U podnóża Góry Zamkowej

aktualizacja: 2018-07-10 19:57:05     nr wiadomości: 35769     przeczytano: 2797     Ilość komentarzy komentarze: 2

450. rocznica nadania praw miejskich Rajgrodowi

 

7 lipca 2018 r. mieszkańcy gminy oraz goście wzięli udział w obchodach 450. rocznicy nadania praw miejskich Rajgrodowi.
      Wśród gości byli między innymi: parlamentarzyści Kazimierz Gwiazdowski i Bożena Kamińska, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Przewodniczący Sejmiku Woj.Podlaskiego Jacek Piorunek i Mieczysław Bagiński.

      Po zasadzeniu pamiątkowego dębu w centrum trójkątnego parku miejskiego, uczestnicy przemieścili się do Amfiteatru na Górze Zamkowej, gdzie odbyło się IV Sympozjum Regionalne pt. „Rajgród – z dziejów miasta i jego mieszkańców”. Główne referaty wygłosili Janusz Sobolewski Redaktor Rajgrodzkich Ech i prof. Józef Maroszek prac. Instytutu Historii Uniwersytetu w Białymstoku. Następnie najstarsi mieszkańcy oraz goście wzięli udział w dwóch panelach dyskusyjnych, prowadzonych przez redaktora Radia 5, poświęconych wspomnieniom oraz przyszłości Rajgrodu.

      U podnóża Góry Zamkowej wielkie zainteresowanie wzbudzała wystawa „450 fotografii na 450-lecie nadania praw miejskich Rajgrodowi”. W okolicy plaży miejskiej przyciągała wzrok wystawa prac plastycznych dzieci oraz stoiska regionalne. Chętnych niezapomnianych widoków z tafli Jeziora Rajgrodzkiego, Yacht Club Arcus zapraszał na rejsy gondolą.


8 lipca 2018 r. był kolejnym „Dniem Rajgrodu” i świętowania 450. rocznicy nadania praw miejskich Rajgrodowi.

     Po Mszy Świętej sprawowanej w miejscowym kościele przez ks.prał. Hieronima Mojżuka Dziekana Rajgrodzkiego, dalsze świętowanie odbywało się w Amfiteatrze na Górze Zamkowej w piknikowej atmosferze.

     W programie ostatniego dnia było wiele atrakcji, a wśród nich:

-Turniej Siatkówki Plażowej,

-Turniej Rajgrodzkiego Lata w Piłce Nożnej,

-Regaty o puchar Burmistrza Rajgrodu,

-występy artystyczne dzieci i młodzieży z Gminy Rajgród,

-spektakl pt. „Wizyta Anny Kiszczyny – czyli jak to było z nadaniem praw miejskich Rajgrodowi 450 lat temu” w wykonaniu Klubu Seniora „Stokrotka”,

-poczęstunek tortem (krojonym przez Ireneusza Glinieckiego Burmistrza Rajgrodu),

-występ zespołu InPuls,

-występ gwiazdy wieczoru MARGARET,

-film promujący Gminę Rajgród,

-pokaz sztucznych ogni.

 

„RAJGRÓD – tam gdzie RAJ na ziemi”

(kos)


GALERIA ZDJĘĆ

450. rocznica nadania praw miejskich Rajgrodowi , czy lepiej by brzmiało "450. rocznica nadania praw miejskich dla miasta Rajgród ,czy dla Rajgrodu....
Napisał: ja dodano: 2018-07-11 10:10:21

Na pewno stylistycznie poprawnie jest Rajgrodowi czy to brzmi ładnie, czy brzydko, ale poprawnie ;). Ewentualnie miastu Rajgród.
Napisał: Aga dodano: 2018-07-16 08:40:00

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.