czwartek, 28 marca 2024

Sport

  • 1 komentarzy
  • 10379 wyświetleń

Grajewo: Szachy - królewska gra!

Szachy - strategiczna gra planszowa znana na całym świecie. Tadeusz Czarnecki (polski problemista, dziennikarz i działacz szachowy) mawiał, że są swego rodzaju sportem umysłowym ze wszystkimi elementami sportowej rywalizacji, rozwijającym pewne właściwości intelektu i charakteru. 

Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez nas w ciągu całego życia. Rozpoczęcie nauki gry w szachy w wieku przedszkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój dziecka, które bawiąc się drewnianym wojskiem uczy się i doskonali swój umysł. Każdy szachista staje się bardziej cierpliwy, wytrwały, pokorny. Nabyte w ten sposób cechy można zaobserwować już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów i szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu. Szachy to nie tylko osobliwa rozrywka intelektualna, ale także ogromna "inwestycja" w umysły dzieci.

"Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni" powtarzał Paul Morphy (amerykański szachista).  Nie trzeba posiadać specjalnych predyspozycji i umiejętności, by grać w szachy. Może nie należą one do najłatwiejszych do nauki gier, ale też nie są najtrudniejsze. Dobra gra wiąże się z długoterminowym wysiłkiem a poziom zdobytej wiedzy zależny jest od zaangażowania i dyscypliny. Tylko ciężką pracą można osiągnąć sukces.

W Grajewie w Szkółce Szachowej przy ul. Kopernika 55a pierwsze i kolejne kroki stawiają zapewne przyszli mistrzowie. Pomysłodawcą i założycielem tej placówki jest Piotr Olszewski. W czerwcu ub.r. w Centrum Tradycji Mleczarstwa zorganizował On piknik szachowy, m.in. w celu uzyskania informacji dotyczącej zapotrzebowania na naukę dzieci z naszego regionu gry w szachy. Zainteresowanie było duże, udało się powołać do życia Szkółkę Szachową.

Pierwsze zajęcia odbyły się już pod koniec sierpnia 2017 r. Dziś tajniki nauki królewskiej gry poznaje 21 dzieci. Zajęcia szachowe organizowane są w cyklu 3 razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne, w kilkunastoosobowych grupach. Spotkania prowadzą renomowani instruktorzy, trenerzy z bogatym doświadczeniem praktycznym. Szachowych strategii uczą m.in. Kamila Klimaszewska, wybitna osobowość w dziedzinie szachowej oraz Anna Warakomska (wideo), mistrzyni międzynarodowa. Ponadto ze Szkółką współpracują: Zbigniew Okulewicz, Jakub Okulewicz oraz Dariusz Prawdzik.

- Naszą misją jest popularyzacja nauki gry w szachy od najmłodszych lat. Dzięki grze nasze pociechy mogą w doskonały sposób pogłębiać swój rozwój i realizować pasje. Szachy ćwiczą szereg bezcennych umiejętności, przydatnych nie tylko w szkole, ale też w dorosłym życiu – tłumaczy nam Piotr Olszewski, właściciel Szkółki Szachowej.
 

Istnieją od niedawna a już wiele dobrego udało się zrobić. Szachiści ze Szkółki odnoszą pierwsze sukcesy. Np. zwycięzcą Turnieju Klasyfikacyjnego "Pola Nadziei" w grupie B, zorganizowanym w dniach 2 – 3.12.2017 r. w MDK w Białymstoku został Sebastian Kurzątkowski, natomiast w rozegranym 10.12.2017 r. XIV Świątecznym Turnieju Szachowym w SP nr 2 w Grajewie dzieci ze Szkółki Szachowej ostatecznie po 6 rundach uplasowały się na czołowych lokatach. Chłopcy w 2 kategoriach wiekowych do 8 i 12 lat zajęli trzy pierwsze miejsca. Dziewczynki także w obu kategoriach wiekowych zwyciężyły swoje grupy.

W Polsce popularność gry w szachy znacząco wzrosła w przeciągu ostatnich lat. Rodzice coraz częściej zauważają w nich ogromną szansę na praktyczny rozwój swojej pociechy. Może i Ty, planując zagospodarowanie czasu wolnego swojego dziecka, zwrócisz uwagę na szachy i dasz szansę zostać mistrzem

 

e-Grajewo.pl
foto, wideo - podczas jednego z dni treningowych :)


______________
Tadeusz Czarnecki (ur. 1905, zm. 30 sierpnia 1973) – polski problemista, dziennikarz i działacz szachowy
Debiutował w 1933. Opublikował około 300 zadań (w albumach Międzynarodowej Federacji Szachowej wyróżniono 6 zadań). W 1956 Międzynarodowa Federacja Szachowa nadała mu tytuł sędziego międzynarodowego kompozycji szachowej. Mistrz krajowy kompozycji szachowej od 1955. Mistrz Polski w dziale trzychodówek (I i II Championat).
W grudniu 1945 (wraz z Stanisławem Gawlikowskim i Zbigniewem Millerem) aktywnie działał w Komitecie Reaktywowania Polskiego Związku Szachowego. Dzięki tej inicjatywie PZSzach został reaktywowany w 1946.
W 1947 na wniosek Tadeusza Czarneckiego w poczet członków Polskiego Związku Szachowego przyjęto Polski Związek Problemistów. W 1947 dzięki pracom Tadeusza Czarneckiego, Stanisława Gawlikowskiego i Wojnarowicza ukazał się "Kodeks szachowy".
W latach 1947–1950 był wydawcą i redaktorem miesięcznika "Szachy". Był autorem wielu podręczników szachowych i prac popularyzatorskich.

Paul Charles Morphy (ur. 22 czerwca 1837 w Nowym Orleanie, zm. 10 lipca 1884 w Nowym Orleanie) – amerykański szachista, nieoficjalny mistrz świata w latach 1858–1884. (za: Wikipedia)

 

Komentarze (1)

Świetny pomysł z ta szkółką, w końcu zaczyna się coś dziać w Grajewie. Powodzenia dla założyciela i kolejnych sukcesów dla dzieciaków.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.