piątek, 29 marca 2024

Szczuczyn

  • 9 komentarzy
  • 4692 wyświetleń

70 lat z Klubem "Wissa"

70 lat z Klubem Wissa Szczuczyn

 

 FESTYN W 70. ROCZNICĘ POWSTANIA M. L. K. S. „WISSA” SZCZUCZYN

           

      W niedzielę 14 czerwca 2015 roku, na Stadionie Miejskim przy ul. Sportowej 4 w Szczuczynie, odbył się całodniowy, sportowo-rekreacyjny i niezwykły festyn związany z 70. rocznicą powstania Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego „Wissa” Szczuczyn.   

Festyn, ze względu na utrwalone już tradycje piłkarskie w środowisku miejskim oraz cenne walory widowiskowe trwał od godziny 11.00 do 22.00.      

W ostatnich latach prestiż drużyny wzrósł i nie jest zaskakujące, że „Wissa” jest klejnotem Szczuczyna, która od 13 czerwca 2015 r. awansowała do III ligi. Również w czerwcu 2015 roku obchodzi ona zaszczytny Jubileusz urodzinowy mieszczący się w latach 1945 – 2015.

 

       Sportowe święto było dla naszego rejonu wydarzeniem o niebagatelnym znaczeniu zarówno historycznym jak i społecznym, a tym bardziej rozrywkowym.

Fakt, że ta wyjątkowa rocznica przypadła w roku wejścia „Wissy” do III ligi, stanowi dla społeczności radość, a dla piłkarzy niebywały zaszczyt, ale i zobowiązanie do walki o utrzymanie się w grupie i kolejne awanse.

Uroczyste obchody 70-lecia drużyny piłki nożnej „Wissa”, w ramach których organizatorzy przygotowali szereg wydarzeń o charakterze sportowym i kulturalnym, były godne uhonorowania nie tylko minionych siedmiu dekad, ale i dążeń intensywnych do osiągania sukcesów oraz utrzymania dobrego imienia.

       Z okazji Jubileuszu organizatorzy przekazali dla uczestników nie tylko świąteczny nastrój, ale i dużo emocjonalnych przeżyć.

 

PRZEBIEG FESTYNU W SKRÓCIE  

      Festyn, to nie tylko dobra zabawa, jak w mini-parku rozrywki, ale idealna okazja do zacieśniania współpracy, promowania lokalnego systemu wartości, przedsiębiorczości i kultury.   

Rozluźniona i miła atmosfera to dobry moment do koordynacji harmonijnych relacji osobistych i grupowych.

Nigdzie nie jest tak wesoło, kolorowo i bardzo sympatycznie jak na festynach, czy piknikach.  Środowisko znużone codziennym trybem obowiązków pragnie takich rozrywek, chce spędzić na wesoło czas ze swoimi dziećmi i przyjaciółmi. Choć każdy przeżywa rozrywkę inaczej, to jednak oczekują jej mali i więksi, młodzi i najstarsi.

       Festyn z „Wissą” rozpoczął się od godz. jedenastej różnorodnymi zabawami dla dzieci.  

Oprócz gier i konkursów były dmuchane „zamki”, zjeżdżalnie, wdrapywanie się i skakanie, itd. itp. Odważne dzieciaki doznawały wrażeń usiłując wyjść na zewnątrz ze środka pływającej na wodzie gumowej kuli. Rodzice cieszyli się z wrzasków, odwagi i nieskrępowanej radości swoich dzieci. Chętnych do przejażdżki konnej zapraszała młodzież z Zespołu Szkół w Niećkowie. 

       Około godź. 11:30 rozpoczął się mecz piłki nożnej młodzików „Wissa” Szczuczyn, która przeciwstawiła się „Sparcie” Augustów. Po ambitnej walce spotkanie zakończyło się wynikiem 2: 0 dla Szczuczyna.

       Prezentacje artystyczne swoich wychowanków demonstrowały Szkoły Podstawowe, ze Szczuczyna i Niedźwiadnej. Duże zainteresowanie uczestników festynu wzbudził „Polonez” w wykonaniu uczniów szczuczyńskiego gimnazjum.

