Boisz się piątku, trzynastego?

aktualizacja: 2018-04-13 10:25:39     nr wiadomości: 34925     przeczytano: 2231     Ilość komentarzy komentarze: 2

Mamy trzynastego, w dodatku piątek. Wielu uważa, że to feralna data, innym przynosi nawet szczęście. Przesądni tego dnia powinni się mieć na baczności - nie należy podejmować ryzykownych decyzji, uważać by nie zbić lustra, nie rozsypać soli i nie przechodzić pod drabiną. Kiedy na drodze stanie czarny kot, lepiej zawrócić lub obejść :)

Teorii o początkach strachu przed piątkiem trzynastego jest kilka. Najpopularniejsza z nich wywodzi się z historii i dotyczy wydarzeń we Francji. 13 października 1307 r. na rozkaz króla Filipa Pięknego aresztowano Templariuszy. Przedstawiciele zakonu zostali kłamliwie oskarżeni m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Prawdą jest, że francuski władca był u nich ogromnie zadłużony i w ten sposób chciał się pozbyć swoich wierzycieli.

Inna hipoteza odnosi się do tradycji chrześcijańskiej. W Ostatniej Wieczerzy uczestniczyło dokładnie trzynaście osób, a dzień po niej, właśnie w piątek, Chrystus został ukrzyżowany. Co ciekawe, społeczne przekonanie o pechowości tej daty pojawiło się dopiero stosunkowo niedawno, bo na początku XX wieku.

Piątek wypadający w trzynasty dzień miesiąca za pechowy uważany jest prawie w całej Europie i krajach anglosaskich. Strachu przed tym dniem nie odczuwają m.in. Grecy, Rumuni i Hiszpanie, dla nich pechowy jest wtorek 13.

Nie wszyscy trzynastki się boją,  np. dla Majów była liczbą szczęśliwą i boską. Pozytywnie postrzegana jest ona również w Chinach i kulturze żydowskiej. Dla niektórych jednak strach przed tym dniem jest tak duży, że cierpią na paraskewidekatriafobię, czyli schorzenie objawiające się panicznym strachem przed piątkiem trzynastego (z greckieg paraskevi - piątek, dekatreis - trzynasty).


Czy istnieją racjonalne i naukowe dowody, że data ta rzeczywiście jest pechowa?

W 1993 r. na łamach "British Medical Journal" opublikowano badanie, w którym stwierdzono "znaczące" zwiększenie się incydentów w szpitalach, ale nieco później autor przyznał, że jego tekst miał żartobliwy charakter.

Faktem jest, że w 1976 r. w piątek 13 Daz Baxter, nie chcąc igrać z losem, uznał, że najbezpieczniejszym miejscem na przetrwanie tej daty będzie pozostanie w łóżku. Niestety, nie udało mu się oszukać przeznaczenia - podłoga w jego apartamencie się zarwała i mężczyzna zginął.

Życie osób przesądnych nie należy do łatwych :) Z pechowym piątkiem 13. będziemy musieli zmagać się jeszcze w lipcu br. Warto pozbyć się obaw - co ma się wydarzyć i tak będzie. Uśmiech i szczypta optymizmu, na pewno pomogą przełamać fatum.


Macie Państwo jakieś potwierdzenie wym. teorii?
/e/

 

Nie- nie boje sie....
Napisał: Baba dodano: 2018-04-13 18:41:46

ja ufam Bogu i nie wierzę w żadne zabobony.
Napisał: katolik dodano: 2018-04-15 13:43:35

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.