piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

Kronika 998

22 lutego 2016 r. o godzinie 15:19 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze piwnicy w budynku mieszkalnym jednorodzinnym w Mieczach gm. Rajgród. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej ustalono, że mieszkańcy opuścili budynek we własnym zakresie i nie odnieśli żadnych obrażeń. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do piwnicy budynku mieszkalnego i podali prąd wody na palące się meble, makulaturę i drewniane schody. Pozostałości popożarowe usunięto na zewnątrz budynku i dogaszono, a wszystkie pomieszczenia sprawdzono pod kątem obecności gazów niebezpiecznych. 

Detektor gazowy MG 40 nie wykazał odchyleń od normy. W działaniach ratowniczo – gaśniczych uczestniczył jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Mieczy, Rydzewa i Woźnejwsi – łącznie 15 strażaków.

 

25 lutego 2016 r. o godzinie 17:32 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze stodoły murowanej w miejscowości Kownatki gm. Radziłów. W pierwszym rzucie do zdarzenia zadysponowano ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy GCBA 8/50 z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Grajewie oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Klimaszewnicy i Radziłowa. Z uwagi na niskie ciśnienie wody w sieci hydrantowej, w drugim rzucie do pożaru zadysponowano kolejne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa, Słucza i Wąsosza oraz samochód operacyjny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania wstępnego strażak kierujący działaniem ratowniczym ustalił, że pali się więźba dachowa budynku, która uległa już częściowemu zawaleniu oraz składowane wewnątrz bele słomy. Strażacy podali łącznie 6 prądów wody w natarciu na ognisko pożaru i w obronie sąsiedniego budynku gospodarczego. Wodę do celów gaśniczych dowożono z rzeki Wissa w Dziesięcinie, na której zbudowano punkt czerpania wody. Po opanowaniu sytuacji pożarowej zorganizowano ładowarkę oraz ciągniki rolnicze z przyczepami, przy użyciu których wywieziono tlące się bele słomy na pole uprawne i dogaszono.. W wyniku pożaru spaleniu uległa więźba dachowa stodoły z pokryciem, drzwi oraz koło 200 bel słomy. W działaniach ratowniczo – gaśniczych, które trwały ponad 9 godzin uczestniczyło 

26 lutego 2016 r. o godzinie 12:16 strażacy otrzymali zgłoszenie o topiącym się dziku w Jeziorze Rajgrodzkim w pobliżu miejscowości Czarna Wieś gm. Rajgród. Z informacji uzyskanej od zgłaszającego wynikało, że spłoszone zwierzę wbiegło na lód, który w konsekwencji załamał się pod jego ciężarem i uniemożliwił wydostanie się na brzeg. Po przybyciu na miejsce zdarzenia, grajewscy strażacy – nurkowie zwodowano łódź, przy użyciu której dopłynęli do zwierzęcia i wykonali w pokrywie lodowej przejście umożliwiające zwierzęciu wydostanie się na brzeg. W działaniach ratowniczych uczestniczył jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej i jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej 

27 lutego 2016 r. o godzinie 22:23 służba dyżurna stanowiska kierowania odebrała zgłoszenie o pożarze budynków gospodarczych w miejscowości Słucz gm. Radziłów. Jako pierwsze do zdarzenia zadysponowano jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Radziłowa i Słucza oraz ciężki samochód ratowniczo – gaśniczy z zapasem 8 000 litrów wody z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Grajewie. Z chwilą przystąpienia do akcji gaśniczej stwierdzono, że w sieci hydrantowej panuje niskie ciśnienie wody, które nie gwarantuje bieżącego uzupełniania środka gaśniczego w pojazdach pożarniczych. W związku z tym, że pożar obejmował zasięgiem dach i drewniane stropy murowanej obory oraz składowane w bele siana, do pożaru zadysponowano kolejne jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Ławska, Szczuczyna, Wąsosza i samochód operacyjny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie (grupa operacyjna). Kierujący Działaniem Ratowniczym po zapoznaniu się z sytuacją polecił jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Słuczu zbudowanie punktu czerpania wody na rzece Matlak, do której prowadzi utwardzona droga i która przepływa w odległości około 200 metrów od miejsca pożaru. W czasie akcji ratowniczo – gaśniczej samochody pożarnicze uzupełniały wodę przy punkcie czerpania wody i dowoziły do miejsca pożaru. W czasie trwania akcji gaśniczej zorganizowano ładowarkę i 2 ciągniki rolnicze z przyczepami, którymi w późniejszej fazie działań wywożono tlące się bele siana w miejsce wskazane przez właściciela i dogaszano. W wyniku pożaru spaleniu uległ dach obory, drewniane stropy i około 200 bel siana. Strażacy uratowali kilka maszyn rolniczych, część palącej się obory i pobliskie budynki gospodarcze. Akcję ratowniczo – gaśniczą przez 11 godzin prowadziły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 7 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych – w sumie 37 strażaków.

 

 

 

Zastępca Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

kpt. Arkadiusz Lichota

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.