Szczuczyn

  • 2 komentarzy
  • 5253 wyświetleń

Dożynki Powiatowe

Dożynki Powiatowe w Szczuczynie

      W niedzielę, 21.09. 2014 roku w szczuczyńskim Parku Miejskim, w pobliżu pomnika Stanisława A. Szczuki, odbyły się Dożynki Powiatowe.
Zapewne były właściciel miasta, któremu po 304 latach od jego śmierci, w roku 2014 społeczeństwo ufundowało pomnik, dumnie z monumentu spoglądał na swój lud kontynuujący znane mu przedchrześcijańskie święto ludowe.
Ponadto, jako fanatyk religijny byłby zadowolony, że po tylu latach, w jego mieście wciąż trwa przywiązanie nie tylko do tradycji, ale przede wszystkim do kultu wiary i mocy słowa Bożego.

      Tegoroczne Święto Dziękczynienia rozpoczęto polową Mszą Świętą celebrowaną przez Jego Ekscelencję Księdza Rezydenta Biskupa – Stanisława Stefanka.
       Pani  Hanna Borkowska i pan Tadeusz Mroczkowski — starostowie tegorocznych dożynek — wręczyli Księdzu Biskupowi dorodny bochen chleba, wypieczony z tegorocznych plonów.
      Ksiądz Biskup powitał zebranych:  „Gromadzimy się na uroczystości dożynkowej, dziękując Bogu za wszelkie dobra, którymi nas obdarzył. Dziękujemy Stwórcy za piękną i urodzajną polską ziemię. Przyjmij Panie te wieńce dożynkowe, uwite przez wdzięczne ręce.   Pobłogosław je dobry Boże. Dzisiaj będziemy modlić się w intencji całego powiatu, za plony naszej ziemi, naszych dobroczyńców i naszych gości...”.    
      W słowie wstępnym dziekan, proboszcz ks. Robert Zieliński do zebranych zwrócił się słowami: „Dziękując za wszelkie łaski, które otrzymaliśmy od Pana Boga, witam serdecznie w naszej wspólnocie wszystkich gości zgromadzonych na naszej uroczystości, ale przede wszystkim witam wszystkich rolników, którzy przybyli tu, aby podziękować za swoją ciężką pracę. Dziękuję za obecność wszystkim delegacjom ze swoimi wieńcami, dziękuję wszystkim przybyłym pracownikom, którzy służą rolnictwu. Rolnictwu naszemu, które ciągle rozwija się i pędzi za Europą, jest coraz piękniejsze, lepsze i nowocześniejsze. Zapraszam do wspólnej modlitwy. Zapraszam wszystkich do wspólnego dziękczynienia, a Pana Burmistrza do powitania Gości.”
        W tę wyjątkową uroczystość Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński powitał zgromadzonych mieszkańców i gości słowami: „Chciałbym w imieniu całej społeczności powiatu grajewskiego, a przede wszystkim gospodarzy szczuczyńskiej ziemi, serdecznie powitać na dzisiejszych uroczystościach. Witam Jego Ekscelencję Księdza Biskupa – Stanisława Stefanka, ks. Tomasza Olszewskiego – dyr. Radia Nadzieja w Łomży, prob. par. Szczuczyn ks. R. Zielińskiego, długoletniego wychowawcy i wzorowego administratora Dekanatu i parafii Szczuczyn proboszcza – ks. Mieczysława Olszewskiego, witam delegacje z wieńcami dożynkowymi ze wsi powiatu grajewskiego. Niezmiernie miło jest mi powitać posła na Sejm RP, prezesa Spółdzielni Mleczarskiej ”Mlekpol”– przyjaciela ziemi szczuczyńskiej, wąsoskiej, radziłowskiej, grajewskiej i rajgrodzkiej – Edmunda Borawskiego. Witam Jacka Piorunka – członka zarządu woj. podlaskiego. Witam syna szczuczyńskiej ziemi – radnego sejmiku woj. podlaskiego – Mieczysława Bagińskiego. Witam niezmiernie ciepło tegorocznych Starostów Dożynek – Tadeusza Mroczkowskiego ze wsi Gutki i Hannę Borkowską ze wsi Guty. Pozwólcie, że powitam rolników, za których jest ta uroczystość i msza sprawowana za ich ciężką pracę. Witam Stefana Krajewskiego – dyr. oddz. woj. AR i MR w Łomży i jego zastępcę – Krzysztofa Zalewskiego. Witam Marka Przybyszewskiego – komendanta Pow. Policji w Grajewie, Arkadiusza Lichotę – zastępcę kom. Pow. PSP w Grajewie. Witam Stanisława Kossakowskiego – Przew. Rady Powiatu. Witam gospodarza dzisiejszych dożynek – Starostę Powiatu Grajewskiego Jarosława Augustowskiego i Alicję Rutkowską – Wicestarostę Powiatu Grajewskiego. Witam Adama Kiełczewskiego – Burmistrza Grajewa, Czesława Karpińskiego – Burmistrza Rajgrodu, Stanisława Szletera – Wójta Gminy Grajewo, Czesława Ołdakowskiego – Wójta Wąsosza, Roberta Ziemkiewicza – Wójta Radziłowa. Witam Bożenę Zakrzewską – dyr. PUP Grajewo, Józefa Matyskieła – Pow. Lekarza Weterynarii, Jana Lebiedzińskiego – kier. Zespołu Dor. Rol. w Grajewie, Jerzego Niklińskiego – Państwowego Pow. Inspektora Sanitarnego, Mariana Podleckiego – Nadleśniczego Nad. Rajgród, Witolda Grunwalda – Przewodniczącego Rady Miejskiej w Szczuczynie i Powiatowej Rady Izby Rolnej. Witam Jerzego Kruszyńskiego – Notariusza. Witam Jana Zawadzkiego – Przewodniczącego RNS „Mlekpol”, Sławomira Olszewskiego – wiceprezesa SM „Mlekpol” w Grajewie, członka Zarządu SM „Mlekpol” – J. Wysockiego. Witam Wojciecha Grochowskiego – dyrektora biur poselskich E. Borawskiego (posła na Sejm RP). Witam Alicję Kalinowską – dyr. ROK PKO BP w Białymstoku, Alicję Brzostowską – dyr. PKO BP, Elżbietę Borys – wiceprezesa BS w Szczuczynie, Mariana Chrzanowskiego – dyr. BS w Jedwabnem. Witam dyrektorów i kier. jednostek samorządowych, edukacyjnych, administracyjnych, kultury i sportu z pow. grajewskiego. Witam sponsorów i współorganizatorów dożynek oraz licznie zgromadzone społeczeństwo powiatu grajewskiego.   

