Jakość powietrza zależy od nas!

aktualizacja: 2020-10-30 12:48:31     nr wiadomości: 43858     przeczytano: 855     Ilość komentarzy komentarze: 1

Chrońmy powietrze
Niska emisja to emisja zanieczyszczeń wprowadzanych do powietrza niskimi kominami (o wysokości do 40 m), głównie z lokalnych kotłowni i domowych źródeł ciepła oraz transportu drogowego.

Co zanieczyszcza powietrze?

Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są: przemysł, energetyka, pojazdy samochodowe, flota powietrzna, niska emisja pochodząca z domowych pieców grzewczych, w których spalanie paliw odbywa się w sposób nieefektywny, transport spalinowy.

Szczególne zagrożenie wśród zanieczyszczeń dla środowiska i zdrowia człowieka  stwarzają: pył zawieszony, tlenek węgla, tlenki azotu, węglowodory aromatyczne i alifatyczne, dwutlenek siarki, związki ołowiu, sadza, furany i dioksyny.

Dlaczego musimy działać?
Dla własnego zdrowia!

Zanieczyszczenia powietrza są odpowiedzialne za wiele poważnych chorób, min. układu oddechowego (problemy z oddychaniem, kaszel, katar, astma, przewlekłe choroby płuc), krwionośnego (niewydolność mięśnia sercowego), nerwowego (depresja, problemy z koncentracją), uszkodzenia wątroby, alergie, a w efekcie za wzrost śmiertelności ludności na terenach o wysokich wskaźnikach emisji.

Co możemy zrobić, żeby powietrze było czyste?

Zostawmy samochód na parkingu i skorzystajmy z innych środków transportu. Wymieńmy stary piec węglowy na nowy, zasilany gazem. Nie spalajmy śmieci, plastiku, opon i gazet. Oszczędzajmy energię, docieplajmy swoje domy.

Bardzo ważne jest uświadamianie ludzi o szkodliwości zanieczyszczeń powietrza. Jeśli wiemy, że ktoś z naszego otoczenia ma przestarzały piec, pomóżmy mu dowiedzieć się, jakie są aktualnie możliwości w kontekście dofinansowań na wymianę. Ważna jest również edukacja dzieci, tłumaczenie im, jak powinny wyglądać prawidłowe nawyki w zakresie ochrony powietrza.

Jakość powietrza zależy od nas!

 

piekne pisanie i nauczki-co robi mlyn przy elewatorze-tak zdrowe powietrze ze nie ma czym oddychac.
Napisał: pop dodano: 2020-11-09 22:27:23

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.