sobota, 27 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 9 komentarzy
  • 2384 wyświetleń

Koncert dla Niepodległej

UROCZYSTY KONCERT W 96.ROCZNICĘ NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI

      Państwowa Szkoła Muzyczna I st. Filia w Szczuczynie, przy współudziale Miejskiego Domu Kultury i jego dyr. Janusza Marcinkiewicza, zorganizowała koncert muzyczny dla uczczenia Narodowego Święta Niepodległości Polski. Kameralne spotkanie stanowiło dopełnienie uroczystości głównej, która odbyła się w dniu 11listopada w kościele i Parku Miejskim.    

      Szkolny Koncert Niepodległościowy odbył się w piątek 14.11.2014 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Szczuczynie.
Kierownik szkoły p. Elżbieta Jerulank serdecznie powitała gości, wśród których był Burmistrz Miasta i Gminy Artur Kuczyński, przedstawiciele szkół i instytucji oraz przedstawiciele macierzystej PSM w Grajewie.   
      W nawiązaniu do Święta Niepodległości Polski, w słowie wstępnym, uczennice zwróciły uwagę na fakt bardzo istotny dla Polski: „(…) mimo nieprzyjaciół, którzy walczyli ze wszystkim, co wiąże się z naszym narodem, przez 123 lata nie zdołano w nas zabić ducha polskości. Ani Niemcom, ani Rosjanom nie udało się narzucić nam swojej kultury ani języka w ramach silnych procesów rusyfikacji i germanizacji. Polacy odzyskując niepodległość – co jest fenomenem na skalę globalną – po raz kolejny w historii udowodnili, że są jednym z najbardziej niestrudzonych, ambitnych i dumnych narodów świata. (…)”.   

      W koncercie, w którym zaprezentowali się soliści i zespół kameralny, gościnnie wystąpili nauczyciele i absolwenci klasy skrzypiec z PSM I st. im. J.S. Bacha w Grajewie: Aneta Dąbrowska, Magda Gąsiewska, Agnieszka Kostecka i Grzegorz Lendo.
Pod opieką niestrudzonej, emerytowanej nauczycielki p. Marii Ostrowskiej, Miejski Dom Kultury w Szczuczynie reprezentowały wokalistki: Alicja Kaczyńska, Laura Kobryńska, Karolina Kadłubowska i Maja Markiewicz.

      W programie nauczycieli i uczniów Szkoły Muzycznej w Szczuczynie znalazły się w następujące utwory i ich wykonawcy:

1. Uczniowie i nauczyciele – Hymn państwowy 
2. Alicja Kaczyńska – śpiew „Jak pięknie by mogło być”
3. Karolina Łepkowska – skrzypce. Utwór, Stanisław Moniuszko „Bajka” z akomp. Aurelii Borak   
    nauczyciel 
4. Wiktoria Końska – fortepian. Władysław Mikstein – „Rondino”
5. Laura Kobryńska – śpiew „Jest taki kraj”
6. Aleksandra Moczydłowska – skrzypce. Antoni Cofalik – „Miś”
7. Jakub Kuczyński – fortepian. Utwór Stanisława Prószyńskiego – „Chińczyk”
8. Karolina Kadłubowska – śpiew „Ojczyzna”
9. Dawid Locman –akordeon. Michał Kleofas Ogiński – „Pożegnanie Ojczyzny”
10. Zespół smyczkowy stanowiły: Klaudia Borawska, Aneta Dąbrowska, Magda Gąsiewska,  
    Agnieszka Kostecka, Karolina Łepkowska, Grzegorz Lendo, Elżbieta Jerulank–nauczyciel w  
    utworze Antoniego Cofalika – „Idziemy do ZOO” z akompaniamentem Aurelii Borak– 
    nauczyciel 
11. Maja Markiewicz – śpiew „Powrócisz tu”. 

      Publiczność w skupieniu słuchała utworów wokalnych i muzycznych, przed którą prezentowali się ci, którzy w toku nauki odnosili sukcesy na przesłuchaniach. Umiejętności prezentowali soliści i smyczkowy zespół kameralny. Dawid Locman, zagrał w wersji akordeonowej wspaniałego, melancholijnego poloneza Michała K. Ogińskiego– „Pożegnanie Ojczyzny”, a Maja Markiewicz piosenką „Powrócisz tu” zakończyła program koncertu. 
 
