Uważaj robiąc zakupy w sieci...

aktualizacja: 2019-11-28 10:51:30     nr wiadomości: 40861     przeczytano: 1857     Ilość komentarzy komentarze: 0

Rozpoczyna się gorączka przedświątecznych zakupów. Coraz częściej kupujemy wybrane towary poprzez internetowe serwisy aukcyjne lub portale ogłoszeniowe. 

- Pamiętajmy, że okres przedświąteczny to wzmożony czas aktywności przestępców zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym. Dlatego też robiąc zakupy przez Internet zachowajmy ostrożność. Nie brakuje tam nieuczciwych sprzedawców, którzy w łatwy i szybki sposób chcą osiągnąć zysk – ostrzegają grajewscy funkcjonariusze.

Dodatkowo mundurowi przypominają o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:

Podczas zakupów dokonywanych przez Internet zawsze należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego

Zanim dojdzie do transakcji, warto dokładnie zweryfikować sprzedającego, sprawdzić, od jakiego czasu prowadzi swoją działalność, ewentualnie czy jest ona zarejestrowana, a także czy odbiera połączenia telefoniczne bądź emaile. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedawcy. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka ilość powinna wzbudzić naszą czujność. Starajmy się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione. Najlepiej korzystać tylko ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych, takich, które zapewniają ubezpieczenie dokonywanych przez nas transakcji. Zachowajmy czujność w przypadku, gdy zakupionego towaru nie można odebrać osobiście lub wybrać płatności przy odbiorze przesyłki.

Logując się na konto sklepu internetowego unikajmy ogólnodostępnych punktów do Internetu

Unikajmy komputerów w kawiarenkach internetowych, czy innych miejscach publicznych, a także z ogólnodostępnych sieci WiFi. Nie udostępniajmy także danych do logowania innym osobom.

Kolejną rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest cena, za jaką możemy zakupić interesujący nas przedmiot

Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność.

Nie płaćmy "w ciemno" za towar, którego fizycznie nie widzieliśmy

Przed zakupem sprawdźmy jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu pod który w razie wątpliwości możemy zadzwonić. Jeśli to możliwe, wybierajmy formę płatności przy odbiorze. Otrzymaną paczkę należy wówczas otworzyć przy dostawcy i w przypadku niezgodności z towarem zamawianym spisać protokół i zwrócić kurierowi.

Gromadźmy całą korespondencję prowadzoną ze sprzedającym

Nie zajmuje ona wiele miejsca, a w przypadku oszustwa jest bezcennym dowodem.

Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków

Wchodząc na stronę sklepu wpisujmy adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Płacąc kartą kredytową upewnijmy się, że połączenie jest bezpieczne (na dole strony internetowej powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)

 
zobacz:
http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Firma_widmo_z_Grajewa,39887.html
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.