wtorek, 16 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 5 komentarzy
  • 2534 wyświetleń

Sesja RM w Szczuczynie

53. Sesja RM w Szczuczynie 

       W sali konferencyjnej UM w Szczuczynie, we wtorek 11.11. 2014 r. o godz. 09.00, odbyła się 53. Sesja Rady Miasta i Gminy Szczuczyn, jako ostatnia w kadencji 2010-2014. Sesja, mimo podjętych uchwał, miała bardziej charakter pożegnalno-wspomnieniowy, niż jak zwykle – ściśle merytoryczny. Założenia, przyjętych przez Radę Miejską uchwał, będzie realizował nowy skład rady, który poznamy po wyborach samorządowych 16.11.2014 roku.
      W sesji Rady Miejskiej, kończącej w 2014 roku swoje obowiązki po czterech latach aktywnej pracy, uczestniczyło 15 radnych: Witold Grunwald – Przewodniczący Rady, Krystyna Wanda Zdańkowska – Wiceprzewodnicząca Rady, Zofia Filipkowska –Radna, Witold Januszewski –Radny, Andrzej W. Jaworski –Radny, Irena Kadłubowska –Przewodnicząca Komisji, Michał Kaliszewski–Przewodniczący Komisji, Józef Karwowski–Radny, Tadeusz Kołakowski–Radny, Irena Kraujutowicz–Przewodnicząca Komisji, Elżbieta Kryszczyńska–Radna, Tomasz Mioduszewski–Radny, Adam A. Owsianko–Radny, Przemysław Piwko–Radny, Andrzej Zieliński–Radny. 
      W sesji wzięło również udział sześć osób z kierownictwa jednostek prowadzonych przez Gminę Szczuczyn, kierownicy poszczególnych referatów funkcjonujących w UM w Szczuczynie oraz 29 sołtysów.  Wszyscy otrzymali podziękowania i pamiątkowe statuetki, które przypominać mają okres niełatwej pracy w Radzie.
        
      Na sesję Rady Miejskiej w Szczuczynie zaproszono najwierniejszych, sprawdzonych i doświadczonych współpracowników i przyjaciół Ziemi Szczuczyńskiej, którymi są: 
– Jarosław Augustowski –Starosta Powiatu Grajewskiego, nauczyciel,
– Mieczysław Bagiński– pięciokadencyjny Radny Sejmiku i jego przewodniczący, były   Wojewoda Łomżyński, nauczyciel,

Goście również otrzymali pamiątkowe statuetki i podziękowania za wspieranie i szczególną pomoc na rzecz rozwoju Gminy Szczuczyn.
 
PODSUMOWANIE KADENCJI 2010-2014
 
       Podsumowując działalność Rady, od jej ukonstytuowania, przewodniczący–Witold Grunwald określił główne zagadnienia w jej czteroletnim okresie pracy.
      Ogólna powierzchnia gminy wynosi 115,72 km2, w tym miasto zajmuje 13,23 km2. W skład Gminy Szczuczyn, którą zamieszkuje 6550 osób, wchodzi 29 wsi sołeckich i jedno miasto Szczuczyn z liczbą 3513 mieszkańców. Gęstość zaludnienia wynosi 56 osób na 1 km2. Gmina Szczuczyn dzieli się na 15 okręgów wyborczych. 
      W roku 2010 o mandat radnego ubiegały się 74 osoby z 8 zarejestrowanych komitetów, z których uzyskano:
– na 13 kandydatów 6 mandatów – KW Polskie Stronnictwo Ludowe,
– na 14 kandydatów 5 mandatów – KWW Razem Dla Miasta i Gminy Szczuczyn,
– na 12 kandydatów 2 mandaty– KW MLKS WISSA,               
– na 13 kandydatów 2 mandaty – KWW Inicjatywa.               
– żadnego mandatu nie uzyskały 4 pozostałe komitety: KW Platforma Obywatelska RP, KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Lepszy Szczuczyn, KWW Niezależni.
 
