Artur Kuczyński (kilka słów...)

aktualizacja: 2021-02-08 10:24:27     nr wiadomości: 44790     przeczytano: 4520     Ilość komentarzy komentarze: 0

Artur Kuczyński nominowany  w Plebiscycie  "Człowiek Roku 2020"
 

ur. w 1976 roku w Białymstoku;
wykształcenie wyższe: Filologia Polska, Informatyka, Zarządzanie;
rodzina: żona, dwójka dzieci (syn i córka);
przebieg kariery zawodowej:
jeszcze w czasie studiów własna działalność handlowa, później praca w sklepie RTV-AGD; następnie nauczyciel j. polskiego w Szkole Podstawowej w Ławsku, równolegle w Wąsoszu; dyrektor Szkoły w Ławsku; następnie nauczyciel j. polskiego w Zespole Szkół w Niećkowie, kolejno wice i dyrektor tej placówki, od 1 grudnia 2010 roku do dzisiaj Burmistrz Szczuczyna.

Zainteresowania:
1. Rozwój Szczuczyna
2. Motoryzacja, mechanika, wyprawy motocyklowe
3. Dobra muzyka (lata 70’) i książka, seria z przygodami Jacka Reachera
4. Rozmowy z ludźmi, historia, wędrówki, przyroda, podróże

Osiągnięcia:
W pracy szkolnej nagrody Dyrektora Szkoły, Starosty Grajewskiego, Podlaskiego Kuratora Oświaty
W pracy samorządowej...  chyba jeszcze przede mną! ;)

Ściana w jednej z sal konferencyjnych Urzędu Miasta dosłownie ugina się od dyplomów, podziękowań, wyróżnień i pamiątek. Każda z nich jest dowodem przeżytych wyjątkowych chwil, jest jednak przede wszystkim motywacją do podejmowania nowych wyznań!  

Ulubiona płyta, gdy jestem zmęczony:  Kortez "pod każdą z postaci"
Ulubiona płyta, gdy potrzebuję „kopa”:  Led Zeppelin - każdy "kawałek"
Książka do odpoczynku:  Lee Child seria, w której główny bohater to Jack Reacher
Książka do... pracy (ostatnio):  "Jednominutowy menadżer spotyka małpę"


Jest Pan osobiście żywo zaangażowany w realizację wielu projektów, wydarzeń, często ich pomysłodawcą, np. Piknik sołecki,  Szczuczyński Zlot Motocyklowy, Wyścig Wraków. Skąd Pan czerpie energię do działania, obok absorbujących zadań zawodowych?

Cała sprawa zawiera się w prostej odpowiedzi, ja to najzwyczajniej w świecie lubię. Nie znoszę bierności, bezproduktywnego tkwienia na kanapie i nudy. Uwielbiam pracować z ludźmi i dla ludzi. Jestem typem zadaniowca! Jeśli życie przez chwilę nie podsuwa mi nowych zadań, to sam ich szukam. Najbliżsi w domu i w pracy nie mają ze mną łatwego życia. Wiem o tym! Ja zawsze powtarzam: Zróbmy jeszcze to i potem odpoczniemy! Kiedy przychodzi owo potem ja już pracuję nad następną sprawą. Tak mam i na chwilę obecną nie wiem, gdzie to się włącza i wyłącza...:)

Zapewne jako "człowiek orkiestra" - jak trafnie określił Pana osobę Czytelnik e-Grajewo.pl – ma Pan w zanadrzu jakiś pomysł, który czeka na realizację …

O kurczę! To trudne pytanie! Z jednej strony martwię się, że prawie rok z koronawirusem cofnął nas w czasie o 10 lat, przynajmniej w zakresie aktywności społecznej. Ludzie przyjęli wygodną postawę: Nie muszę, bo Covid! I wydaje się im, że to wszystko tłumaczy. Z jeden strony rozumiem strach przed skutkami choroby, z drugiej już myślę, jak odrobić ewidentne straty.

