Czy można kupić używany samochód bez OC?

aktualizacja: 2020-12-29 10:01:54     nr wiadomości: 44421     przeczytano: 750     Ilość komentarzy komentarze: 0

Doskonała oferta. Wymarzony samochód w ramach przewidzianego budżetu. Auto mimo kilku lat jest w doskonałym stanie technicznym. Podczas jazdy nie zauważasz niczego niepokojącego. Umawiasz się następnego dnia, podpisujesz umowę, a sprzedawca mówi Ci – wczoraj skończyło się OC. Czy to powód do niepokoju? Co zrobić w przypadku braku OC kupowanego samochodu?

   

Każdy samochód musi być ubezpieczony. Obowiązek ten spoczywa na właścicielu pojazdu. Brak polisy OC jest wysoko karany i w razie wypadku przyczyni się do sporych problemów finansowych. Jak powinieneś postąpić w przypadku, kiedy zdecydujesz się kupić pojazd bez OC? Czy to duży problem? Na szczęście nie! Więcej na ten temat przeczytasz w artykule na stronie: https://porownywarka-oc-ac.pl/porady-ubezpieczeniowe/kupno-samochodu-bez-oc/.

Kupno samochodu a OC

Bez względu na to, dlaczego kupowany przez Ciebie używany samochód nie ma ubezpieczenia OC, nie musisz się tym przejmować. Jeśli auto jest w dobrym stanie oraz  kwestie techniczne nie budzą wątpliwości, to możesz je kupić. Czy musisz się w takim razie przejmować brakiem ciągłości ubezpieczeniowej?

Jako osoba kupująca samochód nie jesteś odpowiedzialny za poprzednie zobowiązania. Karę za brak OC może dostać tylko właściciel pojazdu. Jeśli jednak podpiszesz umowę kupna-sprzedaży i auto stanie się Twoją własnością, to będziesz musiał go tego samego dnia ubezpieczyć. 

Co jednak zrobić w przypadku, kiedy sprzedający nie chce podać informacji o stanie ubezpieczenia interesującego Cię samochodu? Na szczęście z pomocą w takich sytuacjach przychodzi Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny!

Czy można sprawdzić aktualne ubezpieczenia samochodu?

Jeśli sprzedawca nie chce pokazać Ci aktualnej polisy OC, to możesz sam sprawdzić stan ubezpieczenia samochodu. Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego bez problemu sprawdzisz tę informację. Wystarczy, że w odpowiednie pole wpiszesz numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.

Po wciśnięciu przycisku “Sprawdź” otrzymasz informację czy pojazd jest ubezpieczony. Jeśli okaże się, że polisa została wykupiona, to poznasz jej numer, markę samochodu oraz dane towarzystwa ubezpieczeniowego – nazwę i adres.

Numer VIN i numer rejestracyjny znajdziesz na samochodzie i w dowodzie rejestracyjnym. Kiedy sprzedawca nie będzie chciał Ci udostępnić Ci dokumentu, to sprawa będzie wyglądać podejrzanie – może okazać się, że samochód został skradziony. 

Co zrobić w przypadku braku polisy OC?

Jeśli okaże się, że z samochodem jest wszystko w porządku, tylko sprzedawca nie chciał wykupywać nowej polisy i dlatego auto jej nie ma, to obowiązek ubezpieczenia spocznie na osobie, która kupiła pojazd.  Nie będziesz mógł odjechać pojazdem, dopóki nie zostanie ubezpieczony. 

Aby nie tracić zbędnego czasu, możesz nabyć polisę OC przez internet. Warto wtedy skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, choćby na stronie https://porownywarka-oc-ac.pl/. Dzięki niej szybko i zdalnie sprawdzisz wiele ofert. Dodatkowo nie zmarnujesz czasu i zaraz po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży, będziesz mógł od ręki ubezpieczyć kupiony samochód. 

Jakie są kary za brak OC?

Od momentu, kiedy zostaniesz właścicielem samochodu, to na Tobie spoczywa obowiązek ubezpieczenia go. Kary za brak ciągłości ubezpieczeniowej są bardzo wysokie. Już jeden dzień braku OC grozi opłatą karną w wysokości 1120 zł – od początku 2021 roku! Obecnie, w 2020 roku jest to 1040 zł. A to najniższa kara!

Kary za brak OC w 2020 roku za brak ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego:

  • do 3 dni – 1040 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2600 zł,
  • powyżej 14 dni – 5200 zł.

Kary za brak OC w 2021 roku za brak ubezpieczenia OC dla samochodu osobowego:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Skąd biorą się takie podwyżki? Wysokość opłaty karnej za brak obowiązkowego OC uzależniona jest od najniższej pensji krajowej brutto. Ponieważ wzrośnie ona w 2021 roku do 2800 zł, to również kary wzrosną. 

Co w przypadku, gdy auto ma polisę OC?

Najczęściej w przypadku zakupu używanego samochodu nie będzie problemu z brakiem polisy OC. Dużo bardziej prawdopodobne jest, że gdy zdecydujesz się na nabycie auta, to będzie on ubezpieczony. Co wtedy staje się z polisą poprzedniego właściciela?

Ubezpieczenie OC przypisane jest do pojazdu, nie do osoby (właściciela). Oznacza to, że polisa przejdzie na kupującego. Teraz decyzja będzie zależeć od Ciebie – będziesz mógł wypowiedzieć umowę i zawrzeć nową lub kontynuować poprzedniku do jej końca. 

Pamiętaj, że polisa po poprzednim właścicielu pojazdu nie odnawia się automatycznie! Może okazać się również, że ubezpieczyciel podejmie decyzję o rekalkulacji składki. Co to oznacza? Przeliczy on prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez nowego właściciela – jeśli będzie ono wyższe, to poprosi o dopłatę do wcześniej skalkulowanej składki. 

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.