Czym jest obróbka plastyczna metali?

aktualizacja: 2018-07-06 16:23:27     nr wiadomości: 35754     przeczytano: 3614     Ilość komentarzy komentarze: 0

Obróbka plastyczna oznacza sposób obrabiania metali i stopów. Proces polega na zmianie kształtu metali przez wywieranie na nich nacisku przekraczającego ich możliwości plastyczne. Dzięki temu dochodzi do zmiany kształtu, wymiarów i struktury materiału. Obróbkę wykonuje się na gorąco, albo na zimno. W zależności od sposobu odkształcania, wyróżnia się tłoczenie, kucie, walcowanie, wyciskanie i ciągnienie. Podczas obróbki blach na zimno poprawia się wytrzymałość materiału, ale pogarsza się odkształcalność.

Zalety i wady obróbki plastycznej blach

Jak się okazuje obróbka plastyczna metali była znana już w starożytności. Wówczas jednak proces odkształcania materiałów odbywał się głównie przez kucie. Obróbka plastyczna ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niej można otrzymywać skomplikowane kształty, które trudno byłoby uzyskać używając innych metod. Poza tym, ten rodzaj obrabiania materiału zachowuje ciągłość włókien, co wpływa na wyższy stopień wytrzymałości blach. Przerobiony metal ma lepsze właściwości mechaniczne i fizyczne. Dodatkowo, obróbka plastyczna jest stosunkowo tania, poza tym, oszczędza się dzięki temu, że proces wytwarzania materiału jest masowy. Jedyną wadą takiego przekształcania surowców jest wysoka cena maszyn i narzędzi niezbędnych do wykonania obróbki.

Kto wykonuje obróbkę plastyczną metali?

Proces przekształcania materiałów wykonywany jest przez wyspecjalizowane firmy takie jak gieciewalcowanie.pl. Przedsiębiorstwo ma bogatą ofertę obróbki metali. Firma proponuje usługi: gięcia blach, walcowania i cięcia blach, a także obróbki plastycznej. Jest to przedsiębiorstwo, które działa na polskim rynku od wielu lat i posiada bogate doświadczenie w swojej branży. Chcąc wykonać obróbkę metali, należy skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która wykonuje swoją pracę na najwyższym poziomie. Wiele przedsiębiorstw zajmujących się obróbką metali posiada witryny internetowe, więc kontakt z odpowiednią firmą jest bezproblemowy.

Maszyny wykorzystywane do obróbki plastycznej

Do procesu obróbki używa się m.in.: pras, młotów mechanicznych, walcarek, żłobiarek i wyoblarek. Dzięki przekształcaniu materiałów można na przykład nadawać kształt bryłom. Proces ten odbywa się poprzez kucie, walcowanie, ciągnienie i wyciskanie. Poza tym, możliwe jest również ukształtowanie blach. Dokonuje się tego dzięki gięciu, tłoczeniu, cięciu i walcowaniu. Ponad to, do obróbki plastycznej zalicza się również nagniatanie i nitowanie.

Obecnie proces przekształcania metali i ich stopów odbywa się dużo szybciej i sprawniej dzięki automatyzacji oraz wysokiej jakości urządzeniom. Dzięki unowocześnionym maszynom obróbka jest bardziej precyzyjna.  

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.