      Dyrektor Radia Nadzieja wyraził się słowami bardzo wielkiej wagi; „Przychodzimy tu, aby podziękować Bogu za pokonanie trudów w swojej pracy. Codziennie potrzebujemy Bożej współpracy, Bożej pomocy i Bożego błogosławieństwa, aby ziarno zasiane w ziemię dawało plony stokrotne. Mamy świadomość, że ten rok był pracowity i owocny…”.
 
      Starosta Powiatu Grajewskiego – Jarosław Augustowski m. in. powiedział; „Jeżeli trwa pochwała sponsoringu, to m. in. głównego sponsora dożynek, czyli SM „Mlekpol” i Pana Prezesa Edmunda Borawskiego. Mówiąc solidarnie, wszystko to, co robimy jest dla ludzi, dla Państwa, to nie jest coś, co trwale tu pozostanie. Jednak mimo kolejnego i docenianego sponsoringu, nasze dzisiejsze spotkanie jest przede wszystkim spotkaniem duchowym. Dziękuję za chętne i stałe sponsorowanie, za przyjęcie naszego zaproszenia i za osobistą obecność Pana Posła tu z nami na szczuczyńskiej ziemi> Dziękuję za nieprzerwaną przez 15 lat Pana współpracę z nami. Pozdrawiam wszystkich pracowników „Mlekpolu”. Dziękując, pozdrawiam wszystkich sponsorów bardzo serdecznie, którzy są hojni i mają otwarte serce dla wszystkich potrzebujących. Zwracam się do Was mieszkańcy Szczuczyna, Gminy Szczuczyn, całego powiatu i wystawców, którzy przyjechali tu aż spod Białegostoku, aby urozmaicić tę uroczystość. Chciałbym Was prosić o przyjęcie zaproszenia do dzielenia się chlebem, co jest tradycją dożynek po błogosławieństwie o które poprosimy Jego Ekscelencję Księdza Biskupa. Pragnę, żeby to łamanie się chlebem było możliwością łączenia i przebaczania w imię Boże. Z Błogosławieństwem Bożym pozdrawiam wszystkich, którzy do tej uroczystości dorzucili chociażby maleńką cegiełkę. Pozdrawiam społeczność całego powiatu grajewskiego”.  
      Po Mszy Św. uczestnicy dożynkowej uroczystości łamali się chlebem i składali wzajemne życzenia.
 