       W przemówieniu burmistrza Artura Kuczyńskiego wyczuwało się radość z siedemdziesięciolecia „Wissy” z jednoczesną troską o przyszłość piłki nożnej w Szczuczynie. „Jest mi niezmiernie miło – powiedział Burmistrz – spotkać się z mieszkańcami gminy i sportowcami z okazji 70. rocznicy powstania piłkarskiej drużyny „Wissa”. Biorąc pod uwagę życie człowieka, 70 lat, to pięć lat po przejściu na emeryturę. W sporcie ten czas biegnie inaczej i jak zapewne wszyscy wiedzą, że w przypadku „Wissy”, 70 lat to nawet nie połowa, a dobry początek w dalszym życiu sportowym razem z jej tegorocznym awansem do III ligi. Takiego awansu „Wissie” nie zazdroszczę, ale dziękuję i liczę, że dalsze sukcesy są przed Wami. Dziękuję też, że szczuczyńskie sztandary pojawiły się na Stadionie Narodowym. Ilu jest nas, tyle jest różnych myśli i każdy dokładnie wie, co trzeba robić, żeby piłki do bramki wpadały same. Kiedy jednak dochodzi do decyzyjnej walki o tę piłkę to i z mocy piłkarzy i sponsorów nie wychodzi tak prosto i samo. To wszystko wymaga poświęcenia i treningów przez wiele, wiele lat. Sukcesy na koncie piłkarze posiadają i ja chcę tu podziękować nie, jako Artur Kuczyński, jako Burmistrz Szczuczyna, ale w imieniu mieszkańców. Zapraszam prezesa Klubu „Wissa” Zbigniewa Kaliszewskiego do miłego obowiązku. Chciałbym w imieniu społeczności miasta Szczuczyna podziękować Januszowi, osobie, dla której „Wissa” to poświęcone całe życie. Janusz, proszę Cię, przyjmij od nas skromny grawerton. Jeśli zajrzysz na swoje konto, to zobaczysz, że jest tam również mała, ale z życzliwością przekazana suma, która jak myślę uzupełni wielki Jubileusz”.  

      Burzliwe oklaski potwierdzały wypowiedź odnoszącą się do byłego, a ponad ćwierć wieku będącego prezesa MLKS - mgr Janusza Marcinkiewicza. To Pan Janusz tchnął sportowego, kolejnego ducha nie tylko w piłkarzy, ale i w ogólną kulturę sportowo-rekreacyjną naszego środowiska.         

W okolicznościowym przemówieniu burmistrza przejawiała się historia naszej drużyny, informacja bieżąca i troska. Nietrudno było zauważyć, że im więcej stosowano w nich retoryki tym bardziej nastawiano się na wchłanianie każdego słowa mówcy, bo nie ma nic milszego jak słuchanie poprawnej budowy wypowiedzi i wyrażania myśli w słowie żywym, przedstawiającym społeczne postawy w działalności publicznej.

 

      Przewodniczący Rady Powiatu– Stanisław Kossakowski i Przewodniczący Rady Miejskiej w

Szczuczynie – Tomasz Mioduszewski wręczyli brązowe odznaki „Za Zasługi dla Sportu” dla: Artura Kuczyńskiego,  Kazimierza Rupińskiego, Henryka Augustowskiego, Jana Filipkowskiego i Bogdana Konopki.

Zasłużonym w podziękowaniu za współpracę z MDK na rzecz sportu, lokalna wokalistka – Maja Markiewicz wykonała piosenkę „Aleja Gwiazd”.   

      Odznaczenia PZPN Warszawa, wręczone przez Prezesa Podlaskiego Związku Piłki Nożnej – Witolda Dawidowskiego, otrzymali: Jan Tyszka, Janusz Marcinkiewicz, Jarosław Augustowski, Edmund Borawski, Waldemar Czuba i Edward Kołek. Odznaczeni, w podziękowaniu od mieszkańców i MDK, wysłuchali piosenkę „Na dłoni” w wykonaniu – Laury Kobryńskiej

      Wręczenia odznaczeń RG LZS w uznaniu zasług dla sportu dokonała – Elżbieta Skolimowska. Odznaki otrzymali: Antoni Łoś, Zbigniew Kaliszewski, Janusz Marcinkiewicz, Zdzisław Wołkowski, Wojciech Grochowski, Mieczysław Turowski, Barbara Paszkowska, Czesław Świątek, Maria Wykrętowicz, Andrzej Szabelski, Stefan Jaczun, Tadeusz Kozikowski, Jan Wasilewski, Antoni Laszczkowski i Witold Grunwald.

