piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 8485 wyświetleń

Dotacja dla "muzycznej"

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. w Grajewie otrzymała dofinansowanie w kwocie 30 000 zł. na zakup instrumentów dla najmłodszych od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu 2016 Rozwój Infrastruktury kultury-Infrastruktura szkolnictwa artystycznego.
 

Zakupiono akordeony, klarnety, saksofony, flety i skrzypce dobrej jakości, z których będa mogli korzystać uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej w Grajewie.


 

Z kart historii Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie

Państwowa Szkoła Muzyczna I st.w Grajewie  powstała 1 września 1974 r. na bazie funkcjonującego od 1959 roku Społecznego Ogniska Muzycznego. W 1970r. ognisko skupiało 105 uczniów. Pierwsze egzaminy wstępne odbyły się w dniach 9-10 września 1974r. Egzaminom przysłuchiwał się wizytator Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Powiatowego Augustyn Sulewski, który wspólnie z byłym dyrektorem Społecznego Ogniska Muzycznego Janem Jakubczakiem, swoja pracą i zaangażowaniem doprowadzili do decyzji Ministra Kultury i Sztuki otwierającej nową placówkę muzyczną w powiecie grajewskim. Stanowisko kierownika ogniska piastowali: Henryk Mioduszewski, Augustyn Sulewski, Jerzy Ekies, Wiesław Gaz, Jan Jakubczak.

Pierwszym Dyrektorem szkoły został Antoni Czajkowski. Szkoła liczyła 78 uczniów w cyklu dziecięcym i młodzieżowym. Rade Pedagogiczną stanowiło 7 nauczycieli, którzy nauczali gry na skrzypcach, fortepianie, akordeonie, saksofonie, klarnecie, trąbce, prowadzili także zajęcia z przedmiotów teoretycznych. Zajęcia odbywały się  w zaadaptowanych pomieszczeniach budynku przy ulicy Wojska Polskiego 14 oraz w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Ełckiej.

22 października 1977 r. nastąpiło uroczyste oddanie wyremontowanego budynku po byłym Urzędzie Powiatowym zlokalizowanym przy ulicy Świerczewskiego 5 (dziś ul. dra T. Nowickiego 5). 19 października 1985 r. została utworzona Filia w Goniądzu. Kierownikiem została Marzenna Trzonkowska, która pełni tę funkcję do chwili obecnej. Filię w Szczuczynie utworzono 1 września  1988 r. Kierownikiem została Lucyna Zielińska, obecnie funkcję tę pełni Elżbieta Jerulank. Od 1 września 1991 r.  Dyrektorem szkoły zostaje Zofia Mikołajewska, w 2006 - Agata Świderska, która funkcję pełni do chwili obecnej.

Imię Jana Sebastiana Bacha nadano placówce 28 kwietnia 2005 r. 
Salę koncertową wybudowaną ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego uroczyście oddano do użytku 4 października 2013 r.  Pierwsze Regionalne Przesłuchania Uczniów Klas Skrzypiec PSM przeprowadziła już w 1992 r. W 2012 r. zmieniono nazwę na Konkurs Skrzypcowy. W 2006 r. odbyła się I edycja Konfrontacji Akordeonowych, a w 2010  I  Regionalny Konkurs Duetów ,,Zagrajmy Razem”. Wymienione konkursy odbywają się co roku.

Szkoła od lat udziela się artystycznie na rzecz środowiska lokalnego. Uczniów i pedagogów ze szkoły muzycznej można było posłuchać w grajewskich szkołach, przedszkolach, Miejskim Domu Kultury. Miejska Orkiestra Dęta, zespoły parafialne działają dzięki absolwentom i uczniom szkoły. Grając stanowią trzon tychże zespołów. Szkoła organizuje koncerty okolicznościowe, charytatywne, t.j. ,,Dźwięki Wiosny”, ,,Najmłodsi w Kolędzie i Pastorałce”, na rzecz WOŚP. Gości u siebie przedszkola, szkoły  oraz inne zaprzyjaźnione szkoły muzyczne z Białegostoku, Ełku, Augustowa.

W PSM działają m.in.: grupa rytmiki, zespół instrumentów dętych prowadzony przez Grzegorza Karpowicza, Zespół kameralny prowadzony przez Piotra Przydworskiego, zespół fletowy Ryszarda Jasionowskiego.
(PSM Grajewo)

 

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (1)

No i to są pozytywne informacje - oy tak dalej :)

Pozdrowienia dla wszystkich dyrektorów szkoły muzycznej, których znam (nie osobiście) i uważam, że każdy z nich był odpowiedni na miarę danych czasów kiedy kierowali muzyczną.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.