wtorek, 19 marca 2024

Wiadomości

  • 19 komentarzy
  • 21018 wyświetleń

Bieżące dane pomiarowe

Możemy już sprawdzić jakość powietrza w naszym mieście. Działa mobilna stacja do pomiarów zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego, zamontowana na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, ul. Wojska Polskiego 74.

Sieć obserwacyjna została oparta na pomiarze pyłu zawieszonego PM 2,5 i PM 10 tlenków azotu, węgla, benzenu i węglowodorów aromatycznych. Pomiary można obserwować na bieżąco w aplikacji mobilnej "Jakość powietrza w Polsce".

Trwa okres grzewczy, problem jakości powietrza staje się głośny głównie w jego trakcie. Sami możemy nie zanieczyszczać atmosfery - nie spalajmy śmieci, korzystajmy z węgla i paliwa dobrej jakości, w piękną pogodę wybierajmy rower lub spacer zamiast samochodu. 


PM2,5 – aerozole atmosferyczne (pył zawieszony) o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka. Jak wynika z raportów Organizacji, długotrwałe narażenie na działanie pyłu zawieszonego PM2,5 skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi. Szacuje się, że życie przeciętnego mieszkańca Unii Europejskiej jest krótsze z tego powodu o ponad 8 miesięcy, a życie przeciętnego Polaka, w stosunku do mieszkańca UE, jest krótsze o kolejne 1-2 miesiące z uwagi na występujące w naszym kraju większe zanieczyszczenie pyłem aniżeli wynosi średnia dla krajów Unii. 

PM10 – mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 μm. W skład mogą wchodzić takie substancje toksyczne jak np. benzopireny, dioksyny i furany. Występowanie pyłów PM10 związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych. W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób: poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy), poziom informowania: 100 µg/m3 (dobowy), poziom alarmowy: 150 µg/m3 (dobowy) – za: wikipedia.
 

wtorek, 19 marca 2024

Kondolencje

Komentarze (19)

Monitoruje??? Tylko jakoś smrodu z Agrocentrum nie wyczuwa

Proszę pokazać stan zanieczyszczenia z godziny 12:00 dnia 14.01. Cząstki 2,5 przekroczenie normy o 178%. Kto truje? Wystarczy powąchać i wszystko wiadomo.

Już umiarkowany

Proszę również pokazać stan zanieczyszczeń z godz 22-23 dnia 13.01.2020 był taki smród ze na balkon nie było można wyjść a co dopiero mówić o przewietrzeniu mieszkania przed snem

Chyba na te agro trzeba prywatnie wysłać audytorów z sprzętem co zbadają każdy kat ich smrodu !!

Masakra w niedziele smród z Agrocentrum nie było czym oddychać.Gdzie osoby odpowiedzialne za to.Niech w końcu coś z tym zrobią

kto ściągnął aplikacje zobaczy ze w samym centrum Zielonych płuc polski mamy odczyty na poziomie 60 a nawet 80 czyli jakość naszego powietrza jest nieciekawa.

a co wy ztymi smieciami kto pali smieciami a ile tych smieci trzeba by ogrzac co kolwiek to taka bzdura ze głowa boli ze ktos pali smieciami a z agrocentrum to taki smrut i pył ze z domu nie mozna wyjsc i włanczajcie te pomiary jak smrud z tym pyłem leci a nie jak juz wyleci to wy włanczacie to trzeba pewnie sprawdzic jak wy te pomiary włanczacie chyba jakies zapisy macie na tej stacji pomiarów

Straszny zapach z Agrocentrum. Tragedia!!!!!!

To kpina jest. Niech włodarze coś zrobią, rozumiemy że zakłady być muszą bo to jest praca dla mieszkańców ale nie udawajmy że nie ma problemu złego powietrza, oczekuję od Pana Burmistrza i Starosty konkretnych działań.

Jak śmierdziało tak śmierdzi! Wyniki ... tyle że będą bo nikt z nimi nic nie zrobi! To jaki jest smród przy lidlu, na os. Południe to jest kpina! Kpina z ludzi zakładu którego broni władza!

PPM2.5 Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu. To właśnie ten rodzaj pyłu zawieszonego jest odpowiedzialny za:

• nasilenie astmy
• osłabienie czynności płuc
• nowotwory płuc, gardła i krtani
• zaburzenia rytmu serca
• zapalenie naczyń krwionośnych
• miażdżycę
• niższą masą urodzeniową dziecka i problemy z oddychaniem, gdy było ono narażone na kontakt z pyłami w trakcie rozwoju płodowego
• nasilenie objawów chorób związanych z układem krwionośnym i oddechowym.

A jakby była gorzelnia i browar piwa to by były dla niektórych że im nie śmierdzi ten produkowany produkt. Śmierdzi nie tak w AGROCENTRUM jak w OSTROŁĘCE że to czuć ąż w Łomży . OSTRÓW MAZOWIECKA jadąc do WARSZAWY tu na samym wjeżdzie trzeba by było założyć maski p.p...

Ostatnie zdjęcie - raport z godzin 17-18 dnia 16 stycznia. To było czuć. Ciężko było przejść z parkingu do bloku a co mówić jak ktoś musi przejść pieszo przez pół miasta?

Wczoraj na hucie smród i gryzienie w gardle. Siwo na ulicach, patryjoty palą czym popadnie.

Na zapachy (czytaj: odory) nie ma żadnych norm dotyczących jakości powietrza. Nie ma również metodyki i mierników pomiarowych. Nie należy mylić stężenia pyłu (który można zmierzyć) z uciążliwością zapachową. Tak więc mobilna stacja pomiarowa mierzy tylko te czynniki, na które są określone normy jakości powietrza.

Wiedziałem,że nas trują ale żeby aż tak??!! Dzieci mają przewlekłe alergie przez wdychanie niebezpiecznych dla życia cząstek. Trzeba coś zrobić z tymi trucicielami bo efekty ich działania odbiją się na nas wszystkich. Smrodzą : agrocentrum ,płyty wiórowe,ciepłownia. Prywatni mieszkańcy palący czym popadnie to też problem. Nigdy na nikogo nie donosiłam ale jeśli chodzi o nasze zdrowie i życie to zacznę to robić.

A większość z tym AgroCentrum,a co powiecie jak śmierdzi latem z oczyszczalni ścieków?

Do os południe: od smrodu gówna z oczyszczalni nie zachorujesz ale wszystko co w powietrzu z agro i płyt to tylko czekać na wylęg nowotworów płuc.!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.