czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Praca na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia – rok konkretnych wyników.

Bruksela, 12 grudnia 2006 r.
Odnowiona strategia na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia jest najważniejszą z polityk realizowanych przez Komisję, której przewodniczy José Manuel Barroso. Realizowane reformy zaczynają przynosić owoce. Obecny wzrost gospodarczy stwarza wyjątkową szansę przyśpieszenia realizacji reform, Nie można jej zaprzepaścić. Takie są główne przesłania opublikowanego dzisiaj rocznego sprawozdania Komisji dotyczącego postępów w reformie gospodarczej na terenie Europy. W sprawozdaniu tym Komisja zwraca się do Rady o formalne przyjęcie zaleceń mających na celu ukierunkowanie wysiłków na rzecz reform w poszczególnych krajach. Zostanie ono przedłożone na wiosennym szczycie Rady Europejskiej w marcu 2007 r.
Przewodniczący Komisji José Manuel Barroso powiedział: „Europa zaczyna opowiadać się za zmianami, które mogą wpłynąć na trwałość obecnego wzrostu gospodarczego. Aby przystosowywać się do globalizacji każde państwo członkowskie musi przyspieszyć i w pełni wykorzystywać swój potencjał. W tym roku Komisja przedstawia zalecenia dla poszczególnych krajów, które dzięki nim będą mogły uzgodnić w Radzie, co każde z nich powinno zrobić, a następnie rozpocząć realizację tych uzgodnień. Mogą one liczyć na Komisję, która będzie w pełni wypełniać swoje zadanie związane z kierowaniem lizbońskim partnerstwem na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia. Lepsze perspektywy gospodarcze są wyjątkową szansą na nabranie większego tempa, a nie wymówką do spoczęcia na laurach. Nie wolno popadać w samozadowolenie".

Wiceprzewodniczący Komisji Günter Verheugen, odpowiedzialny za sprawy przedsiębiorstw i polityki przemysłowej, powiedział: „Gospodarka europejska się rozwija. Wprowadzona przez nas strategia na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia działa. Przedsiębiorczość i innowacje stają się popularne w Europie, a my obecnie zaczynamy wprowadzać zmiany strukturalne w naszych gospodarkach. Poprzez zmniejszenie biurokracji o 25 % do roku 2012 możemy dodatkowo pobudzić gospodarkę europejską, a to jest jej bardzo potrzebne. Europa stoi przed szansą

Roczne sprawozdanie Komisji jest oparte na sprawozdaniach z wdrażania dostarczonych przez państwa członkowskie jesienią 2006 r., , a także na dokonanym przez Komisję przeglądzie postępów w reformach na szczeblu europejskim przeprowadzanych w ramach wspólnotowego programu lizbońskiego (patrz IP/O6/1470 i MEMO/06/399).

Sprawozdanie to rysuje jaśniejszy obraz od tych przedstawionych w ostatnich latach, gdyż wprowadzone reformy zaczynają przynosić rezultaty. Jednak podkreśla, iż reformy te dopiero się zaczęły i muszą być przeprowadzone do samego końca, aby mogły mieć długotrwały wpływ na gospodarkę. Zwraca także uwagę na współzależność gospodarek UE, jak i na fakt, iż rozwój gospodarczy w jednym z nich przyczynia się do rozwoju wszystkich innych, co oznacza, że te państwa członkowskie, które wolniej wprowadzają reformy, będą musiały zrównać tempo z państwami wiodącymi, dla zapewnienia wspólnego dobra.

Sprawozdanie to także podkreśla, iż osiąganie dobrych wyników w przyszłości będzie zależało od kontynuacji obecnego procesu reform. Jasno wskazuje, iż zwłaszcza w wielu nowych państwach członkowskich sukces będzie zależał także od jak najlepszego wykorzystania zbliżającego się napływu europejskich funduszy strukturalnych.

