Szczuczyn

Akcja Żonkile w BCK

”(…) dla nas było to niezrozumiałe i czuliśmy, że jesteśmy w zapomnieniu. W zapomnieniu…

Że świat nie widzi tego, nie ci tylko państwo z drugiej stronie muru…ale cały świat nie widzi tego…wiedzieliśmy bardzo dobrze, że ten cały świat wie o tym…ale nawet nie kichnął.” 

Marek Edelman
jeden z dowódców powstania w getcie warszawskim 

Ostre i pełne żalu słowa Marka Edelmana oddają w prosty sposób emocje ludzi, którzy walczyli w powstaniu w getcie warszawskim. Była to walka z góry skazana na porażkę w sensie militarnym. Jednakże była to walka zwycięska dla ludzi dla których honor i poczucie godności było wszystkim co mieli. 

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku. O tym wydarzeniu ma przypominać akcja „Żonkile” zorganizowana już po raz dziewiąty przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz szósty przyłącza się do obchodów tego wydarzenia. 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, przenosimy akcję do internetu. 

Dnia 19 kwietnia 2021r., w 78. rocznicę powstania w getcie warszawskim, zapraszamy do śledzenia naszego Facebooka na którym prezentować będziemy filmowe oraz literackie premiery dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN:

- słuchowisko na podstawie opowiadań "Pamięć drobinek" Zofii Staneckiej oraz "Historia z pewnej ulicy" Joanny Bednarek, w których autorki poruszają takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.

- film "Będę pisać" opowiadający historię dwójki żydowskich nastolatków. Ich losy poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Wspólnie z nią przeniesiemy się do dawnej Warszawy.

- film "Muranów - Dzielnica Północna" zrealizowanego w stylistyce youtuberskiej, zawierającego animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Młoda warszawska Żydówka zabierze widzów
w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa opowiadając najważniejsze historie
z okresu ostatnich stuleci.

- filmowa opowieść  „W sukience i w mundurze” o bojowniczkach autorstwa przewodniczki Katarzyny Jankowskiej. 

- koncert „Córki, matki, robotnice” Pawła Szamburskiego i Joanny Halszki Sokołowskiej. 

Akcja Żonkile – skąd nazwa? 

Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia (zm. 02.10.2009r.) w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami. 

Zapraszamy na Facebook Muzeum POLIN i Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie: 

https://www.facebook.com/polinmuseum

https://www.facebook.com/Biblioteka-Centrum-Kultury-w-Szczuczynie-624654161005925

 

Andrzej Kosmowski
BCK SZCZUCZYN 

 

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.