piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 16642 wyświetleń

BO - ostatnie dni głosowania!

Nie czekaj! Oddaj swój głos już dziś!


To już ostatni tydzień głosowania mieszkańców na wybrane zadanie zgłoszone w ramach tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego. W tym roku wybieramy spośród dwóch projektów.

1. Plac zabaw z siłownią przy Pływalni i Muzeum Mleka
Dla każdego coś dobrego :) Bezpieczny plac zabaw dla dzieci, siłownia zewnętrzna dla dorosłych, a dla młodzieży dwie solarne ławki multimedialne z WiFi i możliwością ładowania USB

Lokalizacja, opis zadania:
Teren przy ul. Ekologicznej w Grajewie za Pływalnią Miejską i Centrum Tradycji Mleczarstwa- Muzeum Mleka

W parku ma zostać wykonany bezpieczny plac zabaw zgodny z normą PN-EN 1176, składający się z:
1. zestaw Wieża 12
2. huśtawka kombinowana
3. trampolina ziemna
4. huśtawka ważka podwójna
5. sprężynowiec konik
6. sprężynowiec skuter
7. karuzela wielki wirujący talerz

Na placu z kostki brukowej w pobliżu placu zabaw ma zostać wybudowana siłownia zewnętrzna składająca się z mocowanych na jednym pylonie 2 urządzeń w parach:
1. podciagacz + wypychacz
2. wahadło + steper
3. orbitrek + rowerek
4. narciarz + wioślarz
5. twister + biegacz

Montaż na kostce brukowej w pobliżu placu zabaw dwóch solarnych ławek multimedialnych z WiFi i możliwością ładowania USB.

Wybudowanie placu zabaw wraz z trampoliną ziemną oraz siłowni zewnętrznej, w tym parku jest uzasadnione, gdyż jest to w tym obszarze jedyne i idealne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców miasta oraz aktywności ruchowej mieszkańców. Montaż placu zabaw i siłowni zewnętrznej oraz ławki multimedialnej byłby kontynuacją  rewitalizacji przestrzeni parku. Będzie miał pozytywny wpływ na zwiększenie aktywności ruchowej dzieci i dorosłych.

Realizacja tego zadania wpłynie pozytywnie na psychofizyczny rozwój dzieci. Nowe zabawki będą atrakcyjne wizualnie i bezpiecznie, a dzieci chętniej będą z nich korzystać, wspinać się, zjeżdżać i skakać na trampolinie ziemnej. Dodatkową atrakcja w tym parku będzie montaż w pobliżu placu zabaw dwóch solarnych ławek multimedialnych z WiFi i możliwością ładowania USB. Bardzo ważne jest także, to iż podczas wyjścia do parku cała rodzina będzie mogła bezpiecznie i aktywnie spędzić czas wspólnie na świeżym powietrzu.


2. Poprawa bezpieczeństwa pieszych
Projekt zakłada powstanie inteligentnych, aktywnych przejść dla pieszych w miejscach niebezpiecznych, często uczęszczanych przez dzieci i młodzież. Proponowany system przejść znacznie poprawi bezpieczeństwo.

Lokalizacja i opis zadania:
Projekt przewiduje montaż trzech  inteligentnych systemów aktywnych przejść dla pieszych. Jedno z przejść znajduje się na ul. Konstytucji 3 Maja, naprzeciw wejścia do szkoły, dawnego Publicznego Gimnazjum nr 3. Drugie, na ul. Krasickiego, za blokiem os. Południe 15, prowadzi do placu zabaw, tzw. wioski indiańskiej. Trzecie znajduje się na skrzyżowaniu ul. Konstytucji 3 Maja i ul. Koszarowej, przy zejściu do Parku Solidarności.

