Zasiłek na kolejne dni

aktualizacja: 2020-03-28 09:19:51     nr wiadomości: 41958     przeczytano: 1250     Ilość komentarzy komentarze: 0

Zgodnie przyjętą w marcu specustawą w przypadku zamknięcia z powodu zagrożenia koronawirusem, przedszkola, żłobka lub szkoły rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną od 26 marca 2020 r.

- W tej sytuacji rodzicom, którym kończy się okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, mogą wnioskować o wypłatę świadczenia na kolejny okres. Oświadczenie można złożyć tak jak do tej pory. Wniosek ten zostanie rozpatrzony po wejściu w życie znowelizowanych przepisów – informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Warto dodać, że rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach, w takim przypadku będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUS - Z-15A oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

- Po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie potraktowany jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli  60 dni – wyjaśnia rzeczniczka.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez Internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie - za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

O korzystaniu z zasiłku należy powiadomić naszego płatnika składek (pracodawcę lub zleceniodawcę)a osoba prowadząca działalność gospodarczą – ZUS.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.