W podziękowaniu, Zasłużeni wysłuchali dedykowaną od MDK piosenkę „Lecę tam” w wykonaniu– Karoliny Kadłubowskiej.  Karolina jakoby wspierała dokonania „Wissy” słowami pieśni i motywowała ją do dalszych pragnień: „Nie chcę czekać na kolejny znak. Tyle nieodkrytych barw zabieram, wspomnień, ile muszę, żeby trwać – zostawiam stary świat (…).”    

       Złotą odznakę Podlaskiego PZPN otrzymali: Kazimierz Muczyński, Tadeusz Muczyński, Henryk Sznajder, Janusz Fiedorczuk, Stanisław Sierzputowski, Kazimierz Bagiński, Józef Święciński, Marek Dzięgielewski, Kazimierz Marcinkiewicz, Stanisław Kruciński, Bogdan Kowalewski i Dariusz Koniecko.

Odznaczonym podziękowała Maria Józwik piosenką – „Nieodkryty ląd”.

       Srebrną odznakę Podlaskiego PZPN otrzymali: Andrzej Kamiński, Andrzej Makuszewski, Jan Zalewski, Jan Mordasiewicz, Dariusz Sielawa, Bogdan Zajkowski, Antoni Ostrowski i Stanisław Łada. Piosenka „Na obcy ląd” wykonana przez Alicję Kaczyńską była podziękowaniem dla odznaczonych.

      Brązową odznakę Podlaskiego PZPN otrzymali: Jan Łapiński, Mariusz Poliński, Robert Wysocki, Przemysław Orłowski, Krzysztof Werner, Radosław Poliński, Józef Danowski, Krzysztof Świderski, Przemysław Dobrzycki, Mariusz Dobrzycki, Arkadiusz Kowalewski, Sylwester Wysocki, Mariusz Michalski, Piotr Grabowski, Wiesław Dunajski, Andrzej Muczyński i Leszek Jagusz. Dla nich, piosenkę „Nic do stracenia” zadedykował zespół wokalny. Piękny puchar za awans do IV ligi wręczono zasłużonej drużynie.   

      W tańcach uczniów Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie, przy akompaniamencie tria akordeonowego, można było odczuć podziękowania dla wszystkich odznaczonych, którzy swoją determinacją i wyrzeczeniem wnoszą tak potrzebną radość swojemu miastu i gminie.

Nie obyło się bez występów zespołu tanecznego z MDK Szczuczyn, który jak zwykle umilił uroczystość jubileuszową „Wissy”.

 

      W towarzyskim meczu drużyn piłki nożnej „Wissa” Szczuczyn uległa „Jagiellonii” Białystok z wynikiem 1:3. W części meczu uczestniczył wychowanek „Wissy, dziś krajowej sławy piłkarz - Maciej Makuszewski, z którego oprócz rodziny, dumni są mieszkańcy Szczuczyna i okolic. Jego niezwykle dynamiczną grę odczuli na sobie reprezentanci „Jagiellonii”, którzy w akcjach podbramkowych bronili się prawie całą drużyną.

      W godzinach popołudniowych, Miejski Dom Kultury w Szczuczynie, na scenę wprowadził podopiecznych z lokalnych zespołów, które od wielu lat pozytywnie utrwalały kulturę wokalno-muzyczną, nie tylko na deskach Szczuczyna.

      Podczas przedsięwzięć artystycznych i świątecznych zabaw na wolnym powietrzu, które na stadion przyciągnęły wielu zwolenników, były też i świąteczne posiłki.

Festyn z „Wissą” zapewnił w bufecie grochówkę. Były też słodycze, piwo i inne napoje.

 

        Organizatorami festynu z „Wissą” w Szczuczynie byli: prezes MLKS „Wissa” Szczuczyn – Zbigniew Kaliszewski, burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński oraz dyr. MDK Janusz Marcinkiewicz udzielający stałej narracji w każdych lokalnych uroczystościach.  

