czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

Szczuczyn dla Niepodległej


 OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI 2014 W SZCZUCZYNIE

      W 96. Rocznicę Uzyskania Niepodległości, w Szczuczynie 11.11.2014 r., odbyła się uroczystość wg ustalonego przez organizatorów programu.
      Tego dnia kościół pw. Imienia NMP w Szczuczynie, oprócz mieszkańców gminy, zapełnili: żołnierze, strażacy, strzelcy, Odział Związku Piłsudczyków RP przy ZS w Szczuczynie, harcerze, zuchy oraz dostojni goście, przedstawiciele oświaty, orkiestra dęta OSP, Honorowi Obywatele Gminy, Sybiracy i przedstawiciele instytucji. 
      Jak zwykle, publiczność wzruszył podniosły nastrój tradycyjnie wprowadzanych do naszej świątyni pocztów sztandarowych, gdy każdy z nich przechodząc środkową nawą – salutuje przed głównym ołtarzem.
 
      Radosną uroczystość rozpoczęto Mszą św., o której odprawienie Burmistrz Artur Kuczyński zwrócił się słowami: „Czcigodny Księże Proboszczu, w imieniu całej społeczności Miasta, Gminy i Gości, w imieniu wszystkich uczestników uroczystości dotyczącej 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, proszę o modlitwę i słowo Boże. Proszę też o duchowe wsparcie i modlitwę o Niepodległych.”
      Ksiądz proboszcz zwracając się do wiernych powiedział: „Witam wszystkich na uroczystości, zarówno osoby cywilne jak i służby mundurowe. Szczególnie witam żołnierzy odrodzonego Wojska Polskiego, 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej ze swoim pocztem sztandarowym. Po raz pierwszy po II w. św. gościmy żołnierzy w naszej świątyni(…)”.
      Mszę św. koncelebrowaną odprawiał dziekan, ks. proboszcz Robert Zieliński i ks. Lucjan Świderski.
      Po uroczystej mszy, sprzed kościoła wyruszył patriotyczny pochód, który zatrzymał się w Parku Miejskim przed pomnikiem Stanisława Antoniego Szczuki.
Przed monumentem założyciela miasta, na pewien czas „władzę” przejęło wojsko i wg ich regulaminu zaciągnięto wartę przed pomnikiem. Dowódca uroczystości kpt. Sebastian Przęzak przyjął meldunek o przygotowaniu do uroczystości i dokonał symbolicznego przeglądu pododdziałów. Po prezentacji flagi RP, poczet flagowy ppor. Daniela Rycharskiego z całą dostojnością wciągnął flagę na maszt. Orkiestra pod batutą Roberta Świderskiego odegrała hymn państwowy.
      Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński po powitaniu gości, w przemówieniu okolicznościowym zaakcentował patriotyczną wagę wyjątkowego dnia, a m. in. powiedział: „ 11 listopada 1918 roku – słowo wolność – nabrało dla Polski i Polaków nowego znaczenia. Nie było już ono pragnieniem pokoleń, niedoścignionym marzeniem, ofiarą złożoną z tysięcy istnień. Stało się to faktem – rzeczywistością. Wolność po 123 latach niewoli stała się też upragnioną teraźniejszością.
Na uroczystości 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości pragnę powitać:
 – poczty sztandarowe szkół i jednostek, na czele z pocztem 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego. Witam żołnierzy Giżyckiej Brygady z dowódcą  
    uroczystości kpt Sebastianem Przęzakiem i dowódcą kompanii honorowej ppr. Konradem Bednarskim,
– witam proboszcza Parafii Szczuczyn ks. Roberta Zielińskiego,
– witam strażaków i przedstawicieli Zw. Piłsudczyków, harcerzy i zuchów,
– witam p. Mieczysława Bagińskiego, Radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego,
– witam p. Jarosława Augustowskiego, Starostę Powiatu Grajewskiego,
– witam: p. p. Krzysztofa Zalewskiego, Arkadiusza Lichotę, Witolda Grunwalda, Stanisława Wądołowskiego, Jana Liberackiego, Jana Niebrzydowskiego, Andrzeja Bargłowskiego, Mirosława Rainkę i Jerzego Niklińskiego,
– witam Honorowych i Zasłużonych Obywateli Szczuczyna: Haliną Molską, Mariannę Ostrowską, Janinę Grochulską i Czesława Niklińskiego oraz Sybiraków: Lidię Brzeską, Mariannę Milewską,   Augustyna Konopkę i Kazimierza Bogdana,
 – witam serdecznie wszystkich mieszkańców naszego miasta i gminy Szczuczyn. 

