy jest prowadzona jakakolwiek polityka aby ten stan może nie tyle zatrzymać co spowolnić. To jest dobry temat na wywiad z naszymi władzami, jednak czy ktokolwiek się odważy zadawać takie pytania.
Napisał: Kamil dodano: 2020-02-11 19:54:39

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.