27 lat Biebrzańskiego Parku

aktualizacja: 2020-09-11 12:00:31     nr wiadomości: 43375     przeczytano: 2109     Ilość komentarzy komentarze: 2

Minęło 27 lat od powołania Biebrzańskiego Parku Narodowego. I choć jest jednym z najmłodszych parków narodowych w Polsce, to historia ochrony przyrody Bagien Biebrzańskich jest dość długa. 

- W 1921 r. powstaje ścisły rezerwat przyrody „Grzędy”, a w 1925 „Czerwone Bagno”. Na szczęście powojenne plany rządowe melioracji i osuszenia doliny Biebrzy w myśl hasła „Było błoto – będzie złoto”, nie doszły do skutku. W latach 60. pojawiają się nad Biebrzą ornitolodzy i torfoznawcy z Uniwersytetu Wrocławskiego, m.in. prof. Stanisław Tołpa, dr Andrzej Dyrcz oraz dr Adam Pałczyński, prowadząc badania. Oni pierwsi zaczęli mówić o potrzebie jak najszybszej ochrony doliny Biebrzy i utworzeniu Biebrzańskiego Parku Natury – opisuje Ewa Wiatr z BbPN.

Wobec ciągłej wizji osuszania bagien na wielkie kombinaty rolnicze, w ochronę przyrody mocno zaangażowały się lokalne grupy społeczne. W latach 1977 - 1983 odbywają się czterokrotnie Sejmiki Biebrzańskie organizowane przez Zarząd Oddziału PTTK w Grajewie. 

- Wysiłki zmierzające do zachowania Bagien Biebrzańskich uwieńczone zostały powołaniem 31 marca 1989 r. Biebrzańskiego Parku Krajobrazowego. Obejmował on dolny i środkowy fragment doliny Biebrzy o powierzchni ok. 45 tys. ha – dodaje Ewa Wiatr.

Przychylność samorządów 14 gmin, na terenie których zaprojektowano park narodowy, była zielonym światłem, by 9 września 1993 r. rozporządzeniem Rady Ministrów powołano Biebrzański Park Narodowy.

 
  - fot. BbPN   - fot. BbPN

Szkoda że skończyły się Wszechnice Biebrzańskie,wspaniałe prelekcje i nie zapomniane wycieczki z ornitologami.
Napisał: irek dodano: 2020-09-11 18:04:07

Pamiętam jak będąc małym, kilkuletnim szczylem zajadałem się łosiną upolowaną przez marszałka Spychalskiego na terenie obecnego Parku. Wówczas nikt o tym jeszcze nie myślał by Park powstał. I nie wiedziałem czy jem zelówkę z zimowego buta czy pieczeń z łosiny.😎😎😎.
Napisał: Corleone dodano: 2020-09-12 09:06:17

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.