     W dniu 21 listopada 2010 r. dokonano wyboru burmistrza i radnych.
Na burmistrza kandydowało 4 osoby, z których w I turze burmistrzem został Artur Kuczyński.
Pierwsze decyzje na początku nowej kadencji dotyczyły kwestii organizacyjnych i personalnych.
Ukonstytuowały się władze organu stanowiącego i kontrolnego gminnego samorządu. Wybrano wiceprzewodniczącą –Krystynę Zdańkowską.
Ustalono składy osobowe 3 stałych komisji Rady: Rewizyjnej, Spraw Społecznych oraz Komisji Rozwoju Gospodarczego, Finansów, Rolnictwa, Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.
       Na II sesji, która odbyła się 1 grudnia 2010 roku, ślubowanie złożył Artur Kuczyński i objął urząd Burmistrza Szczuczyna. 
Natomiast 22 maja 2011 r. odbyły się wybory uzupełniające do Rady Miejskiej, do której dołączył –Tomasz Mioduszewski.
       W czteroletnim okresie sprawozdawczym odbyły się 42 sesje zwyczajne i 11 sesji w trybie nadzwyczajnych sesji Rady Miejskiej, w tym: w roku 2010 – 4 sesje, w 2011–12 sesji, w 2012 – 10 sesji, w 2013 – 13 sesji oraz w 2014 – 14 sesji.  Średnia frekwencja podczas sesji wyniosła 93%. Łącznie podjęto 295 uchwał decydujących o funkcjonowaniu gminy. Oprócz tego, podczas sesji zgłaszano wiele zapytań, na które udzielano odpowiedzi w ramach sesji lub w trybie statutowym w formie pisemnej.
Po szczegółowych analizach rocznych sprawozdań z realizacji budżetu, Rada pozytywnie oceniała działania Burmistrza Miasta i Gminy Szczuczyn, i udzielała mu absolutorium.
Podczas współpracy Burmistrza z Radą zrealizowano wiele korzystnych inwestycji, jak:
– utworzono od podstaw targowicę miejską,
– wykonano generalną przebudowę budynku Urzędu Miejskiego,
– wyremontowano świetlice w: Bzurach, Bęćkowie, Danowie, Niedźwiadnej, Niećkowie i  
   Skajach,
– wybudowano place zabaw,
– uzbrojono tereny inwestycyjne,
– budowano kanalizację,
– budowano drogi i wiele innych inwestycji, których nie sposób jest tu wyliczyć.

     Witold Grunwald podziękował za aktywną pracę przewodniczącym stałych komisji merytorycznych oraz radnym pracującym w tych komisjach, wiceprzewodniczącej rady oraz przewodniczącym komisjom doraźnym. Bardzo serdecznie podziękował burmistrzowi – Arturowi Kuczyńskiemu, pracownikom Urzędu Miejskiego i kierownikom jednostek organizacyjnych Gminy Szczuczyn. Dziękował też wszystkim sołtysom, a za ich pośrednictwem Członkom Rad Sołeckich.
      Znając byłe zaniedbania Gminy Szczuczyn, cała Rada i Burmistrz wykonali czteroletnie obowiązki w kwestiach priorytetowych wielokrotnie więcej niż można było na to liczyć. Kolejna Rada przejmie kontynuację rozpoczętych i nowych, równie pilnych potrzeb. 
 
      Burmistrz Artur Kuczyński, przede wszystkim pod znakiem podziękowań, określił współpracę słowami: „Panie Przewodniczący, Radni, (….)to niezwykle ciekawe zrządzenie losu, że ostatnia Sesja Rady Miejskiej przypada na niezwykłe i najważniejsze państwowe uroczystości dla Polaków. Widać, że emocje są do opanowania, ale dziś przemawiać będą czyny i słowa podziękowania odnośnie tego, co przez cztery lata się działo. Tu, na tej sali, działała po prostu wolność, działo się to, o co walczyli nasi poprzednicy. Przez cztery lata każdy z Państwa ciężko pracował w swoim domu, miejscu pracy dla dobra naszego miasta i gminy i to jest najpiękniejsze. Pozwólcie Drodzy Państwo, że dziś będzie mi dane za Wasz wysiłek podziękować. Przyjmijcie też, że to podziękowanie jest jakimś etapem, podsumowaniem działań w budowie wizerunku Gminy i olbrzymią nadzieją na więcej oraz apetytem na kolejne, pełne pracy dni.”  
Szczególnie mocno podkreślił Burmistrz współpracę z ludźmi, którym ufa, którzy służą w każdej sytuacji wsparciem, radą lub pocieszeniem, którymi m. in. są: Starosta Powiatu Grajewskiego –Jarosław Augustowski, Radny Sejmiku Wojewódzkiego –Mieczysław Bagiński, Dyrektor Podlaskiego Oddz. AR i MR –Krzysztof Zalewski. 
W podziękowaniu za zaproszenie p. K. Zalewski m. in. powiedział: „Kiedy cztery lata temu ktoś mnie zapytał czemu Szczuczyn nie równa się z tymi, którzy idą do przodu, nie wiedziałem jak się z tego wytłumaczyć. Dziś jestem dumny, że jestem mieszkańcem Szczuczyna, za co szczerze i serdecznie dziękuję Burmistrzowi i całej Radzie”.
      Przy współudziale wiceprzewodniczącej Rady – Krystyny Zdańkowskiej, dokonano przekazania statuetek i podziękowań dla wszystkich sołtysów, przy czym Burmistrz podkreślił, że statuetka przypominać powinna, że kadencja 2010 – 2014 była wyjątkowa dzięki Wam, bowiem to Wy uparcie zmienialiście oblicze naszej gminy”.
Wręczono upominki dla kierowników referatów UM i G, dla dyrektorów szkół, pracowników kultury, przewodniczącego Rady, Biblioteki i innych, z życzeniami pomyślności na przyszłość.
      Burmistrz wręczając statuetkę, serdecznie podziękował dla wiceprzewodniczącej RM –Krystyny Zdańkowskiej i podkreślił jej predyspozycje, osobiste duże zaangażowanie oraz przekazywanie doświadczeń zawodowych i z udziału w pracy Rady poprzedniej kadencji. 
      Przewodniczący Rady podziękował za współpracę i wręczył statuetki dla Burmistrza Szczuczyna – Artura Kuczyńskiego, Sekretarza Gminy –Jolanty Budzińskiej i Skarbnika Gminy – Małgorzaty Jarmutowskiej. Radna p. K. Zdańkowska wręczyła kwiaty Burmistrzowi, a w życzeniach oprawionych stosowną dykcją, użyła piękny zwrot literacki, który zakończyła słowami „ (…) bądź zdrowy i idź(…).” Parafrazując można rozumieć, żeby szedł ciągle do przodu, bowiem jest na dobrej, wzniosłej drodze swojego życia i społecznego uwarunkowania. Witold Grunwald dziękując wszystkim, m. in. powiedział: „(…) po przyjęciu obowiązków, pracę zaczęliśmy od podstaw, a kiedy cztery lata temu postawiliśmy podczas wyborów na Artura Kuczyńskiego, nie przegraliśmy. Takich burmistrzów w historii Szczuczyna było niewielu. Jego osoba, motywacje, możliwości w pracach Szczuczyna dokonała wiele. Dziękuję Burmistrzu i myślę, że to nie jest koniec aktywności i poświęceń dla gminy”. 