      Następnie, Niepodległościowy Apel Pamięci Poległych odczytał ppor. Łukasz Patrejko, który wzywał do apelu bohaterów tamtych dni:
      „Ciebie wzywam Marszałku Józefie Piłsudski, który w dniu 11 listopada 1918 roku stanąłeś na czele odrodzonego Wojska Polskiego. Wołam współtwórców niepodległego państwa polskiego: Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego, Ignacego Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego oraz generałów: Józefa Hallera i Józefa Dowbór-Muśnickiego.
      Wzywam!: legionistów Józefa Piłsudskiego, żołnierzy Korpusów Polskich w Rosji oraz Błękitnej Armii, powstańców wielkopolskich i śląskich, obrońców Kresów Wschodnich i Lwowa, kadetów, Strzelców, harcerzy, członków innych organizacji niepodległościowych oraz młodzież akademicką i szkolną. 
      Wzywam żołnierzy, którzy własną krwią i ofiarą życia wykuwali niepodległość oraz granice II Rzeczypospolitej. Wołam obrońców Ojczyzny, którzy w sierpniu 1920 roku dali przykład całemu światu, jak należy bronić wolność i niepodległość.
      Wzywam bohaterów wrześniowych i październikowych bojów 1939 roku, żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, 1. i 2. Armii Wojska Polskiego oraz Polskiego Państwa Podziemnego i powojennego podziemia niepodległościowego.
      Wzywam Was, którzy broniliście naszej państwowości: żołnierze samoobrony, funkcjonariusze Straży Granicznej w Rakowie, Czarnówku, Kurkach, członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec, którzy podjęli się walki o niepodległą Polskę.
      Wzywam Was, bohaterów walk partyzanckich i konspiracji, którzy byli chętni do walki za Polskę wolną, demokratyczną i suwerenną: Władysławie Fajkowski, Antoni Ramatowski, Janie Chojnowski, Janie Zalewski, Jadwigo Sarnacka, Czesławie Brzóska, Antoni Chmielewski, Piotrze Malinowski, Edwardzie Sawicki, Zofio Malinowska i Janie Sulewski.
      Do Ciebie wołam! Rotmistrzu Wiktorze Konopko, pseudonim „Grom”, Kawalerze Virtuti Militari i Krzyża Walecznych – ostatni komendancie Armii Krajowej Obwodu Grajewo,
      Ciebie wzywam! Antoni GÓRSKI pseudonim „strzała”, który w szeregach AK walczyłeś o niepodległą Polskę.
      Wzywam Was!: Naczelniku Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie – Zygmuncie Bagieński, który aktywnie nawoływałeś i uczestniczyłeś w rozbrajaniu Niemców, Doktorze Stanisławie Huzarski i doktorze Karolu Pieńkowski, za leczenie i ukrywanie powstańców i żołnierzy w szpitalu,
      Do Was zwracam się potomni! Niech bohaterowie walk o niepodległość Rzeczypospolitej i Ich czyny pozostaną na zawsze w Waszej pamięci, w historii Polski i dziejach Narodu Polskiego.

CHWAŁA BOHATEROM! CZEŚĆ ICH PAMIĘCI! POLEGLI NA POLU CHWAŁY!

      Po apelu oddano salwę honorową, a pod pomnikiem S.A. Szczuki, przy płonących zniczach, reprezentacje różnych środowisk złożyły kwiaty. Odsłonięto tablicę biograficzną podkanclerzego, założyciela i właściciela Szczuczyna S.A. Szczuki, pod którą emerytowana nauczycielka Janina Grochulska złożyła kwiaty. 
      W przemówieniach gości – Mieczysława Bagińskiego – przejawiała się troska o utrzymanie i poszanowanie niepodległości. Starosta Grajewski Jarosław Augustowski m. in. podkreślił: „( …) wolność trzeba szanować, bo ona nie na zawsze jest nam dana. Dziś, wystarczy popatrzeć kilka kilometrów na wschód. Nikt nie spodziewał się takiego biegu wydarzeń. Wartość, cenę rzeczy poznajemy w momencie, kiedy je tracimy. Dbajmy o to, aby nie utracić danej nam wolności.”
      Na zakończenie uroczystości Kompania Reprezentacyjna 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej dokonała pokazu musztry paradnej, po której grochówka żołnierska uświadomiła cywilom, co żołnierze jedzą, że są tak sprawni.

