czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

ASF w Kurkach, gmina Grajewo

Główny Inspektorat Weterynaryjny przekazał informację o wykryciu kolejnego w powiecie grajewskim przypadku wirusa Afrykańskiego Pomoru Świn (ASF) u dzików.

Zarażone zwierzę odstrzelono w pobliżu miejscowości Kurki (gmina Grajewo) w odległości ok. 83 km od granicy polsko - białoruskiej.

Od dzika pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Powyższy przypadek został potwierdzony badaniami laboratoryjnymi wykonanymi w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF (wyniki otrzymane 5 listopada 2017 r.). Tusza zwierzęcia została poddana utylizacji.

To nie jedyny przypadek w naszym regionie. Kolejne ogniska choroby stanowią zwłoki sześciu dzików znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Bargłówka (gmina Bargłów Kościelny) w odległości ok. 49 km od granicy polsko – białoruskiej oraz zwłoki dzika znalezione w lesie w pobliżu miejscowości Mały Borek (gmina Sztabin) w odległości ok. 18 km od granicy polsko - białoruskiej. Od padłych dzików pobrano próbki do badań laboratoryjnych w ramach monitoringu tej choroby. Zwłoki zwierząt zostały unieszkodliwione.

Łącznie na terytorium Polski potwierdzono występowanie 581 przypadków  ASF u dzików.

Zdaniem Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń ważne jest zrealizowanie rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z lipca br. dotyczącej ich depopulacji.

Rekomendacje przewidują redukcję do 30 listopada 2017 r. populacji dzików do poziomu 0,1 osobnika na km2 na terenie kraju na wschód od Wisły oraz maksymalnie wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.  W pozostałej części kraju, ze szczególnym uwzględnieniem parków narodowych, do poziomu 0,5 osobnika na km2.

Redukcji populacji dzików  należy dokonywać w ramach planowanej gospodarki łowieckiej a tam, gdzie to konieczne, należy wprowadzać odstrzały sanitarne. Z badań wykonywanych przez Państwowy Instytut Weterynarii – PIB wynika, że odnajdywane  na ternie naszego kraju padłe dziki w znaczącym odsetku 50 – 65 % były chore na ASF.

Podczas 11. posiedzenia Zespołu wskazywano, że ze względu na przemieszczanie zwierząt odstrzał dzików w Polsce powinien mieć charakter ciągły. W kraju musimy maksymalnie ograniczać  występowanie wirusa. Podobnie, charakter ciągły powinna mieć identyfikacja padłych dzików w terenie.

Istotne znaczenie dla zwalczania ASF ma także przestrzeganie przepisów rozporządzenia Komisji w sprawie wprowadzania do Wspólnoty osobistych przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego. W Polsce prowadzona jest kontrola przemieszczania z państw trzecich, w bagażu osobistym, przesyłek produktów pochodzenia zwierzęcego. W wyniku tych działań w ciągu ostatnich 12 tygodni Krajowa Administracja Skarbowa zatrzymała i skonfiskowała ponad 53 tony produktów pochodzenia zwierzęcego – informuje MRiRW.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.