Jednocześnie organizatorzy Jubileuszu „Wissy” zapraszają na odbywające się w czasie roku inne, różnego rodzaju imprezy.

 

     Uroczy festyn z drużyną „Wissa” nad rz. Wissą, z naturalnymi jej meandrami, któremu wcześniej towarzyszył upał, potem krótkotrwały deszcz z zawieszonymi, ciemnymi chmurami, nie zmył klubowych barw i nie zepsuł chęci do realizacji kolejnych zamierzeń.      

      Po części oficjalnej, meczach, występach artystów lokalnych, etc. – gospodarze, goście i mieszkańcy przy dźwiękach Zespołu Muzycznego „ Cover Tone” odpoczywali pod parasolami. Na początku bawiły się dzieci, do których dołączyli panowie w kolorowych perukach.  

Zespół „ Cover Tone” to nowa, włączająca się z pełną ekspresją do życia muzycznego grupa ludzi z Białegostoku, Niedźwiadnej i Godlewa.  

      Zabawa kończąca Jubileusz „ Wissy”, o którym powyższy Zespół mile wspominał, trwała do godziny zapowiadającej nocną ciszę.    

 

ZARYS HISTORYCZNY „WISSY”

        Po wyzwoleniu Szczuczyna i powiatu spod okupacji niemieckiej 23 stycznia 1945 r., natychmiast przeszliśmy pod kolejne zniewolenie, a raczej pod okupację tzw. Rosji Radzieckiej, która rzeczywiście zaczęła się już 1939 r., a trwała aż do 1989 roku.

Promoskiewskie nastawienie polskich komunistów, sprawujących intratne i ambicjonalne role władzy, nie zniechęciło młodzieży do założenia w czerwcu 1945r. Ludowego Zespołu Sportowego „Wissa” Szczuczyn. Pierwszym, powojennym prezesem został burmistrz miasta Bolesław Goliczewski.

      Przy okazji Jubileuszu „Wissy” warto jeszcze raz wspomnieć, że przez 26 lat funkcję prezesa, grającego w zielono-czerwonych barwach Miejskiego Ludowego Klubu Sportowego w Szczuczynie, pełnił Janusz Marcinkiewicz. Pan Janusz od lat 24 sprawuje funkcję dyrektora Miejskiego Domu Kultury w tym mieście.

Od 11 lutego 2015 roku prezesem MLKS w Szczuczynie jest Zbigniew Kaliszewski.

Do historii wpisał się już dzień 13 czerwca 2015 roku, od którego to „Wissa” Szczuczyn awansowała do III ligi.

      Wychowankowie „Wissy” Szczuczyn mają przed sobą otwartą przestrzeń sportową i egzystencję życiową. Ostatnio, piłkarz Zambrowski Mateusz otrzymał propozycję gry w I lidze w „Dolcan” Ząbki. Od niego zależy, czy przyjmie tę propozycję.   

 

W okresie 70 lat drużyna piłkarska pięciokrotnie zmieniała nazwę:

* 1945 (czerwiec) – Ludowy Zespół Sportowy „Wissa” Szczuczyn. (LZS ”Wissa” Szczuczyn).

* 1954 – Zespół „Wissa” Szczuczyn.

* 1957 – Ludowy Klub Sportowy „Wissa” Szczuczyn. (LKS „Wissa” Szczuczyn).

* 1978 – Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Wissa” Szczuczyn.(MLKS „Wissa” Szczuczyn). 

* 1993 – Miejski Ludowy Klub Sportowy „Wissa” Szczuczyn.  (MLKS Wissa Szczuczyn).

 

      Zapytałem uczestnika uroczystości: „ Odczuwa Pan zadowolenie, że w 70. rocznicę powstania „Wissy” odznaczono osoby zasłużone za długoletnią działalność na rzecz Klubu i środowiska? – „oczywiście, tych honorowych a szczególnie tych po Panu Stanisławie Kin, jednego z najbardziej zasłużonych działaczy klubu Pana Marcinkiewicza, który większość swego życia poświęcił drużynie. Dawniej sport był jedną z najważniejszych dziedzin życia społecznego. Całe miasto żyło wydarzeniami na boisku szkolnym przy ul. Szczuki 1. Teraz mamy to bardzo skromniutkie boisko, ale i z takiego weszliśmy do III ligi i wychowaliśmy mistrza piłkarskiego Macieja Makuszewskiego i innych. Ja wciąż wierzę, że będziemy mieć nowy stadion, bo ufam naszemu Burmistrzowi.” – mówił pełen nadziei senior piłkarstwa, dla którego tylko wyższe idee są ważne.  A zatem, o 70 lat lepszy jest świat z „Wissą” Szczuczyn, która rozpoczęła w czerwcu 2015 roku bieg do stulecia grą w trzeciej lidze. Powodzenia!

