czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Czy potrzebne nam pozwolenie na postawienie altany ogrodowej?

Altana ogrodowa to doskonały sposób na upiększenie ogrodu i wygospodarowanie specjalnej przestrzeni na odpoczynek na świeżym powietrzu. Co warto wiedzieć, nim postawisz altanę ogrodową?
 



Altana ogrodowa to sposób na urozmaicenie ogrodu i wyznaczenie przestrzeni do spędzania czasu niezależnie od pogody. Altana będzie doskonale chroniła przed deszczem, ostrym słońcem, jak i sprawdzi się do wypoczynku w towarzystwie najbliższych.

Warto przed pojęciem decyzji o jej postawieniu dowiedzieć się więcej o przepisach i zweryfikować, czy konieczna będzie zgoda na altanę, a także, na co należy zwrócić szczególną uwagę przy umieszczeniu altany na swojej działce. 

Z definicji altana ogrodowa to niewielka konstrukcja ulokowana na działce, stanowiąca miejsce wypoczynku. Krajowa Rada Polskiego Związku Działkowców uzupełnia ten opis o informacje, że taka altana powinna być estetyczna, funkcjonalna, a także nie wyższa niż 5 metrów w przypadku dachu stromego, oraz 4 metry przy dachu płaskim. 


Altana metalowa ogrodowa Palermo 4,3 m x 4,3 m firmy Palram.pl

Czy zgoda na altanę jest konieczna? 

Nie zawsze konieczne jest uzyskanie pozwolenia na postawienie altan ogrodowych. Wszystko zależy od powierzchni, jaką będzie zajmowała altana. Przepisy prawne dzielą altany na 3 podstawowe grupy:

- altany o powierzchni mniejszej niż 25m²- altany większe niż 25m², ale mniejsze niż 35m²- altany o powierzchni większej niż 35m²

Pierwszy rodzaj altany nie wymaga zgłaszania budowy i rozpoczynania procedury uzyskania pozwolenia na budowę. W przypadku altany do 35m² konieczne jest zgłoszenie budowy w starostwie powiatowym, a każda altana powyżej 35m² wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.

Jak wygląda zgłoszenie budowy altany ogrodowej?

Przed budową altany konieczne jest jej zgłoszenie, w którym należy zawrzeć dane osobowe, dane właściwego starostwa powiatowego, nazwę wniosku, rodzaj inwestycji, adres działki oraz termin rozpoczęcia prac. To podstawowe informacje, które są konieczne do zgłoszenia, jak i rozpatrzenia wniosku.

Zaleca się także zamieszczenie informacji o tytule prawnym do dysponowania nieruchomością oraz szkiców/rysunków podglądowych altany.

W przypadku niezgłoszenia budowy takie zachowanie zostanie uznane za samowolę budowlaną. Wtedy, gdy ktoś zgłosi to uchybienie, altana może zostać rozebrana, dlatego warto zadbać wcześniej o dopełnienie wszystkich formalności. 

Dopiero po 20 latach użytkowania obowiązuje tzw. amnestia budowlana, na mocy której, nie ma konieczności rozbioru samowoli budowlanej. 

Odległość altany a granica działki

Kolejną kwestią, którą warto mieć na uwadze, jest odległość altany od granicy działki. Najlepiej, by ta była oddalona minimum 3 metry od granicy działki. To pozwoli na zachowanie prywatności w czasie spędzania czasu w altanie, jak i dbanie o stosunki sąsiedzkie. W ten sposób spotkania towarzyskie nie będą zakłócały spokoju sąsiadów. 

Altana to urozmaicenie ogrodu, o które zdecydowanie warto się postarać. Dzięki tej przestrzeni łatwiej będzie zorganizować spotkania w najbliższym gronie, jak i przyjemnie spędzić czas niezależnie od pogody na zewnątrz. Takie miejsce może być także punktem codziennego relaksu z kubkiem kawy, bądź nawet biurem na świeżym powietrzu, dla osób, które mają ochotę popracować we własnym ogrodzie. Wystarczy tylko poświęcić chwilę na zapoznanie się z przepisami i wybranie altany, która idealnie wpisze się w klimat ogrodu. 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.