czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 15929 wyświetleń

Bakterie coli w wodociągach

Komunikat Nr 41 dotyczący pogorszenia jakości wody w wodociągu Święcienin, gm. Radziłów, powiat grajewski                


wtorek, 11 października 2011 13:49

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w próbce wody pobranej dnia 05.10.2011r. z wodociągu Święcienin stwierdzono obecność bakterii grupy coli.
W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie podjął następujące działania:
-po otrzymaniu informacji o zanieczyszczeniu mikrobiologicznym poinformował telefonicznie administratora wodociągu – Zakład Komunalny w Radziłowie z poleceniem podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy jakości wody oraz zobowiązano Zakład do poinformowania odbiorców o niewłaściwej jakości wody,
- wystawił decyzję administracyjną, w której stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi z rygorem natychmiastowego doprowadzenia wody w wodociągu do wartości określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. Nr 61, poz. 417  z późn.zm)  w załączniku nr 3A pkt.1.  Ze względu na ochronę zdrowia nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku zaleca  stosowanie wody z wodociągu Święcienin przeznaczonej do spożycia i przygotowywania żywności i innych celów po przegotowaniu.

Wodociąg zaopatruje w wodę -1586 osób
Dostarcza wodę miejscowościom: Święcienin, Klimaszewnica, Mścichy , Borawskie
Awissa, Konopki Awissa, Kieliany, Kramarzewo , Kownatki, Czerwonki , Sośnia
Produkcja wody wynosi -146,5 m3 /dobę.



Komunikat Nr 42 dotyczący pogorszenia jakości wody w wodociągu Łoje Awissa, gm. Radziłów, powiat grajewski                

wtorek, 11 października 2011 13:51

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku informuje, że w próbce wody pobranej dnia 05.10.2011r. z wodociągu Łoje Awissa stwierdzono obecność bakterii grupy coli.
W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie podjął następujące działania:
- po otrzymaniu informacji o zanieczyszczeniu mikrobiologicznym poinformował telefonicznie administratora wodociągu – Zakład Komunalny w Radziłowie z poleceniem podjęcia natychmiastowych działań w celu poprawy jakości wody oraz zobowiązano Zakład do poinformowania odbiorców o niewłaściwej jakości wody,
- wystawił decyzję administracyjną, w której stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia przez ludzi z rygorem natychmiastowego doprowadzenia wody w wodociągu do wartości określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. Nr 61, poz. 417  z późn. zm)  w załączniku nr 3A pkt.1.  Ze względu na ochronę zdrowia nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Podlaski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Białymstoku zaleca  stosowanie wody z wodociągu Łoje Awissa przeznaczonej do spożycia i przygotowywania żywności i innych celów po przegotowaniu.

Wodociąg zaopatruje w wodę -703 osoby
Dostarcza wodę miejscowościom:
Łoje Awissa,Brychy,Czachy,Racibory,Brodowo,Barwiki,Dusze,Dędówka,Konopki,
Wypychy, Szlasy,Szyjki.
Produkcja wody wynosi -154,9m3 /dobę.





Bakterie coli mogą powodować zaburzenia w pracy przewodu pokarmowego i inne dolegliwości jelitowo-żołądkowe. Najczęstsze objawy ich obecności w organizmie to biegunka, nudności i ból brzucha. W przypadku ich wystąpienia należy zgłosić się do lekarza.

Do picia po dezynfekcji
Po dezynfekcji sieci wodociągowej, woda zostanie poddana ponownym badaniom. Będzie można z niej normalnie korzystać dopiero, gdy wodociąg zostanie całkowicie oczyszczony z niebezpiecznych dla zdrowia bakterii.

Komentarze (11)

Woda pobrana 05.10. a informacja 12.10. - odpowiedzialność ....

Ale badanie też trwa

Takie rzeczy tylko na podlasiu.

jasne a gmina ma nas gdzieś nikt nic nie mówi sami nie wiedzą czy co kto jest za to odpowiedzialny jak faktury to jest komu roznosić jak ostrzec wszystkich to cisza a co ze zwierzętami mogą pić tą wodę czy nie bo się nie orientuje

co rolnicy robią z szambami w swoich obejściach? Zapewne g...wno się dostało do ujęcia.

"Res" owszem wode pobiera się parę dni prędzej ponieważ jak można wywnioskować, aby wydać ocenę na temat czystości wody trzeba ją laboratoryjnie zbadać.
Pozdrawiam

Przecież bakterie z tej grupy pochodzą z szamb, a w Polsce poki co nikt rzetelnie nie sprawdza prawidłowości ich wykonania i usytuowania przy nowo powstałych budynkach mieszkalnych czy inwentarskich zarówno na wsi jak i w mieście. Stare szamba typu parę kręgów bez uszczelnionego dna wkońcu zapewne zaczeły przepuszczać do wód gruntowych i głębiej i co raz częściej mamy w Polsce zatrucia ujęć wody rozcieńczonym sraniem z porcelany. Spora część naszych obywateli mimo, że ma łazienki itp udogodnienia, mimo, że produkuje nieczystości to dziwnym trafem nigdy nie widać u nich szambiarki, prywatnej oczyszczalni ścieków też nie posiadają. To gdzie pozbywa się płynnych odpadów? Może do jakiejś czarnej dziury, a prędzej do nieczynnej starej studni z cembrowin albo do najbliższej studzienki deszczowej, a potem lament bo woda w kranie szambem zalatuje. Takich cwaniaków sporo tak w mieście jak i na wsi. No ale w Polsce nie można zrobić z tym porządku, bo nawet problem psiej kupy na trawniku urasta do nierozwiązywalnego zjawiska ogólnonarodowego.

Szkoda tylko że osoba pracująca na ujęciu wody nie powiedziała pani pobierającej próbki, że dzień wcześniej było płukanie sieci. A jak wiadomo po płukaniu badania robi się kilka dni później. Także "ddd" i pozostali pijcie wodę spokojnie (również zwierzęta)

do kola , logiczne gdzie na pola uprawowe

CIEKAWE CO BYŁO PŁUKANIEM

Spytajcie ludzi w Łojach gdzie ich ścieki z szamb płyną

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.