czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 12508 wyświetleń

VI Powiatowy Dzień Godności


5. maja obchodziliśmy święto osób niepełnosprawnych intelektualnie
 

     Dzięki wysiłkowi organizacyjnemu podjętemu przez społeczność Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz Stowarzyszenie „Szkoła Naszą Szansą” w Grajewie, uczniowie niepełnosprawni intelektualnie z Powiatu Grajewskiego, razem ze swoimi rodzicami, opiekunami oraz sympatykami, mogli świętować Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.

      Ten uroczysty dzień rozpoczął się mszą świętą odprawioną w kościele pw. św. Jana Pawła II koncelebrowaną przez duchownych z grajewskich parafii: pw. św. Ojca Pio, Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz św. Jana Pawła II. Głoszący homilię ksiądz Zbigniew Pruszyński wielokrotnie podkreślał ogromną wartość wspólnoty, jaką tworzą osoby skupione wokół szkoły specjalnej. Zaznaczył również, że należy pielęgnować jej trwałość, gdyż pozwala to pokonywać przeszkody i tworzyć prawdziwe i silne więzi międzyludzkie. Młodzież aktywnie uczestniczyła we mszy, odczytując modlitwę wiernych oraz niosąc dary. O wspaniałą oprawę muzyczną mszy i przemarszu ulicami Grajewa zadbała schola „Hoży animatorzy”.

      Punktualnie o godz. 10.00 uczestnicy marszu wyruszyli z kościelnego placu i przemaszerowali ulicami: Piłsudskiego, a później Wojska Polskiego do Miejskiego Domu Kultury w Grajewie, gdzie zaplanowano dalszą, rozrywkową część uroczystości. Dzięki pomysłowości wychowawców klas oraz opiekunów wielobarwne i różnorodne przebrania cieszyły oczy zarówno samych uczestników pochodu, jak też postronnych obserwatorów. Dodatkowym atutem była piękna pogoda, która sprawiła, że na twarzach uczestników przemarszu gościł uśmiech, można było usłyszeć śpiew, okrzyki radości, gwar głośno prowadzonych rozmów.

      Tuż po wejściu do budynku MDK uczestnicy otrzymali materiały informacyjne o ZSS w Grajewie, zaś w holu przed salą widowiskową zorganizowano bogatą artystycznie wystawę prac uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Grajewie i stoisko z militariami obsługiwane przez pracowników Grajewskiej Izby Historycznej. Do wystawionej księgi pamiątkowej licznie wpisywali się goście. Ponadto każdy zainteresowany, nie tylko płci pięknej, mógł skorzystać z porad sympatycznych makijażystek i wizażystek. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też loteria fantowa, tym bardziej, że praktycznie każdy los wygrywał. W trakcie uroczystości trwały prace nad wspólnym dziełem pod hasłem: „Chodź, pomaluj mój świat”.

    Rozpoczynając część rozrywkową imprezy, panie: Wioletta Skwiot i Anna Jarząbek przypomniały wszystkim ideę, jaka wpłynęła na organizowanie już od sześciu lat tego ważnego święta.
„Dla osoby niepełnosprawnej godność to wielka sprawa – to możliwość pracy, nauki, bycia potrzebnym. To naturalne, każdy z nas tego pragnie i ma prawo czuć się szczęśliwym. Tymczasem niepełnosprawnym towarzyszy z reguły izolacja. Pamiętajmy, że niepełnosprawność – także intelektualna, może dotknąć każdego z nas i się zdarzyć w każdej rodzinie. Wspólne świętowanie tego dnia pozwala nam poznać i zrozumieć osoby niepełnosprawne żyjące wśród nas. [...] Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną jest okazją, by skierować apel do opiekunów, wychowawców i całego społeczeństwa. To my jesteśmy rzecznikami osób niepełnosprawnych intelektualnie – one same nie potrafią zadbać o własny wizerunek i prawidłowe relacje z otoczeniem. Na opiekunach i wychowawcach spoczywa odpowiedzialność. Od nich w dużej mierze zależy, w jaki sposób społeczeństwo odbiera osobę niepełnosprawną. [...] Pomóżmy osobom niepełnosprawnym intelektualnie godnie żyć: pomóżmy im poznawać świat, rozwijać się, tworzyć, mówić i być rozumianym, przyjaźnić się, tęsknić, dążyć do czegoś, przeżywać sukcesy i porażki. Tego nie da się realizować, zamykając się na społeczeństwo”.

