czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

Kronika 998

W dniach od 27 lipca do 9 sierpnia 2015 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 28 zdarzeń. Strażacy Państwowej Straży Pożarnej i druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych 9 razy wyjeżdżali do pożarów oraz 19 razy do miejscowych zagrożeń.

Ogółem od początku 2015 roku jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu grajewskiego interweniowały 425 razy, w tym 136 razy przy pożarach, 278 razy przy miejscowych zagrożeniach i 11 razy wyjeżdżały do alarmów fałszywych. W wyniku powstałych zdarzeń 7 osób poniosło śmierć, a 61 zostało rannych.

 

Opis charakterystycznych zdarzeń

31 lipca 2015 r. o godzinie 02:07 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze nieużytkowanego drewnianego budynku mieszkalnego w miejscowości Przechody gmina Grajewo. Z informacji uzyskanej od osoby zgłaszającej wynikało, że w budynku nie ma ludzi. Gdy pierwsze jednostki ochrony przeciwpożarowej dojechały na miejsce cały budynek objęty był ogniem. Z uwagi na fakt, że pożar nie zagrażał bezpośrednio innym budynkom, działania strażaków polegały na podawaniu środków gaśniczych na palący się budynek i dokładnym przeszukaniu pomieszczeń w celu upewnienia się, że nie ma osób poszkodowanych.
Po całkowitym ugaszeniu pożaru przystąpiono do prac rozbiórkowych elementów konstrukcyjnych, które stwarzały zagrożenie dla ludzi. W działaniach gaśniczych, które trwały 2,5 godziny uczestniczyły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciemnoszyjach.   

3 sierpnia 2015 r. o godzinie 15:18 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenieo wypadku drogowym w miejscowości Wólka Mała gmina Rajgród. Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępu Państwowej Straży Pożarnej ustalono, że motocykl Yamacha zderzył się z samochodem osobowym Opel Meriva. W wyniku zderzenia kierowcy obu pojazdów zostali ranni i po udzieleniu pomocy medycznej na miejscu przetransportowani do grajewskiego szpitala. Działania zastępu Państwowej Straży Pożarnej polegały na odłączeniu przewodów od akumulatorów oraz usunięciu pozostałości powypadkowych stwarzających zagrożenie w ruchu drogowym.

5 sierpnia 2015 r. kilkanaście minut po północy dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze niezamieszkałego budynku jednorodzinnego przy ulicy Łomżyńskiej w Szczuczynie. W chwili przyjazdu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej pożarem objęte było całe poddasze oraz wnętrze budynku. W wyniku przeprowadzonego rozpoznania wstępnego kierujący działaniami ustalił, że pożarem zagrożony jest inny budynek mieszkalny usytuowany w odległości około 5 metrów od płonącego obiektu. W związku z powyższym podjęto decyzję o podaniu dwóch prądów wody w natarciu na palący się budynek mieszkalny i jednego w obronie zagrożonego obiektu.
Po ugaszeniu pożaru zdemontowano spalone i uszkodzone elementy konstrukcyjne budynku oraz dokładnie sprawdzono pogorzelisko.. Po upewnieniu się, że nie ma osób poszkodowanych i nie ma zagrożenia dla ludzi działania ratowniczo – gaśnicze zakończono.   Akcja ratownicza była utrudniona ze względu na porę nocną oraz duże zadymienie wewnątrz budynku i na zewnątrz. Z pożarem przez ponad 6 godzin zmagał się zastęp Państwowej Straży Pożarnej i jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie, w sumie 13 strażaków.

6 sierpnia 2015 r. o godzinie 18:10 stanowisko kierowania odebrało telefoniczną informację o wypadku samochodu osobowego Renault Megane na ulicy Dwornej w Grajewie. Najprawdopodobniej w wyniku nadmiernej prędkości auto osobowe wypadło na zakręcie z drogi i dachowało. Kierowca wydostał się z rozbitego pojazdu o własnych siłach przed przybyciem na miejsce służb ratowniczych i nie odniósł poważniejszych obrażeń.Po zakończeniu czynności wyjaśniających strażacy postawili auto na koła i usunęli z ulicy rozlane płyny eksploatacyjne i inne pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu.

9 sierpnia 2015 r. o godzinie 11:37 dyżurny stanowiska kierowania przyjął zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego Opel Vectra w pobliżu miejscowości Skaje gmina Szczuczyn. W rozmowie telefonicznej ze służbą dyżurną zgłaszający zdarzenie powiedział, że samochód spadł z mostu do rzeki i leży na dachu, a jedna osoba jest ranna. Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażaków i zapoznaniu się z sytuacją, kierujący działaniem ratowniczym potwierdził, że samochód osobowy Opel Vectra leży na dachu w rzece na głębokości około 1 metra. Mężczyźni, którzy podróżowali autem wydostali się na brzeg samodzielnie. Niegroźnych obrażeń doznał kierowca pojazdu, który po udzieleniu pomocy przez zespół ratownictwa medycznego odmówił transportu do szpitala. W początkowej fazie działań strażacy przeszukali dokładnie dno rzeki i obszar w promieniu kilkudziesięciu metrów od miejsca wypadku.  Na szczęście poszukiwania przyniosły rezultat negatywny i utwierdziły strażaków w przekonaniu, że nie ma innych osób poszkodowanych. Po wykonaniu tych czynności postawiono samochód osobowy na koła i przy użyciu wyciągarki zamontowanej w  pojeździe pożarniczym wydobyto uszkodzone auto na brzeg. W likwidacji skutków zdarzenia uczestniczył jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej i jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

9 sierpnia 2015 r. o godzinie 23:20 strażacy otrzymali kolejne zgłoszenie o wypadku drogowym na terenie powiatu grajewskiego. Do wypadku samochodu osobowego VW Golf doszło na drodze krajowej nr 65  w pobliżu miejscowości Podlasek gmina Grajewo. Jak wstępnie ustalono, kierujący autem osobowym mężczyzna zjechał z drogi do przydrożnego rowu i uderzył w skarpę. Samochodem podróżowały cztery osoby, z których trzy wydostały się na zewnątrz o własnych siłach, a jedna została uwięziona w pojeździe. Strażacy odpowiednio zabezpieczyli i oświetlili miejsce zdarzenia i przy użyciu zestawu narzędzi hydraulicznych Holmatro wykonali dostęp do poszkodowanego. Przytomnego mężczyznę ewakuowali z uszkodzonego pojazdu i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Wszyscy uczestnicy zdarzenia po wstępnym zaopatrzeniu medycznym zostali przewiezieni do grajewskiego szpitala. Po zakończeniu działań ratowniczych usunięto wszystkie pozostałości powypadkowe stwarzające zagrożenie w ruchu i wznowiono ruch samochodów. Działania 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciemnoszyjach trwały ponad trzy godziny.

31 lipca 2015 r. grajewscy strażacy uczestniczyli w usuwaniu skutków wypadku na drodze krajowej nr 65 w pobliżu miejscowości Bogusze gmina Prostki, a 8 sierpnia 2015 r. wspólnie z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie gasili pożar samochodu ciężarowego na drodze krajowej nr 58 w okolicach miejscowości Świdry  gmina Biała Piska. Tego samego dnia o godzinie 18:30 Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno – Nurkowego z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie została zadysponowana do akcji ratowniczej na jeziorze Dręstwo w gminie Bargłów Kościelny.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.