Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 9915 wyświetleń

Baszko nowym Marszałkiem

Mieczysław Baszko został nowym Marszałkiem Województwa Podlaskiego. Za jego kandydaturą głosowało 18 radnych, przeciw było 12. Jego kandydaturę zgłosił w imieniu klubów PSL i PO radny Jerzy Leszczyński. Kontrkandydatem Mieczysława Baszko, zgłoszonym przez klub PiS, był Kazimierz Gwiazdowski.

 

 

Radni  powrócili do obrad po tygodniowej przerwie.  I sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego rozpoczęła się 1 grudnia. Podlascy radni odebrali zaświadczenia o wyborze i złożyli ślubowanie.
Następnie przegłosowano wniosek Marszałka Jarosława Dworzańskiego o ogłoszeniu przerwy w obradach do 8 grudnia 2014.

Po wznowieniu obrad marszałek Jarosław Dworzański zgłosił Mariana Szamatowicza na przewodniczącego Sejmiku. By przeprowadzić wybór przewodniczącego powołano Komisję Skrutacyjną w składzie: Waldemar Kwaterski (PO), Mikołaj Janowski (PSL) i Łukasz Siekierko (PiS).
Marian Szamatowicz (PO) uzyskał poparcie 18 radnych i został nowym przewodniczącym Sejmiku Województwa Podlaskiego. Jego kontrkandydat Kazimierz Gwiazdowski (PiS) dostał 12 głosów.

Następnie marszałek Jarosław Dworzański zgłosił wniosek o uzupełnienie porządku obrad o punkty dotyczące wybóru marszałka, wicemarszałków i członków zarządu. Radni PiS zgłosili wniosek o wyłonienie wiceprzewodniczących Sejmiku, ale wniosek ten nie przeszedł.

Komisja Skrutacyjna pozostała ta sama, co przy wyborze przewodniczącego. W tajnym głosowaniu Mieczysław Baszko usyskał poparcie 18 radnych. Mieczysław Baszko podziękował radnym za zaufanie, przyjął gratulację od ustępującego marszaka i zarządu, uścisnął ręce wszystkim radnym, także opozycyjnym.
- Praca w zarządzie województwa, praca na stanowisku marszałka to służba społeczeństwu - powiedział nowy marszałek i zadeklarował wytężoną pracę na rzecz społeczeństwa i szacunek wobec mieszkańców. Obiecał też kontynuowanie rozwoju województwa przy wykorzystywaniu środków unijnych.
- Trzeba mądrze te środki wykorzystać, bo nikt nam później nie wybaczy jeśli ich nie wykorzystamy dla dobra województwa, chcemy by nasze województwo się rozwijało, a ja obiecuję, że będzie - dodał marszałek Baszko.

Następnie zgłosił kandydatury Macieja Żywno (PO) i Anny Naszkiewicz (PO) na wicemarszałków. Oboje zostali nowymi wicemarszałkami województwa uzyskując 18 głosów za, przy 12 przeciw.

Anna Naszkiewicz, lat 34, Suwalczanka, absolwentka Uniwersytetu w Białymstoku, jedyna w zarządzie przedstawicielka płci pięknej, podziękowała za zaufanie i obiecała wytężoną pracę na rzecz Suwalszczyzny i całego województwa podlaskiego i jego mieszkańców.
Maciej Żywno, wojewoda podlaski przez ostatnich 7 lat, również podziękował za wybór i zobawiązał się do ciężkiej pracy na rzecz województwa i dobrej współpracy w ramach zarządu.


Następnie marszałek Baszko zgłosił Jerzego Leszczyńskiego i Cezarego Cieślukowskiego na członków zarządu. Jerzy Leszczyński został członkiem zarządu uzyskując poparcie 18 radnych, natomiast Cezary Cieślukowski nie. Zagłosowało na niego tylko 10 radnych.

Po krótkiej przerwie Mieczysław Baszko zgłosił kandydaturę Bogdana Dyjuka na członka zarządu. Bogdan Dyjuk uzyskał 16 głosów poparcia i został członkiem zarządu województwa.

***

Mieczysław Kazimierz Baszko
Urodził się w 1961 roku w Boratyńszczyźnie w gminie Szudziałowo. Jego rodzina jest katolicko – prawosławna.
W 1993 roku ukończył AWF w Białej Podlaskiej, a następnie studia podyplomowe w zakresie zarządzania i organizacji na AWF w Poznaniu.
W latach 1985 – 88 pracował jako nauczyciel w gminie Szudziałowo. Następnie do 1995 roku uczył w Szkole Podstawowej nr 4 w Sokółce.
W latach 1995 – 2008 był dyrektorem sokólskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji i jednocześnie – od 1998 roku – nauczycielem na pół etatu w Zespole Szkół Ogólnokształcących.
Jest jednym z najbardziej znanych działaczy PSL w województwie. Wstąpił do stronnictwa w 1996 roku. Od siedmiu lat jest prezesem PSL w powiecie sokólskim i wiceprezesem wojewódzkim. Drugą kadencję zasiada w Radzie Naczelnej PSL.
W 1994 roku został wybrany - jako kandydat niezależny - do rady miasta i gminy w Sokółce, od 2002 przez dwie kadencje w radzie powiatu sokólskiego z listy PSL. W maju 2007 roku został po raz pierwszy radnym sejmiku.     
Od stycznia 2008 do końca 2010 roku był członkiem Zarządu Województwa Podlaskiego, a w ostatniej kadencji wicemarszałkiem. Nadzorował Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, jak też departamenty rolnictwa i obszarów rybackich oraz mienia i geodezji.
Pełni wiele funkcji społecznych: jest m.in. przewodniczącym Ludowych Zespołów w woj. podlaskim, przewodniczącym krajowej komisji Związku Narciarstwa Wodnego, członkiem prezydium Ochotniczych Straży Pożarnych w województwie. Udziela się w Stowarzyszeniu Pomocy Polakom na Wschodzie „Rubież”.
Odznaczenia: Brązowy Krzyż Zasługi, „Zasłużony Białostocczyźnie”.
Żonaty, troje dzieci. W wolnych chwilach pasjonuje się ogrodnictwem, chętnie gotuje.
W wyborach do sejmiku 16 listopada 2014 roku zdobył ponad 16 tysięcy głosów, najwięcej w województwie.

 

środa, 24 kwietnia 2024

Konkurs na wsparcie inicjatyw lokalnych

środa, 24 kwietnia 2024

XCII sesja Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (2)

KAZIU, jeszcze nie pora. Tylko co Ty powiesz JARKOWI w Warszawie.

Szanowny Panie Mieczysławie Baszko, Szczuczyn serdecznie gratuluje wyboru na stanowisko Marszałka Województwa Podlaskiego. Odległe od Białegostoku samorządy lokalne od zawsze interesują się tym, co dzieje się na górze, tym bardziej, że ta góra ściśle dotyczy naszego województwa.
Szczuczyn, liczy na Pana przyjacielskie wizyty, jak poprzednio, i przy każdej okazji zaprasza do miasta i gminy. Tu, gdzie też żyją Podlasianie, rzeczywiście jest co robić w kontekście Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i jemu podobnych. Jeszcze raz pozdrawiam i gratuluję!



Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.