Polska od 14 lat jest w UE

aktualizacja: 2018-05-01 16:23:28     nr wiadomości: 35090     przeczytano: 2019     Ilość komentarzy komentarze: 2

 

Mija 14 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Dołączenie naszego kraju do rodziny państw zachodnioeuropejskich, miało nie tylko wymiar symboliczny, ale także finansowy.

Jak wynika z oficjalnych danych Ministerstwa Finansów, w okresie od 2004 doku do końca marca 2018 Polska otrzymała z unijnej kasy kwotę 147,6 mld euro. Większość niej - 92,5 mld euro - stanowiły środki przeznaczone na tzw. Politykę Spójności, mającą na celu dostosowanie konkurencyjności poszczególnych gospodarek państw unijnych.

Ile wpłacamy do unijnej kasy?

Budżet Unii Europejskiej tworzą głównie dochody pochodzące z państw członkowskich. Przez ponad 13 lat członkostwa we Wspólnocie, Polska wpłaciła do unijnej kasy 48,4 mld euro. Większość tej kwoty, czyli 32,7 mld euro, stanowiły składki członkowskie.

W kolejnym budżecie mniej pieniędzy dla Polski
Jednak w przyszłych latach tak różowo już nie będzie. W środę 2 maja Komisja Europejska zaprezentuje projekt nowej siedmioletniej perspektywy budżetowej na lata 2021-2027. Już dziś wiadomo, że przyszły unijny budżet nie będzie dla naszego kraju tak hojny, jak obecny.

Przedstawiciele KE argumentują, że część środków w kolejnej perspektywie finansowej, powinna zostać skierowana do bardziej potrzebujących regionów w Europie, gdzie PKB per capita oscyluje wokół 60 proc. średniej. Inną sprawą jest, że w propozycji Komisji znajdzie się pomysł powiązania wypłat unijnych środków z przestrzeganiem praworządności w danym kraju. 

 

źródło: https://businessinsider.com.pl/

Należy podziękować PIS za mniejsze fundusze ze srodków EU.
Napisał: Szymon dodano: 2018-05-03 06:20:28

Niestety, na czele państwa faktycznie stoi człowiek, który w życiu niczego sam nie osiągnął: nie założył firmy, żeby wiedzieć, jak ona funkcjonuje, nie zrobił prawa jazdy, żeby móc kierować samochodem, domem rządzi kot i gosposia.Rozdawać bez sensu ciężko zarobione przez zwykłych pracowników pieniądze, potrafi byle kto.
Napisał: xy dodano: 2018-05-09 07:47:05

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.