    Następnie organizatorki podziękowały osobom i instytucjom, bez których pomocy i wsparcia nie dałoby się zorganizować imprezy w zakładanym przez organizatorów kształcie i rozmachu. Podziękowania zostały skierowane do: Starostwa Powiatowego w Grajewie, Urzędu Miasta Grajewo, Urzędu Gminy Grajewo, Miejskiego Domu Kultury w Grajewie, pani Celiny Wiszowatej właścicielki Baru Milenium w Grajewie, Spółdzielni Mleczarskiej ,,Mlekpol”, Zakładu Produkcyjnego Juan Sp. Jawna, pana Andrzeja Żubrowskiego właściciela Piekarni Kurpiowskiej „Serafin” w Grajewie, pana Łukasza Dąbkowskiego kierownika Domu Sklepu Partnerskiego JBB, pana Tadeusza Jankowskiego właściciela „Składu Stali i Materiałów Budowlanych”, pani Moniki Stefańskiej Radnej Rady Miasta Grajewo, pana Grzegorza Zorczykowskiego właściciela firmy „Mag – Bus”, świadczącej usługi turystyczne i przewozowe, pana Sławomira Cisło właściciela PHU PC-ET. Honorowy patronat nad uroczystością objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego pan Mieczysław Kazimierz Baszko, Podlaski Kurator Oświaty w Białymstoku – pan Jerzy Kiszkiel, Starosta Powiatu Grajewskiego – pan Jarosław Augustowski, Burmistrz Miasta Grajewo – pan Dariusz Latarowski i Wójt Gminy Grajewo – pan Stanisław Szleter. Patronat medialny pełnił portal www.e-grajewo.pl.

       Symbolicznego otwarcia imprezy i powitania szacownych gości: przedstawicieli parlamentu, władz województwa podlaskiego, powiatu, miasta i gminy Grajewo, przedstawicieli Podlaskiego Kuratora Oświaty, dyrektorów i pracowników szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych, przedstawicieli stowarzyszeń i instytucji państwowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych oraz rodziców i dzieci – dokonał gospodarz – dyrektor ZSS im. Jana Pawła II w Grajewie – pan Jarosław Konopka.

       Zanim rozpoczęto rywalizację w zorganizowanym przez panie: Jadwigę i Martę Kozickie, Emilię Kukier i Iwonę Chodnicką konkursie piosenki disco polo ph.: „Wszystko mi disco”, na scenie pojawił się gość specjalny – pani Magda Niewińska. Swoimi utworami gwiazda doskonale zachęciła publiczność do opuszczenia foteli i dołączenia pod estradą do innych entuzjastów muzyki tanecznej. Podczas występu zaprezentowała swoje najbardziej rozpoznawalne piosenki, m.in.: „Buźka”, „Łączy nas noc”, „Lazurowe oczy”, „Mężu drogi mój”. Na zakończenie występu wręczyła drobne pamiątki oraz rozdała licznym nowym fanom autografy.

     W zasadniczej części imprezy – prowadzące panie: Marta Kozicka i Emilia Kukier – zapowiedziały występy ponad dwudziestu artystów solowych i grup, którzy na scenie zaprezentowali bogaty wachlarz artystycznej interpretacji piosenek disco polo. Pojawili się uczniowie grajewskich placówek: Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II, Zespołu Szkół Miejskich nr 1, Zespołu Szkół Miejskich nr 2, Domu Pomocy Społecznej, Przedszkola Miejskiego nr 4, Przedszkola Miejskiego nr 1, Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkół Specjalnych w Grajewie, Warsztatu Terapii Zajęciowej oraz jego filii w Szczuczynie, Przedszkola Miejskiego nr 6, a ponadto przybyli uczestnicy z: Zespołu Szkół nr 16 w Białymstoku, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łabętniku, Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu. Ich występy oceniała komisja w składzie: pan Jarosław Konopka, pan Ryszard Wolwark, ks. Artur Dobrzyński, pani Magda Niewińska i pan Michał Żbikowski.