Postęp w kluczowych obszarach

Główne wnioski rocznego sprawozdania:

Postęp odnotowany w ostatnich latach ogólnie rzecz biorąc sprzyjał wspieraniu badań, rozwoju i innowacji, poprawie otoczenia regulacyjnego oraz ulepszaniu warunków działalności gospodarczej, zwłaszcza dla MŚP.
Poczyniono ważne kroki we wzmacnianiu stabilności finansowej, gdyż rządy w w większości przypadków ustanowiły odpowiednie środki mające na celu poprawę swojej sytuacji budżetowej, oraz poradzenie sobie z niedoborami finansowymi wynikającymi z rosnących wydatków na emerytury i opiekę zdrowotną. Kontynuacja tych wysiłków oraz uzdrowienie finansów publicznych w średniej/długiej perspektywie czasowej pozostaje znaczącym wyzwaniem.
Słaba konkurencja na wielu rynkach, zwłaszcza w usługach sieciowych włącznie z energetyką, nadal utrudnia rozwój Europy.
Podjęto działania dotyczące rynków pracy. Rośnie zatrudnienia i spada stopa bezrobocia. Bardzo korzystną zmianą jest zwiększający się konsensus popierający podejście elastyczności i pewności zatrudnienia w reformach rynku pracy. Jednakże będzie on musiał zostać w pełni przełożony na konkretne działania. Unia Europejska nie rozwija się wystarczająco szybko aby rozwiązać bliźniacze problemy nieelastycznego rynku pracy, który utrudnia konkurencję oraz podziału na pracowników zatrudnionych na stałe, mających wysoką ochronę zatrudnienia i osoby zatrudnione na kontraktach czasowych, ze znikomą lub żadną ochroną, jak i możliwością jej uzyskania.
Kontynuacja działań po wiosennym szczycie Rady Europejskiej w 2006 r.

Roczne sprawozdanie z postępów zawiera także uaktualnienie informacji w jakim stopniu państwa członkowskie wywiązują się ze zobowiązań podjętych przez ich przywódców w czterech obszarach działań priorytetowych na wiosennym szczycie Rady Europejskiej w 2006 r., opartych w dużej mierze na wniosku Komisji (patrz IP/06/348).

Jeżeli chodzi o dziedzinę wiedzy (edukacja, badania i rozwój oraz innowacje) sprawozdanie z zadowoleniem przyjmuje silniejsze zaangażowanie państw członkowskich w badania i rozwój, lecz zauważa, iż należy przyjąć bardziej strategiczne podejście odnośnie do innowacji, w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy przywódcami UE na nieformalnym szczycie w Lahti w październiku i zbliżające się utworzenie Europejskiego Instytutu Technologii (patrz IP/06/1416).

W odniesieniu do warunków działalności gospodarczej, w sprawozdaniu odnotowano istotny postęp w tworzeniu punktów kompleksowej obsługi, umożliwiających szybkie zakładanie nowych przedsiębiorstw, w ułatwianiu zatrudniania pierwszego pracownika i w szerzeniu kształcenia na rzecz przedsiębiorczości. W sprawozdaniu Komisja zwraca się do Rady Europejskiej o wyrażenie zgody na przyjęcie wniosku mówiącego o tym, iż państwa członkowskie powinny zmniejszyć koszty administracyjne prowadzenia przedsiębiorstw o 25% do 2012 r., na podstawie szczegółowego wniosku, który Komisja złoży w styczniu. Zapowiada ono także systematyczne dokonywanie przez Komisję przeglądów funkcjonowania rynków towarów i usług.

W dziedzinie elastyczności i pewności zatrudnienia na rynku pracy, trzeciego obszaru priorytetowego określonego na wiosennym szczycie Rady Europejskiej, dotychczasowy postęp był raczej ograniczony. Komisja obecnie przeprowadza szerokie konsultacje dotyczące komunikatu, który przedstawi w pierwszym półroczu 2007 r. w celu ustalenia wspólnych zasad, na podstawie których państwa członkowskie mogłyby określić polityki elastyczności i pewności zatrudnienia dopasowane do sytuacji wyjściowych w ich krajach.

Jeżeli chodzi o czwarty obszar priorytetowy, energię i zmiany klimatyczne, sprawozdanie podkreśla ogromne koszty ludzkie i gospodarcze zmian klimatycznych oraz znaczenie następujących elementów: przyszłego Strategicznego przeglądu energetyki UE; przeglądu programu handlu uprawnieniami do emisji zanieczyszczeń; urzeczywistnienia wewnętrznego rynku energii, w tym energii otrzymywanej ze źródeł odnawialnych; wysiłków państw członkowskich, Komisji i innych zainteresowanych stron dążących do zmiany zachowań przedsiębiorstw i obywateli.

Szczegółowe informacje na temat wdrażania europejskiej strategii na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia, wraz z pełnym tekstem rocznego sprawozdania z postępów opracowanego przez Komisję, oraz krajowych programów reform państw członkowskich wraz ze sprawozdaniami z ich wdrażania, są dostępne na http://ec.europa.eu/growthandjobs/index_en.htm

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.