piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 10364 wyświetleń

Czas pracy w radiologii

Radiolodzy przez ponad 50 lat pracowali przez 5 godzin na dobę, a za uzasadnieniem dla skróconego czasu pracy przemawiało narażenie życia i zdrowia, wynikające z pracy w warunkach promieniowania jonizującego lub  promieniowania elektromagnetycznego. 
Od lipca 2014 roku czas pracy techników radiologii, radioterapii czy jeszcze paru innych zawodów  został wydłużony do 7 godzin i 35 minut i tym samym zrównany z czasem pracy innych pracowników zatrudnionych w służbie zdrowia. 

W 2016 r. Szpital Ogólmy w Grajewie nie zwolni żadnego z pracowników RTG czy rehabilitacji. Dyrektor szpitala zostawił dotychczasowy czas pracy (5 godz./dzienni), zmniejszył jednak etat aneksem do Umowy o pracę (z 1/1 szpitalnego etatu na około ¾). Wynagrodzenie zostało na dotychczasowym poziomie. W następnych latach sytuacja będzie się jednak zmieniać a czas pracy stopniowo wydłużać do ustawowych 7,35. Ze Szpitala będą odchodzi starsi pracownicy np. na emeryturę a ich godziny pracy będą dzielone na pozostałe osoby.  

„Wszystkie placówki medyczne zatrudniające pracowników tej grupy zawodowej, musieli wprowadzić nowe regulacje czasu pracy i dostosować się do obowiązujących przepisów. Wprowadzone zmiany wynikają przede wszystkim z postępu technicznego, gdzie narażenie na promieniowanie jonizujące zostało znacząco zmniejszone. Konieczność wydłużenia czasu pracy niejednokrotnie wiązałaby się z redukcją etatów i zwolnieniami pracowników. Aby zapewnić pracę wszystkim naszym radiologom musieliśmy znaleźć wyjście z tak trudnej sytuacji” – powiedział Grzegorz Dembski, Dyrektor  Szpitala Ogólnego w Grajewie.

Choć szkodliwość promieniowania jonizującego jest niższa niż kilkadziesiąt lub kilkanaście lat temu, nie została jednak wyeliminowana. Radiolodzy ciągle pracują w warunkach narażenia życia i zdrowia. – komentuje Stanisława Grajewska, technik radiologii tutejszego szpitala.

Część osób zatrudnionych w Szpitalu jest zdania, że nowe regulacje powinny dotyczyć nowo przyjmowanych pracowników  a nie już pracujących, którzy nabyli swoje prawa już wiele lat temu. 

 

e-Grajewo.pl

 

Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego zrównanie czasu pracy pracowników radiologii z innymi zawodami medycznymi — bez rekompensaty w postaci zwiększenia wynagrodzenia — nie stanowi naruszenia zasady sprawiedliwości społecznej, nie odbiera praw słusznie nabytych i nie dyskryminuje pracowników, którym ze względów BHP kiedyś ten czas pracy skrócono (wzorcem kontroli był m.in. art. 66 ust. 1 Konstytucji RP gwarantujący bezpieczne i higieniczne warunki pracy).

 

Komentarze (3)

mądre podejście

Brawo Panie dyrektorze za rozsądne podejście.

Fakt, podejście do problemu Dyrektora jest nie tylko rozsądne ale i ludzkie. Wiele racji ma również p.Stenia twierdząc, że wprowadzone regulacje powinny dotyczyć nowo zatrudnianych. Przecież te panie z kilkuletnim stażem pracowały w warunkach znacznie gorszych niż obecne i nikt im już zdrowia nie wróci.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.