     Podczas narady komisji gości zabawiał pan Sławomir Matysiewicz, właściciel klubu Active Fitness prezentując proste układy taneczne Zumby. W ślad za nim podążyły dziesiątki naśladowców, tak że momentami pan Sławomir ginął w tłumie roztańczonych uczestników. Uczniom bardzo spodobał się ten występ i chyba na chwilę zapomnieli o wyczekiwanym przez nich werdykcie komisji konkursowej. Wszystkich uczestników obdarowano medalami i drobnymi upominkami, natomiast zwycięzcy otrzymali dyplomy, pamiątkowe statuetki oraz cenne nagrody rzeczowe. Wręczenia prezentów i wyróżnień dokonali członkowie jury wspomagani przez Przewodniczącą Rady Miasta Grajewo – panią Halinę Muryjas – Rząsę oraz I Zastępcę Burmistrza Miasta Grajewo – pana Macieja Pawła Bednarko. Werdykt okazał się szczęśliwy dla: Krzysztofa Ołdaka z Domu Pomocy Społecznej w Grajewie (opiekun p. Radosław Naumowicz), który za wykonanie piosenki „Przez twe oczy” z repertuaru zespołu Akcent, otrzymał III miejsce. Miejsce drugie przypadło przedszkolakom z Oddziału Przedszkolnego przy Zespole Szkół Specjalnych w Grajewie (opiekunowie – pp.: Marta Kostecka, Anna Jarząbek i Renata Chilińska), którzy wykonali piosenkę gościa specjalnego – „Buźkę” Magdy Niewińskiej. I wreszcie – zwycięzcą II edycji konkursu disco polo ph.: „Wszystko mi disco” została grupa reprezentująca Warsztat Terapii Zajęciowej w Grajewie. pod opieką artystyczną pana Wojciecha Żabińskiego za wykonanie piosenki „Graj dla mnie, graj”.

   W międzyczasie na spragnionych nie tylko artystycznych wrażeń, ale i strawy dla ciała czekała wyśmienita grochówka; przy niej toczyły się ożywione rozmowy i nawiązywały nowe znajomości.

   VI Powiatowy Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną przeszedł do historii. Jednak dzięki pracownikom Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz członkom współpracującego Stowarzyszenia „Szkoła Naszą Szansą” w Grajewie idea uroczystości zapisała się na stałe nie tylko w pamięci organizatorów – świadczy o tym powiększająca się każdym rokiem liczba uczestników obchodów tego wyjątkowego i ważnego święta.

Joanna Kozłowska
Jarosław Reut

Patron medialny e-Grajewo.pl

 

Komentarze (4)

"Osoby niepełnosprawne w pełni są podmiotami ludzkimi z należnymi im wrodzonymi, świętymi i nienaruszalnymi prawami, które mimo ograniczeń i cierpień wpisanych w ich ciało i władze, stanowią jednak o szczególnym znaczeniu godności i wielkości człowieka. Osoba przeto w jakiś sposób «upośledzona» (bardzo charakterystyczne, że Ojciec Święty ten przymiotnik umieszcza w cudzysłowie), będąc podmiotem ze wszystkimi jego prawami, winna mieć ułatwiony dostęp do uczestnictwa w życiu społeczeństwa we wszystkich wymiarach i na wszystkich poziomach, odpowiednio do swych możliwości. Osoba «upośledzona» jest jednym z nas i w pełni uczestniczy w naszym człowieczeństwie.”( O. Jacek Salij -"Wybierajmy życie")Wszystkim tym,którzy tak jak Jezus Chrystus pochylają się nad losem niepełnosprawnego człowieka i wszystkim Braciom i Siostrom niepełnosprawnym szczerze życzymy zdrowia oraz wszelkiego błogosławieństwa Bożego oraz dedykujemy słowa,które mówią same za siebie-"MUSICIE BYĆ SILNI MIŁOŚCIĄ, KTÓRA WSZYSTKO ZNOSI,WSZYSTKIEMU WIERZY,WSZYSTKO PRZETRZYMA!TĄ MIŁOŚCIĄ,KTÓRA NIGDY WAS NIE ZAWIEDZIE!!!"(św. Jan Paweł II)

Jak zwykle było wspaniale, pozdrawiamy i bardzo cieszymy się z I miejsca w konkursie ,, Wszystko mi disco". Dziękujemy :)

zna ktoś chłopaka ktory spiewa na 11 minucie?

zna ktoś chłopaka z 27 zdjęcia?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.