Właśnie uruchamiam budowę Inkubatora Przedsiębiorczości, chciałbym doprowadzić do uruchomienia cyklicznej imprezy pod nazwą „Rajd Szczuków” i zbudować w Szczuczynie profesjonalne miejsce do uprawiania motosportów. Jest ogromna potrzeba i zainteresowanie tym działaniem. Mam wsparcie od wielu osób. Do tego cały czas modernizujemy i unowocześniamy miasto i gminę Szczuczyn: nowe drogi, kanalizacja, wodociągi, świetlice, strefa przemysłowa, fotovoltaika, solary. Za chwilę mam nadzieję na realizację olbrzymiego projektu z zakresu tzw. zielonej infrastruktury w Szczuczynie. Cały czas pracujemy nad terenami pod budownictwo jednorodzinne. Budujemy już nowy stadion z i w Białorusi i na Ukrainie. Zaczynamy budowę Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości z Litwą, a w zanadrzu mamy budować elektryczne ładowarki do pojazdów z Islandią. Teraz budujemy Strefę Inwestycyjną nr II w Szczuczynie, osobiście obsługuję kolejnych dwóch inwestorów a w zanadrzu temat drogi ekspresowej S16, budowa nowego Centrum Zarządzania, dwa nowe bloki mieszkalne, wreszcie zlot motocyklowy, wojskowe manewry w Parku Miejskim latem... Mógłbym wymieniać i wymieniać! A powiem tylko: Koronawirusowi STOP! Czas na działanie! 

Co najbardziej ceni Pan sobie w kontaktach z ludźmi?

Szczerość i doświadczenie. Umiem słuchać ludzi, chętnie przyjmuję ich rady i uwagi. Musi być jednak spełniony jeden podstawowy warunek - mój rozmówca musi znać się na tym, o czym mówi. Inaczej relacja nie ma sensu! Nie znoszę populizmu, pustosłowia i głupoty. Chociaż od głupoty powinienem zacząć...  Żyjemy w rzeczywistości, w której głupcy krzyczą najbardziej dlatego ja wolę ciszę. Znajduję temat - zadanie, tworzę zespół i ruszamy! Jesteśmy otwarci na innych, ale patrz punkt pierwszy... 

Miniony rok, z wiadomych względów, okazał się dla nas wszystkich wyzwaniem. Co dla Pana było w tym czasie największym sprawdzianem?  

Pandemia rzeczywiście była i wciąż jest wyzwaniem. Właściwie każdy kolejny dzień przynosił niespotykane dotąd potrzeby i wynikające z nich zadania. Najpierw szok i niedowierzanie powodowane skalą problemu. Później uruchomienie szczuczyńskiego Patrolu OSP, który miał pełne ręce roboty. Uszyliśmy i rozdaliśmy mieszkańcom ponad 6 tysięcy maseczek ochronnych. Utrzymanie normalnego funkcjonowania Urzędu. Nie byliśmy zamknięci nawet jeden dzień. Zarządzanie zasobami ludzkimi i finansowymi w dobie pandemii nie jest rzeczą łatwą, ale w moim zespole są ludzie „sprawdzeni w boju” i uwielbiam z nimi podejmować nawet najcięższe wyzwania.

Wizja Szczuczyna na najbliższe lata?

Chcę, żeby Szczuczyn rozwijał się w mądry sposób. Rozwój infrastruktury miasta i gminy w parze z bardzo dynamicznym rozwojem rynku pracy ma pociągnąć za sobą odbicie z dołka demograficznego. Właściwie sterując tymi mechanizmami chcę, aby ludzie postrzegali Szczuczyn jako miasto z klimatem do rozwoju w wielu wymiarach. Mam dobre szkoły, strefy inwestycyjne, super komunikację drogą S61 i pomysły na więcej. Szczuczyn 2030 jest nie tylko hasłem, ale również wizją rozwoju miasta.

Może coś chciałby Pan dodać, przedstawić naszym Czytelnikom

W swojej pracy zawodowej wykorzystuję do komunikacji z mieszkańcami media społecznościowe. Jedni widzą w tym przesadę, drudzy znak naszych czasów. Ja widzę okazję... Widzicie, czytacie moje zaproszenie do czegoś, co właśnie chcemy zrobić w Szczuczynie? Przyłączcie się! Zapraszam, zachęcam i jestem gotów na szeroką współpracę. Szczuczyn miasto z klimatem! To moje i nasze motto!

I jeszcze jedno...Bardzo dziękuję za nominację do tak zaszczytnego tytułu. Gratuluję również bardzo serdecznie moim współwyróżnionym przyjaciołom. Bardzo szanuję zawodowe oddanie i profesjonalizm pana doktora J. Zawrotnego oraz cenię sobie przyjaźń i pasje kolegi Karola. Pozdrawiam obu Panów bardzo serdecznie! 
 

Dziękujemy za rozmowę e-Grajewo.pl

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.