      Podczas przebiegu uroczystości widzowie oklaskami podkreślali zadowolenie i wysoki poziom młodych wykonawców. Koncert był dobrze zorganizowany i wartościowy. Uczniowie mogli zaprezentować swoje umiejętności, a nauczyciele dodatkowo potwierdzić swój profesjonalizm. Stanowił podsumowanie pracy najbardziej utalentowanych uczniów i jest ważnym wydarzeniem w życiu szkoły. Wystąpienie publiczne młodzieży osiągnęło zamierzony cel i wywarło pozytywne emocje.
Ponadto, co jest najważniejsze, uczestniczący w koncercie wykonawcy i słuchacze złożyli hołd tym, dzięki którym żyjemy w niepodległym kraju i tym, którzy znacząco wpłynęli na losy Polski.

      Na zakończenie Kierownik PSM w Szczuczynie Elżbieta Jerulank podziękowała wykonawcom za ich trud, a słuchaczom za cierpliwe odbieranie wrażeń.
Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński również dziękując wszystkim, wyraził zadowolenie z popisu muzyczno-wokalnego i z tego, że jest taka sala, na której wszystko odbyć się może. Przekazał młodym, lokalnym artystom, wielbicielom muzyki, którą wyrazili szacunek Ojczyźnie, a tym samym prekursorom sztuki muzycznej Szczuczyna upragnione – słodycze. Nauczycielom i opiekunom wręczył kwiaty.   

      Za nami jest już Koncert Niepodległościowy Państwowej Szkoły Muzycznej w Szczuczynie. Przed nami dalsza praca, obowiązki i nieustanny bieg do celu. 
W Szczuczynie trwa ciągły proces odradzania się życia kulturalnego, który w ostatnich latach, dzięki p. kier. Szkoły Muzycznej, orkiestry OSP i profesji MDK znacznie się ożywił. Długoletnia współpraca tych jednostek kulturalnych, to sukcesywne zwiastowanie wznoszonego poziomu, obyczajowości i ogólnego wychowania muzycznego środowiska. Do rozwoju artystycznego młodych adeptów sztuki muzycznej niewątpliwie przyczyniają się nowe warunki lokalowe utworzone dla szkoły, choć zarówno MDK i biblioteka otrzymają wkrótce nowe pomieszczenia.  
Dowodem wszystkich wartości są znane osiągnięcia w kraju z jednoczesną promocją Szczuczyna, którego ciągłe eksponowanie należy do obowiązku jego mieszkańców. Opisową i fotograficzną dokumentalistykę Szczuczyna, wydarzeń współczesnych i historycznych stanowi bogata, profesjonalna galeria fotograficzna potwierdzająca najróżniejsze wydarzenia naszego miasta i rejonu.   
    

  Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski       

 

 

piątek, 26 kwietnia 2024

Zaproszenie na mecze (28.04)

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

Komentarze (9)

Byłem na koncercie. Gra uczniów i śpiew dziewcząt bardzo mi się podobała. Czekam z niecierpliwością następnego Koncertu.

Cieszę się, że uczniowie Szkoły Muzycznej i dziewczęta z Domu Kultury tak pięknie zaprezentowali swój program. Powiem szczerze - uroniłem łezkę

Dlaczego w Domu Kultury nie było koncertu, na pewno ludzie by przyszli posłuchać jak grają i śpiewają... Następnym razem powiadamiajcie kiedy będzie odbywać się taki koncert.

Zastanawia jedno, dlaczego na zaproszeniu na ów koncert , zgoła przepiękny zaproszono tylko pracowników urzędu. Czyżby społeczeństwo nie było godne?

Koncert bardzo mi się podobał, a szczególnie zespół smyczkowy i śpiewające dziewczęta.

Do Halina i nie zaproszony — wiem, że nie był to w zamyśle Koncert dla społeczeństwa Szczuczyna. Dla społeczeństwa była 11 listopada msza i inne atrakcje. Dla społeczeństwa Szczuczyna pamiętam, że zawsze jest koncert kolęd i na Dzień Matki- to w kościele. Wiem, że kiedyś Szkoła Muzyczna zorganizowała Koncert Doroczny Szkoły w Domu Kultury. Przyszło niewiele osób- przeważnie rodzice i uczniowie. Wiem co móqie bo byłem. A czy na koncerty Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Przychodzicie? No właśnie.

rodzic ucznia - więc trzeba wychowywać kulturalnie naród, a nie obrażać się na cały Szczuczyn. Imprez w których bierze udział mało widzów jest więcej ale organizowanie ich nie jest zamykane.Np.: mecze piłki nożnej dla 20 kibiców, występy i spotkania w bibliotece 15-20 widzów z małolatami, odczyty w kościele - więcej gości z ościennych miejscowości niż naszego ukochanego miasta - nie narzekajmy = a edukujmy.

do rodzic ucznia. Przecież na koncercie byłam w czasie koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Szczuczynie

Do Halinki. Błędne wnioski, nikt się nie obraża na cały Szczuczyn

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.