Akt oskarżenia ws. szantażu

aktualizacja: 2021-02-26 12:04:24     nr wiadomości: 44972     przeczytano: 3872     Ilość komentarzy komentarze: 0

10 lutego 2021 r. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu skierowała do Sądu Okręgowego w Poznaniu akt w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie szantażowali prezesa spółdzielni mleczarskiej Mlekovita celem wymuszenia od niego wielomilionowego haraczu. Aktem oskarżenia objęto cztery osoby. 

Powyższe jest efektem ustaleń śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu wspólnie z Centralnym Biurem Śledczym Policji. Jak ustalono groźby kierowane wobec prezesa spółdzielni sprowadzały się do złożenia bezpodstawnego zawiadomienia o przestępstwie fałszowania produktów mleczarskich, a następnie medialnego nagłośnienia sprawy. Skutkiem powyższych działań miała być utrata zaufania do firmy i jej produktów na rynku polskim jak i za granicą, a w konsekwencji jej wielkie straty finansowe.

Zebrane w akcie oskarżenia dowody potwierdziły, że pokrzywdzony był szantażowany w Lesznie oraz w Wysokiem Mazowieckiem w okresie od lipca do września 2019 r. Oskarżeni działając w zorganizowanej grupie przestępczej, bezprawnie grozili prezesowi zarządu złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, polegającego na fałszowaniu produktów mleczarskich w należącym do spółdzielni zakładzie. Z dokonanych ustaleń wynika, że usiłowali oni doprowadzić tę SM do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 4 milionów złotych. W tym celu próbowali wprowadzić w błąd prezesa co do faktu posiadania informacji świadczących o dokonywaniu fałszowania daty przydatności do spożycia produkowanych produktów mleczarskich - przekazuje rzecznik jednostki.

Szantażowany prezes odmówił zapłaty i sam zawiadomił organy ścigania o popełnieniu przestępstwa. Jak ustalono w toku innego postępowania - w zakładzie nie przerabiano dat przydatności do spożycia produktów mleczarskich. Oskarżeni Marcin O., Przemysław S., Paweł M. nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Zuzanna C. (pracownica spółdzielni) przyznała się do wynoszenia informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa i przekazywania ich współoskarżonym.

Oskarżonym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.