MAMY NIEPODLEGŁĄ! 2014

      Polskie – Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania suwerenności w 1918 roku, (po 123 latach zaborów 1795–1918). Niezawisłość przyniosło Polsce zawarcie rozejmu potwierdzającego klęskę Niemiec.
Jednak to radosne święto ustanowiono dopiero w 1937 r., aby znów po niepełnych dwóch latach, od 1939 aż do 1989 zaprzestać jego obchodzenie, ze względu na kolejną zależność od komunistycznych prześladowców. Uroczyste obchody przywrócono w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.
      Poczta Polska prowadzi kształcącą akcję wysyłania kartek. Wskazuje ona na PATRIOTYZM, akcja ta jest organizowana już po raz drugi z okazji Święta Niepodległości Polski. Miło jest wysłać i otrzymywać kartkę co roku, i kolekcjonować je w domowych zbiorach.  Przecież "Mamy Niepodległą!", więc przeżywajmy radośnie jej wielopokoleniowe świętowanie, jako już 96. Rocznicę Odzyskania Niepodległości, wyrwanej z wrogich rąk naszych nieprzyjaciół – dobrze znanych dla historii.   
      Jesteśmy dumni ze zwycięstwa naszych dziadków i pradziadków tych, którzy do rodzin z pola walki powrócili przesiąknięci wrogą krwią i tych, których rodziny do dziś nie wiedzą (A. Brzeski), gdzie rozrzucone są ich prochy.  Jesteśmy zadowoleni z tego, że nawet nie Polacy mieszkający w dużej ilości na naszej, drogiej nam ziemi, razem z nami cieszą się, (a może doskonale udają), że ich historyczny fakt naszej waleczności i suwerenności – obchodzi. 
W genach Polaków zakodowana jest dewiza „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Oznacza to m. in., że cierpimy tylko do określonego czasu, a potem orlimi szponami rozrywamy kajdany na strzępy, wylewając młodą krew na Ołtarzu Ojczyzny w polskich Termopilach.   
Zatem, dla każdego Polaka to święto, tak istotne, to jedno z najważniejszych świąt w roku. Polaka, który nie zmienia się jak kameleon pod wpływem strachu i zaspokojenia potrzeb osobistych, ale trwa wiecznie w swoich biało-czerwonych barwach. Mimo, że w historii Polak bronił suwerenności innych narodów, to za własne barwy, hymn i słowo polskie odważniej ginął lub zwyciężał, na drodze od morza do Tatr i poza tymi granicami.
      Tego dnia za mało jest: pójść do Kościoła, być na apelu, uroczystości. Tego dnia, ze wzruszeniem i śmiało demonstrujemy nasze narodowe barwy, wywieszając flagi w miejscach zamieszkania, odwiedzamy groby żołnierzy poległych za naszą i innych wolność. Wyrażamy wdzięczność i cześć poległym i żywym Bohaterom tamtych czasów i walk, bez których my nie mielibyśmy dziś możliwości trwania w suwerennej Ojczyźnie, składania hołdu i cieszenia się życiem. Patriotyzm, to święta sprawa. Jest on darem Stwórcy i nośnikiem naszej woli, rozumu i szczerej siły zaangażowania.    
      Ze czcią wspominamy wyczytanych w apelu, w tym bliskiego nam Wiktora Konopkę. Pamiętajmy, że w Szczuczynie żyje wśród nas Lidia Brzeska/nie tylko Sybiraczka/ 85 letnia córka Antoniego Brzeskiego, który podczas walk na frontach był trzykrotnie ranny. W roku 1921 został odznaczony najwyższym, polskim odznaczeniem wojennym, jakim jest Kawalerski Krzyż Srebrny Orderu Wojennego Virtuti Militari. Posiadał też medal „Walecznych”, medal „Dziesięciolecia Niepodległości Polski”, medal „Polska Swemu Obrońcy” i późniejsze odznaczenia Policji Państwowej. Odznaczenia wojskowe były m. in. osobiście wręczane przez marszałka Józefa Piłsudskiego.
      Winniśmy mieć świadomość, pamięć i stały szacunek do tych, którzy żyjąc obok nas, przyczynili się bezpośrednio lub chociażby pośrednio do naszej wolności. 
 
       Dla współczesnych, patriotyzm polega na zagospodarowaniu wywalczonej wolności, miłości do człowieka i do wszystkiego, co przychodzi nam czynić.  Uważam, że każdy nauczyciel (choć nie tylko) jest powołany do głoszenia treści patriotycznych i wychowywania młodego pokolenia w miłości do swojej Ojczyzny.
 
               
GALERIA ZDJĘĆ




Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski
– Sylwetki  znane i nieznane /2/: http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Sylwetki_znane_i_nieznane_2_,13295.html
– Rotmistrz Wiktor Konopko:  http://e-grajewo.pl/wiadomosc,Rotmistrz_Wiktor_Konopko,18255.html

 
Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka,
ale dlatego, że własna.__( Seneka)

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.