"Trzynastki" na konta

aktualizacja: 2020-03-31 09:44:24     nr wiadomości: 41971     przeczytano: 2516     Ilość komentarzy komentarze: 2

1 kwietnia br. na konta emerytów i rencistów trafią dodatkowe roczne świadczenia pieniężne.

Tzw. trzynastka przysługuje wszystkim tym, którzy mają prawo do m.in. do emerytury, renty (z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej), rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla mam, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego. Te osoby otrzymają "trzynastkę", o ile w dniu 31 marca miały prawo do jednego z tych świadczeń; jeśli na ten dzień wypłata będzie zawieszona (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków), to trzynastka nie będzie przysługiwać.

- Pragniemy zapewnić wszystkich świadczeniobiorców, że emerytury i renty ZUS wypłaca na czas. Podobnie jest w przypadku tegoż dodatkowego świadczenia  wynoszącego 1200 zł brutto, czyli 981 zł na rękę. Pierwsze trzynastki pojawią się na kontach emerytów już 1 kwietnia – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Świadczenie zostanie wypłacone wszystkim uprawnionym automatycznie, bez konieczności składania wniosku. Warto pamiętać, że do renty rodzinnej, którą pobiera kilka osób, przysługuje jedna trzynastka. ZUS podzieli ją w równych częściach na każdą uprawnioną osobę. 

- Jeśli jedną rentę rodzinną pobierają dwie osoby, to każda otrzyma po 600 zł brutto – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS będzie wypłacał trzynastki razem ze świadczeniem przysługującym za kwiecień, w standardowym terminie płatności emerytury czy renty. Terminów płatności jest kilka: 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 dzień miesiąca. Oddział  w Białymstoku wypłaci dodatkową gratyfikację ok 200 tys. osób w województwie podlaskim, a w całym kraju otrzyma ją ok. 9 mln uprawnionych.

Trzynastki nie podlegają zajęciom komorniczym nawet, jeśli trafią na konto bankowe.

 

Co to jest z tymi trzynastkami za cyrk, nalezy zniesc podatek od rent i emerytur i bedzie po cyrku prania mozgow. To jest rzucanie ochlapow i mydlenie oczu ludziom starszym, gdzie sa dla nich darmowe lekarstwa.
Napisał: grajewiak dodano: 2020-04-01 04:05:44

Ja jako emeryt postuluje ze 13 emerytury powinni byc nie wyplacane emerytom lecz przekazane na rzecz szpitali.
Napisał: figo dodano: 2020-04-01 10:35:10

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.