„Narodowe Czytanie”

aktualizacja: 2019-09-08 13:43:52     nr wiadomości: 40138     przeczytano: 2641     Ilość komentarzy komentarze: 0

Dnia 5 września 2019 r. w sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury odbyła się VIII edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania zbiór zatytułowany „Nowele Polskie”. Tworzy go osiem utworów, wybranych przez Prezydenta Andrzeja Dudę z Małżonką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.

Spotkanie poprowadził Jacek Kawalec, polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Przedstawiciele władz samorządowych i jednostek organizacyjnych mieli przyjemność czytać fragmenty nowel Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego. Wyznaczone teksty charakteryzuje uniwersalność treści oraz refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem. Jednocześnie są one nośnikiem polskiej kultury. Tło historyczne nowel oraz uwydatniona w nich obyczajowość, znamienna dla danej epoki, zachęcają do odkrywania przeszłości i utrwalają w pamięci to, co stanowi fundament naszej tożsamości narodowej.

Dodatkową atrakcją podczas Narodowego Czytania była możliwość wysłuchania kilku piosenek w wykonaniu Jacka Kawalca, który jest także uzdolnionym wokalistą. Każdy zainteresowany otrzymał stempel pamiątkową pieczęcią przesłaną z Kancelarii Prezydenta RP. Na zakończenie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do czytelni na słodki poczęstunek.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania, a szczególnie seniorom, młodzieży szkół średnich i podstawowych w Grajewie oraz ich opiekunom.

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.