      Były Wojewoda Łomżyński, nauczyciel i samorządowiec, człowiek o błyskotliwej elokwencji – Mieczysław Bagiński, gratulował Szczuczynowi słowami budzącymi wzruszenie: „ Panie Przewodniczący, Panie Burmistrzu, Wysoka Rado, Panie i Panowie Sołtysi, serdecznie dziękuję za kolejne przywołanie mnie do naszego, kwitnącego Szczuczyna. Czuję się wręcz zaszczycony, bo w tej społeczności dzisiaj być chce każdy. Jestem w Gminie, która weszła na trwałą ścieżkę przemian, jestem z tej Gminy, w której rzeczy idą normalnie, stale i zdecydowanie w dobrą stronę. Dziękuję całej publiczności, a przede wszystkim Radzie, która jest sumieniem Wyborców, ale i sumieniem całej społeczności. Od Radnych żąda się określonej cechy – Radny ma być wiarygodny i wymagalny, a wymagalność daje siłę. Czy to sołtys, czy radny, jeśli przyjmie za swoją filozofię tylko trwanie od sesji do sesji, czy od kadencji do kadencji, stanie się jak kamyk, który zamuleje w wodzie. Jeśli jest wymagalny, zyskuje na sile, bo spełniając wymagalność musi się z czymś zetrzeć, musi się z czymś skonfrontować. Dlatego Państwu gratuluję tego dobra, które posiadacie. Szanowny Panie Starosto, Przewodniczący, Panie Burmistrzu, dostojni Goście – wymagalność daje nam siłę. Proszę przyjąć pozdrowienia od Samorządu Województwa Podlaskiego. Przekazuję ukłon od Pana Marszałka, który wspiera Was w mojej obecności. Proszę przyjąć zapewnienie, że w tej gminie wspaniale hołduje się współczesności i tę współczesność wygrywacie. Dziękuję!”     
      W głosie Starosty, przyjaciela Szczuczyna, przenikała radość i duma z osiągnięć Gminy: „Chyba najważniejsze jest to, że dziś jest rzeczywiście świątecznie, bo ja odczuwam wielkie święto, nie tylko z powodu dzisiejszej 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Wydaje mi się, że wielkie święto zaczęło się 21 listopada 2010 roku. Niech za tę analogię wybaczy mi Pan Marszałek /Piłsudski/, który sprawił, że po 123 latach Polska stała się wolna. Nie da się bez emocji tu dzisiaj być, nie da się bez emocji tego święta przeżywać, ale przyznaję, że dzisiejszy patriotyzm Państwo prezentujecie osobiście. To dzisiejsze spotkanie, to zaciągnięcie do Legionu Piłsudskiego. Możecie być dumni z tego, że tak się tu u Was zadziało. Efekty osiągnięć są tu wymieniane pobieżnie i symbolicznie, bo czas nas obliguje. Na wyborczych plakatach jest zapis bez kłamstw! Panie Marszałku (metafora skojarzona z J. Piłsudskim), może być Pan dumny, że jest taka miejscowość Szczuczyn, która kultywuje tradycje, patrząc głęboko w przyszłość.  W imieniu Powiatu i obecnego Radnego Powiatu Janusza /Maćka/ Marcinkiewicza, dziękuję za wyjątkowo przyjazny, przyjemny i szczęśliwy okres współpracy Rady Powiatu Grajewskiego i mojej z Radą Miasta i Gminy Szczuczyn, i przede wszystkim z Panem Burmistrzem Kuczyńskim, bo On jest tym marszałkiem i kapitanem okrętu. Jest we mnie – zazdrosna zazdrość –, że tak dobrze potraficie zarządzać i dbać o interesy społeczne. Jestem dumny z Was i z zaproszenia. Dołączam się do wręczonych statuetek i wyróżnień, bo na to zasłużyliście. To jest dowód, że byliście zauważeni, docenieni i szanowani, a to jest niezwykle ważne, bo każdy z Państwa jest dzisiaj bohaterem. Pozwólcie, że na ręce Przewodniczącego, Burmistrza, moich przyjaciół, kolegów, uczniów przekażę list gratulacyjny i wręczę medal. Proszę dalej kontynuować zaczętą misję. Ja nie mam wątpliwości, że za rok się tu spotkamy, jeśli mnie zaprosicie do naszego wspólnego, społecznego stołu.” 
Wymownie, pięknie i szczerze, Radzie i Burmistrzowi dziękował dyrektor WPK – Krzysztof Wysocki, (…) „za przychylność i wsparcie dla naszej spółki.”  Obdarowując Burmistrza upominkiem, powiedział: „(…), to dla Ojca, którego ona (firma) – nigdy nie miała. Życzę, żeby te cztery lata nie były ostatnie i mam nadzieję, że w takim gronie spotkamy się na następnym posiedzeniu”.

