Cechy stylu skandynawskiego w aranżacji wnętrz

aktualizacja: 2017-04-27 06:50:51     nr wiadomości: 31627     przeczytano: 4392     Ilość komentarzy komentarze: 0

W krajach skandynawskich dni są krótkie, słońce jest nisko, dlatego pomieszczenia mieszkalne w dużej mierze oświetlane są światłem sztucznym. Skandynawowie chcąc to sobie zrekompensować stworzyli własny styl aranżacji wnętrz, który je rozświetla.

Cechy stylu skandynawskiego

W Polsce symbolem stylu skandynawskiego są meble i przedmioty wyposażenia oferowane przez sieć sklepów IKEA. Wyróżniają się: zastosowaniem naturalnych materiałów, dominacją kolorów jasnych, zwłaszcza bieli, prostotą kształtów, wręcz minimalizmem, dużą ilością bibelotów powodującą przytulność pomieszczeń, stosowaniem dużej ilości tkanin.

Styl skandynawski wprowadza do pomieszczeń harmonię, ład przestrzenny oraz ciepły klimat będący efektem odpowiedniego oświetlenia i ogromnej ilości poduszek. Projektanci skandynawscy stawiają na estetykę i użyteczność mebli, dzięki czemu przestrzenie pomieszczeń są dobrze zagospodarowane, ale równocześnie pozostaje w nich dużo miejsca, co powoduje wrażenie przestronności. Nawet małe pomieszczenia wizualnie stają się większe.

Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jak dowiadujemy się od specjalistów z Casabianca.pl, podstawowym warunkiem jest zastosowanie materiałów naturalnych, czyli drewna, kamienia, bawełny, lnu, porcelany. Surowce te są ekologiczne i przyjazne dla człowieka. Kolejnym kryterium są kolory, dla stylu skandynawskiego to charakterystyczna biel, szarość i jasne odcienie brązu. W takim zestawieniu są to kolory ciepłe. 

Meble w stylu skandynawskim charakteryzują się minimalizmem formy, a elementem ozdobnym są dodatki np. gałki do mebli wykonane z porcelany i metalu. Meble tapicerowane najczęściej są białe lub szare, ale zdobią je kolorowe poduchy i pledy, które można wykorzystać w chłodne, jesienne wieczory.

Istotnym elementem stylu skandynawskiego jest oświetlenie pomieszczeń. Skandynawowie nie stosują firanek i zasłon, które blokują dopływ naturalnego światła, powszechnie montują rolety. Lampy wiszące i stojące najczęściej wykonane są z metalu i płótna lub papieru. W kształcie są proste i minimalistyczne.

Obok oświetlenia głównego istotnym elementem aranżacji są licznie rozmieszczone lampy stojące.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.