 

PODZIĘKOWANIA

      Gospodarze festynu dziękują za przybycie zaproszonym Gościom, orkiestrze dętej OSP za systematyczną aktywność oraz za frekwencję i oklaski mieszkańcom Miasta i Gminy Szczuczyn.  

      Odpowiedzialni za organizację święta „Wissy” dziękują WIELBICIELOM lokalnego sportu, którymi są darczyńcy: Andrzej Borusiewicz, Adam Józwik – „Aido”, „Świat Alkoholi – Tyc”, i – „Świat Alkoholi”, „Arhelan”, Piotr Kurzątkowski, Adam Jagusz –„Klub Metropolis”, Elżbieta i Jerzy Jaczyńscy, Arkadiusz Kozikowski, Stanisław Januszewski, Czesław Skrodzki, Szczepan Mieczkowski, Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” i Witold Januszewski. 

      Organizatorzy, łącznie z dyr. MDK w Szczuczynie Januszem Marcinkiewiczem, dziękują swoim stałym, niezawodnym i godnym szacunku SPONSOROM, którymi są: Urząd Miejski w Szczuczynie, Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie, Starostwo Powiatowe w Grajewie, GEA Warszawa – Edward Kołek, Tetra Pak - Waldemar Czuba oraz Zakład Kruszyw Szumowo – Irena i Kazimierz Rupińscy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 Autor tekstu, zdjęć i filmu: Stanisław Orłowski

 70 lat z „Wissą” Szczuczyn: http://youtu.be/34436AowBUc

 

 

 Polityka prywatności:

      Redakcja e-Grajewo.pl zastrzega wszelkie prawa do materiałów zamieszczanych na portalu. Czytelnicy mogą pobierać i drukować artykuły, fotografie i filmy wyłącznie do osobistego użytku. Publikacja fragmentów na innych witrynach, w opracowaniach dyplomowych, sprzedaż, bez wskazania nazwiska autora i nazwy źródła oryginalnego artykułu, jak też framing i inne podobne metody, bez pisemnej zgody portalu są zabronione. Stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych oraz uczciwej konkurencji. Naruszenie ustaleń będzie ścigane przy pomocy wszelkich środków prawnych. Autor zastrzega sobie prawo do niepublikowania komentarzy.


 

Komentarze (9)

Może tak szatnie w końcu byście zrobili .

Pytam Za co Grochowski ?/

Następnym razem zainwestujcie w zespół bo ten to porażka reszta ok.

Wie ktoś czy ten zespół gra wesela?? Ps. świetny repertuar

do szczuczyniak: po 1 trzeba było być to byś usłyszał i wiedział za co. po 2 zobacz co piłkarze Wissy mają na koszulkach, jest tam logo MLEKPOLu, Pan Wojciech Grochowski pracujący w MLEKPOLu jest fanem piłki nożnej i zawsze stara się jak może wspierać, w tym również Wissę Szczuczyn

Pytam za co Kuczyński?

bo wspiera. każdy kto wspiera dostaje. nagroda okolicznościowa to tylko swoiste upamiętnienie faktu, że ktoś 365 dni w roku pracuje nad klubem myśli o nim, ktoś inny go finansuje co jest niezaprzeczalnie w obecnej chwili najważniejsze, żeby móc grać i utrzymywać się w lidze.

Najwazniejsi sa pilkarze, notable to tylko robia sobie dobry wizerunek.

No właśnie Grochowski - jak niby on wspiera Wissę Szczuczyn ??? Chyba co najwyżej duchowo, bo na pewno nie materialnie. Mecenas sportu się znalazł, polityk z bożej łaski... Szkoda słów.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.