      Zapytany przeze mnie jeden z gości – Co przewiduje Pan dla Szczuczyna w kadencji 2014-2018? Odpowiedział: „ To, że polecicie w kosmos”. –Z burmistrzem Kuczyńskim, czy z innym?: „Drogi Panie…jeśli w kosmos, to tylko z Kuczyńskim, bo inny może nie wiedzieć, gdzie on jest!”

      W refleksji końcowej, na moje retoryczne pytania Artur Kuczyński odpowiada: „Dzięki pracowitości i przychylności, wielu Szczuczynowi życzliwych ludzi, których było mi dane przez te cztery lata spotykać i z nimi współpracować, równie wiele udało się dokonać i zmienić. Dziękuję wszystkim za to, czego dokonaliśmy. Dziękuję radnym za trud i cierpliwość, a jednocześnie za niezawodną skuteczność ich działania”.
– Czy nasza gmina jest dzisiaj taka, jaką zastaliśmy na początku mijającej kadencji? – dodałem.
–„Nie mnie jest to oceniać. Ocena należy wyłącznie do mieszkańców”. – odpowiedział burmistrz Artur Kuczyński. 

 
  Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski   

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

sobota, 13 kwietnia 2024

Eko Festiwal

Komentarze (5)

Panie Orłowski kiedyś można było zobaczyć mankamenty Szczuczyna ,niedociągnięcia.Robił Pan fajne zdjęcia "wyrzutki burmistrza".Obecnie burmistrz
fajnie Pana podszedł i robi Pan zdjęcia jakie są potrzebne..

No właśnie panie Stanisławie, przecież najlepszym dziennikarzem jest się jak się władzy wytyka, jak się daje materiały o tym co złe a nie o tym co dobre. Kogo obchodzi ze coś fajnego się dzieje, przecież to "ich" psi obowiązek a nie żadna zasługa. Piszmy i mówmy tylko o mankamentach i niedociągnięciach, wtedy to będzie prawdziwy obraz Szczuczyna i ludzie będą zadowoleni.

Ale jak mozna pisac o błędach jak ich nie ma. Zgadzam się, trzeba wytykać ale trzeba tez chwalic jak jest czym. Widzę, że nie umiesz sie cieszyc tylko krytykować Przypomne Ci stara wladze to wtedy bys miala pole do popisu ktora nic nie robila. Wielki sukces Gminy i Miasta Szczuczyn to Pan Kuczyński co podal nam rękę i wyciagnal z bagna

Magdo i Jolu-LECZCIE SIĘ

Tak sobie po wyborach po cichu myślę Panie Stanisławie, że osiągnął pan cel i eGrajewo. Kłaniam się

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.