Z kraju i ze świata

  • 9 komentarzy
  • 7882 wyświetleń

Mniej handlowych niedziel

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od siedmiu miesięcy. Przed nami rok dalszych zmian. Zwolennicy niedzielnych zakupów muszą spodziewać się kolejnych obostrzeń. Handel będzie dozwolony tylko w ostatnią niedzielę miesiąca a także w dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie i jedną poprzedzającą Wielkanoc.

W bieżącym roku zakupy zrobimy w 15 spośród 52 niedziel. Zgodnie z ustawą sklepy będą otwarte 27 stycznia, 24 lutego, 31 marca, 14 kwietnia, 28 kwietnia, 26 maja, 30 czerwca, 28 lipca, 25 sierpnia, 29 września, 27 października, 24 listopada, 15 grudnia, 22 grudnia, 29 grudnia.

- Zakaz handlu w niedzielę to przepis, który dawniej był dla większości normą. Dziś dla wielu niedziela jest jedynym dniem, w którym mają czas na zrobienie dużych zakupów. Wiadomo, przywyknięcie do wprowadzonego zakazu handlu nie było łatwym zadaniem, ale potrafimy się dostosować i robić zakupy wcześniej – mówi nam pan Józef, klient marketu Gama w Grajewie.

Ustawa o zakazie handlu nie obowiązuje jednak wszystkich punktów sprzedaży. Otwarte mogą być sklepy, w których za ladą staną sami właściciele lub członkowie ich rodzin, apteki, piekarnie, lodziarnie, kwiaciarnie, urzędy pocztowe oraz sklepy z prasą, pamiątkami, biletami czy wyrobami tytoniowymi. Zakupy w niedziele można zrobić też na dworcach, lotniskach, w strefach wolnocłowych oraz stacjach benzynowych.

Kolejne ograniczenia pojawią się w 2020 r. Sklepy będą otwarte tylko w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia, w jedną przed Wielkanocą i dodatkowo w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

 
/e/

Komentarze (9)

I bardzo dobrze...jest jeszcze 6 dni w tygodniu w ktore mozna zrobiv zakupy zarowno rano jak i po poludniu w zakeznosci jak ktoś pracuje

Najlepiej niech wszyscy maja wolne. CPNy, szpitale, straż a co tam!

Trzeba w kalendarzu namazac coby sie nie pomylic. A dlaczego na lotniskach , dworcach , w kwiaciarniach , kioskach , aptekach , piekarniach , lodziarniach i innych ciulstwach juz zakaz nie obowiazuje????? Kto tam pracuje ???? Nie ludzie? To jest normalne ?

Popieram dobrze zrobili

A w 1 dzień Bożego Narodzenia , dużo sklepów było czynne , przeważnie te co mają alkohole , czy to artykuł 1 potrzeby, skoro masz większy zarobek, plac większy podatek, bo to dodatkowy dochód, czyż nie ?

Sami sobie zmniejszamy zatrudnienie. Towary spożywcze w niehandlowy dzień się przeterminowują i właściciel ma wymierne straty dlatego będzie ograniczał asortyment.

Dobrze tylko po co tak się z tym bawić. Od początku roku powinny być wszystkie wolne a konsumenci się przyzwyczają. Jest jeszcze cała sobota dla kupujących.

OJ cywa cywa kto Tobie ograniczy asortyment przez niedzielę bo jest wolna

Dlaczego tylko wybrane placówki muszą być zamknięte, skoro jest dzień święty - wolny od handlu to wszystko powinno być zamknięte. Powinno być tak jak u Żydów jak szabas to wszystko zamknięte i nikt w ten dzień nie pracuje. U nas zawsze wybiórczo i przywileje ten może, a ten nie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.