Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 7694 wyświetleń

Deficytowe zawody w powiecie

Inżynierowie budownictwa, kierowcy autobusów i ciężarówek, kucharze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy urządzeń dźwigowo – transportowych, pielęgniarki i położne, spawacze i ślusarze, księgowi a także przedstawiciele handlowi oraz specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki powinni    n a j ł a t w i e j   znaleźć zatrudnienie w 2018 r. w powiecie grajewskim.

Problem ze znalezieniem pracy, wynikający z małego zapotrzebowania i wielu kandydatów spełniających potrzebne wymagania mogą mieć ekonomiści, mechanicy pojazdów samochodowych, ogrodnicy i sadownicy, rolnicy i hodowcy a także specjaliści administracji publicznej i technologii żywności i żywienia – wskazuje "Barometr zawodów".

"Barometr zawodów" to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Powstaje osobno dla każdego powiatu w Polsce. Uczestnicy badania (pracownicy Powiatowych Urzędów Pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy) w toku dyskusji analizują sytuację w poszczególnych specjalnościach. Podczas oceny eksperci posiłkują się danymi na temat liczby ofert pracy oraz liczby osób zarejestrowanych w konkretnym zawodzie.

Wspomniany barometr pochodzi ze Szwecji. Jego metodologia została wypracowana w latach dziewięćdziesiątych XX w. jako element szerszego systemu prognozowania zmian na rynku pracy. W 2015 r. zalety wymienionego narzędzia doceniło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, podejmując decyzję o realizacji w Polsce. Koordynatorem krajowym został Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, na poziomie województwa - Wojewódzkie Urzędy Pracy.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w tutejszym PUP (Grajewo) w końcu stycznia br. wyniosła 2 649 osób. W porównaniu do grudnia 2017 r. nastąpił wzrost o blisko 100 osób. I choć liczba bezrobotnych wzrosła, to w porównaniu do poprzedniego roku obecna sytuacja na lokalnym rynku pracy przedstawia się korzystniej. Nastąpił spadek liczby osób bez pracy o prawie 600 osób. Statystycznie to kobieta częściej niż mężczyzna pozostaje bez pracy. Zazwyczaj jest słabiej wykształcona, nie posiada kwalifikacji zawodowych.

 
/e/
 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (4)

na podlasiu tylko nieliczne enklawy maja jako takie perspektywy grajewo ma problem z wladzami miasta i powiatu brakiem ludzi do wykonania realnej roboty same plany paplanina i kolejne wybory miasto i powiat jest juz przegrana wlasciwie to trzeba by pomyslec o zalesieniu powiatu to bylyby jakies korzysci z tego bo ludzie i tak wyjada stad bez wzgledu na to czego by nie napisaly tutejsze wladze samorzadowe

Dlaczego lokalne szkoły nie kształcą młodzieży w tych zawodach. Na poziomie szkoły podstawowej pedagodzy powinni okręślić kto kim może być. To dziecko może być muzykiem, a to ma umysł ścisły to będzie inżynierem inne może być tylko na garnuszku opieki społecznej to na pewno będzie politykiem. Oświata kreuje przyszłość. Po co dzieciaki mają się uczyć tego co im nie przyda się w życiu..

Zazwyczaj to kobieta wychowuje dzieci, mając wieksza ilość dzieci nie opłaca jej sie teraz pracować. Po drugie dla mężczyzny w naszym rejonie łatwiej o zatrudnienie.

Do kia to o czym piszesz to miały weryfikować i spełniać gimnazja takie było założenie MEN wszyscy wiemy jak to się skończyło

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.