Celem tego projektu jest poprawa bezpieczeństwa pieszych poprzez zastosowania inteligentnego systemu aktywnego przejścia dla pieszych. System ten, informuje kierowców  o osobach znajdujących się w obszarze przejścia. Dzięki zastosowaniu czujników ruchu, które uruchamiają się w momencie, gdy do przejścia zbliży się pieszy, system włącza pulsujące światła ostrzegawcze LED zamontowane w jezdni wzdłuż krawędzi przejścia. Od zewnątrz światła przejścia są czerwone, od wewnątrz białe. Dodatkowym ostrzeżeniem dla kierowców są lampy ostrzegawcze z pulsującym pomarańczowym światłem, zamontowane na słupkach ze znakiem „przejście dla pieszych”, one również aktywowane są przez czujniki. Dzięki zsynchronizowaniu obydwu świateł, kierowca odpowiednio wcześniej otrzymuje informacje o ruchu pieszych wokół przejścia. System nie ingeruje w płynność ruchu pojazdów.

Inteligentne przejścia dla pieszych informują kierowcę o osobach będących na przejściu dla pieszych, a także o osobach zbliżających się do strefy przejścia. Zsynchronizowane ze sobą elementy ostrzegawcze (czujniki ruchu, punktowe elementy świetlne, lampy umieszczone nad znakiem drogowym D-6), znacznie poprawiają bezpieczeństwo i komfort pieszych oraz osób kierujących.  Kierowca dostrzeże sygnały świetlne w nocy nawet z 800 metrów, a w dzień z 200 metrów. 

Uzasadnieniem instalacji aktywnych przejść dla pieszych jest przede wszystkim:
- bezpieczeństwo pieszych, zwłaszcza tych najmniejszych,
- bezpieczeństwo kierujących, którzy z daleka ostrzegani są o pieszych znajdujących się w pobliżu przejścia.


Przypominamy, że w tym roku głosujemy wyłącznie online za pośrednictwem strony  www.grajewo.budzet-obywatelski.org



_______
Uwaga! Edycja Budżetu Obywatelskiego Miasta Grajewo 2021 odbywa się tylko i wyłącznie on-line za pomocą dedykowanej platformy:
https://grajewo.budzet-obywatelski.org/

=> Głosowanie on-line odbywa się od 14 do 27 września 2020 r.

=> Ogłoszenie wyników nastąpi do 5 października 2020 r.

 

Komentarze (7)

Proponuję zakup ławeczek, które powinno postawić się wokół MOPS dla tabunów potrzebujących, którzy codziennie rano wyczekują na resztki ze sklepów. I co dzień przybywa ich, przybywa, przybywa. A jest wszak tak dobrze.

A kiedy będą pieniążki od Dudy? 1649 784zl to dopiero będzie można zrobić haha o ile kiedykolwiek będą !!!

Bardzo fajny pomysł , ze mieszkańcy mogą mieć głos , super

Nie mieszkam już w Grajewie, jednak widzę że w BO nadal albo siłownie plenerowe albo coś co powinno być obowiązkiem UM. Jak już chcecie być bardziej oryginalni to np place zabaw dla czworonogów, czujniki jakości powietrza(zerkam na mapę w całej Polsce zielono tylko u nas 130% normy),

Nie dość tych placów zabaw i siłowni. Rok temu się nie udało i znów ten sam projekt . Poprawa bezpieczeństwa jest ważniejsza . Opanujemy się z tym . Trzeba stawiać na różne rozwiązania a nie tylko iść w stronę dyre.... . Powiem tak miasto się zmieniło bardzo pozytywnie ale brnie tylko w jednym kierunku a to jak już historia pokazała jest zgubne.

Proponuję aby zainwestować w oświetlenie w gwo np: od Agro centrum aż do mlekpolu tam jak człowiek idzie do pracy to nic nie widać. Postawić latarnie w miejscach gdzie często ludzie chodzą. Po co te siłownię albo place, może jeszcze więcej Garbów zróbcie na ulicach bo co 20m trzeba się zatrzymywać. Jakieś miejsce dla młodzieży by się przydało żeby mogli posiedzieć bez żadnych obaw że mandat dostaną. A nie wszystko dla dzieci i starszych ludzi robicie.

Ja wszystko rozumiem. Ludzie ale wszystko powoli powoli małymi kroczkami. Owszem racja plac zabaw może poczekać. Ja rozumiem że tam ten plac zabaw napewno 0ieknie się prezentował jak i również dla mieszkańców obok byłoby wygoda nie biegać na place zabaw dalej tylko pod blokiem. Ale faktycznie lepiej pierwszo ważniejsze sprawy powinny iść na priorytet.
/

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.