Przemyt papierosów

aktualizacja: 2018-02-16 08:25:33     nr wiadomości: 34346     przeczytano: 1506     Ilość komentarzy komentarze: 0

Przemyt 125 tys. paczek papierosów udaremnili funkcjonariusze KAS z polsko-białoruskiego przejścia granicznego w Bobrownikach. Kontrabanda ukryta była w rosyjskiej ciężarówce, w której miał znajdować się ładunek żywicy syntetycznej.

Funkcjonariusze z Oddziału Celnego w Bobrownikach wytypowali do kontroli rosyjskiego tira kierowanego przez 53-letniego obywatela Rosji. Zgodnie z dokumentami w naczepie ciężarówki miał znajdować się ładunek 1560 puszek z żywicą syntetyczną. W trakcie szczegółowego sprawdzania towaru poprzedzonego prześwietleniem rentgenowskim okazało się, że zamiast żywicy w puszkach znajdują się przemycane papierosy.

W każdej, fabrycznie zamkniętej metalowej puszce ukrytych było po 80 paczek papierosów oraz piasek, którego waga miała prawdopodobnie imitować wagę deklarowanego towaru. Rozładunek, dokładne sprawdzenie wszystkich puszek oraz przeliczenie kontrabandy trwało blisko dwie doby. W sumie funkcjonariusze znaleźli prawie 125 tys. paczek papierosów oznaczonych białoruskimi znakami akcyzy.

„Funkcjonariusze KAS nieczęsto spotykają się z takimi metodami przemytu papierosów, gdyż organizujący je przestępcy ponoszą duże koszty związane z przygotowaniem i logistyką podobnych ładunków. Mimo dużej pomysłowości grup przemytniczych funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej pracujący na granicach są w stanie efektywnie zatrzymywać takie nielegalne transporty" – powiedział Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku Wojciech Orłowski.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wszczęli w sprawie przemytu postępowanie karne skarbowe rekwirując zatrzymane papierosy oraz ciężarówkę wraz z naczepą. Rosyjski kierowca został przesłuchany.  Aktualnie funkcjonariusze sprawdzają skąd pochodził nielegalny towar i gdzie miał faktycznie trafić.

Gdyby zatrzymane wyroby tytoniowe zostały wprowadzone do nielegalnej sprzedaży straty Skarbu Państwa z tytułu utraconych podatków wyniosłyby blisko 3 miliony złotych. Za tak duży przemyt grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.