Wiadomości

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach od 25 maja 2015 r. do 7 czerwca 2015 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano ogółem 21 zdarzeń, w tym 12 pożarów, 8 miejscowych zagrożeń i 1 alarm fałszywy.

Od początku 2015 roku strażacy interweniowali 299 razy, w tym 101 razy przy pożarach, 189 razy przy miejscowych zagrożeniach i 9 razy wyjeżdżali do alarmów fałszywych. W wyniku powstałych zdarzeń 4 osoby poniosły śmierć, a 39 zostało rannych.

 

Opis charakterystycznych zdarzeń

1 czerwca 2015 r. o godzinie 09:34 do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wpłynęła informacja o pożarze samochodu dostawczego w miejscowości Wojewodzin. Po przybyciu na miejsce zdarzenia ustalono, że pali się samochód  dostawczy Man z ładunkiem makulatury w części bagażowej.  Kierowca pojazdu wspólnie z pasażerem podjęli próbę ugaszenia pożaru przy pomocy gaśnic, jednak działania nie przyniosły oczekiwanego skutku. Po zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, strażacy podali jeden prąd piany ciężkiej na palący się pojazd i udzielili kwalifikowanej pierwszej pomocy kierowcy pojazdu, który doznał poparzenia lewego ramienia. Ładunek nadpalonej makulatury (ok. 200 kg) wyładowano z samochodu na pobocze i dokładnie dogaszono prądem wody. W działaniach ratowniczych uczestniczył jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej.
 

1 czerwca 2015 r. o godzinie 19:30 stanowisko kierowania otrzymało zgłoszenie o pożarze mieszkania w budynku wielorodzinnym na Osiedlu Broniewskiego w Grajewie. Po przybyciu na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania wstępnego ustalono, że z mieszkania na II kondygnacji wydobywa się dym. Przyczyną zadymienia było pozostawienie bez dozoru garnka z potrawą na włączonej kuchence elektrycznej. Właściciel ewakuował się z mieszkania przed przybyciem służb ratowniczych. W trakcie gaszenia pożaru strażacy ewakuowali z budynku łącznie 7 osób, w tym 2 małych dzieci w wieku 3 i 5 lat. Po ugaszeniu pożaru przy użyciu wentylatora przewietrzono klatkę schodową i dokonano pomiarów substancji szkodliwych za pomocą czujnika wielogazowego. W działaniach ratowniczych uczestniczyły dwa zastępy Państwowej Straży Pożarnej.
 

4 czerwca 2015 r. o godzinie 13:57 dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze lasu sosnowego w pobliżu miejscowości Szyjki gm. Radziłów. W chwili przybycia na miejsce zdarzenia pierwszych jednostek straży, pożarem objęte były częściowo drzewa, krzewy i poszycie w lesie sosnowym II klasy wieku na powierzchni około 5 ha. Z uwagi na sprzyjające warunki pogodowe pożar w dalszym ciągu się rozprzestrzeniał. Działania ratowniczo – gaśnicze polegały na podawaniu prądów wody bezpośrednio na źródła ognia, a w miejscach niedostępnych dla pojazdów pożarniczych pożar gaszono tłumicami. Dzięki szybkiej i sprawnej interwencji strażaków pożar udało się szybko opanować i ugasić. Wodę do celów gaśniczych dowożono z sieci hydrantowej znajdującej się w miejscowościach Szyjki i Łoje. W działaniach trwających ponad 5 godzin uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa, Klimaszewnicy, Przytuł, Słucza i Radziłowa – łącznie 34 strażaków.
 

5 czerwca 2015 r. o godzinie 14:18 strażacy zostali zadysponowani do akcji wydobycia ładowarki teleskopowej ze stawu rybnego w miejscowości Lipnik gm. Szczuczyn. Podczas prowadzenia prac ziemnych ładowarka z operatorem zsunęła się do stawu i zatonęła na głębokości około 4 metrów. Mężczyzna bez żadnych obrażeń samodzielnie wydostał się z kabiny maszyny i wypłynął na powierzchnię. Działania jednostek Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa i Ochotniczej Straży Pożarnej ze Szczuczyna polegały na wypompowaniu wody ze stawu do poziomu umożliwiającego zamocowanie lin i wydobycie ładowarki na brzeg.
 

 6 czerwca 2015 r. o godzinie 15:44 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego przy ulicy Nadstawnej w Szczuczynie. Z informacji uzyskanej od operatora telefonu ratunkowego 112 wynikało, że w pożarze nikt nie ucierpiał. Po dojeździe na miejsce zdarzenia, strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych udali się na rozpoznanie i ustalili, że w budynku mieszkalnym jednorodzinnym pali się pokój z wyposażeniem. Po ugaszeniu pożaru usunięto na zewnątrz nadpalone elementy wyposażenia i przy użyciu podręcznego sprzętu burzącego zerwano część tynku z drewnianego stropu w celu wyeliminowania ukrytych ognisk. W działaniach ratowniczo – gaśniczych uczestniczył jeden zastęp Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
foto KP PSP Grajewo

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.