      Dyrektor Podlaskiego Oddziału Regionalnego – Stefan Krajewski mówił m. in. o dwudziestu latach wspierania rolnictwa na Podlasiu przez AR i MR oraz dziesięcioletniej obecności Polski w europejskim programie Wspólnej Polityki Rolnej. Dziękując rolnikom za dotychczasową aktywność w pozyskiwaniu środków europejskich, poinformował o trwającym przygotowaniu Oddziału do wdrażania nowej WPR i PROW na lata 2014-2020. Dyrektor AR i MR w Łomży przypomniał też rolnikom o składaniu wniosków aktualizacyjnych z działania – Modernizacja gospodarstw rolnych PROF 2007-2013.

      Ważnym wydarzeniem było poświęcenie przez bp. Stanisława Stefanka wieńców dożynkowych.
Wieńce pod względem piękna, symboliki i pomysłowości oceniane były podczas trwającego konkursu, które odnotowała Komisja w składzie: Alicja Rutkowska – Przewodnicząca Komisji, Mieczysław Bagiński – członek Komisji, Artur Dobrzycki – członek Komisji. Po wnikliwym przeglądzie dwunastu wieńców dożynkowych z różnych parafii, oceniono je w kategorii tzw. wieńców tradycyjnych i współczesnych.

W kategorii wieńców tradycyjnych Komisja przyznała:

– miejsce I – wieś Kurki, gm. Szczuczyn, parafia pw. Św. Stanisława BM w Niedźwiadnej,
– miejsce II – wieś Sojczyn Borowy, parafia pw. Św. Stanisława BM w Białaszewie,   
– miejsce III – wieś Kacprowo, parafia pw. NBNP w Grajewie.

W kategorii wieńców współczesnych Komisja przyznała:

– miejsce I – wsie: Guty, Gutki, Adamowo, parafia pw. Imienia NMP w Szczuczynie,
– miejsce II – wieś Danowo, parafia pw. Imienia NMP w Szczuczynie,   
– miejsce III – wieś Bełda, parafia pw. NNMP w Rajgrodzie.

Ponadto Komisja wyróżniła wieńce z miejscowości:

– Ciemnoszyje – parafia pw. Św. Stanisława BM w Białaszewie,
– Modzele – parafia pw. NMP Częstochowskiej w Ławsku,
– Rakowo – parafia pw. Imienia NMP w Szczuczynie,
– Rydzewo Szlacheckie – parafia pw. NMP w Słuczu,
– Wólka – parafia pw. Imienia NMP w Szczuczynie,
– Zacieczki – parafia pw. Imienia NMP w Szczuczynie.
 
Komisja w ostatecznej ocenie miała trudne zadanie, bowiem wszystkie wieńce były ciekawe i bardzo pracochłonne, za co należą się słowa uznania ich twórcom. Zdobywcom określonych miejsc wręczono drobne upominki ufundowane przez głównych sponsorów.
Dla umilenia atmosfery, w międzyczasie, występowały znane w środowisku wokalistki.  
      Uhonorowano właścicieli najlepszych gospodarstw oraz największych dostawców mleka do Spółdzielni Mleczarskiej w Grajewie „Mlekpol”.

      Podczas dożynkowych uroczystości Wicemarszałek Województwa Podlaskiego –Jacek Piorunek wręczył Stanisławowi Kossakowskiemu – Przewodniczącemu Rady Powiatu „Odznakę Honorową Za Zasługi dla Województwa Podlaskiego” za osiągnięcia w dziedzinie działalności społecznej, spółdzielczej i samorządowej. 
      Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński po zakończeniu ceremonii zwrócił się do zebranych słowami; „ Dziękczynienie przed chwilą się odbyło. Mam nadzieję, że będą Państwo dalej przebywać w gościnnym centrum Szczuczyna razem z Panem Starostą i Organizatorami w części przeznaczonej dalszemu uczczeniu dzisiejszej uroczystości.
      Szanowni Państwo, dziękując za wszystko to, co tu na ołtarzu i na scenie się dokonało, proszę przyjmijcie w imieniu moim i Pana Starosty serdeczne podziękowania. Natomiast zaproszonych gości zapraszam na poczęstunek po zakończonej uroczystości.
       Wszystkich Państwa, począwszy od godziny siedemnastej, zapraszam na festyn dożynkowy, tu przy scenie”.
 
       Podczas uroczystości na wielu stoiskach prezentowano twórczość ludową, m.in. rzeźbę, malarstwo, a dla koneserów sztuki elementy zabytkowe z różnych okresów i dziedzin. Natomiast tych, dla których miasto jest ważne, zachęcała do nabycia historia Szczuczyna w wydaniu książkowym. 
W międzyczasie można było posilić się grochówką, kiełbaskami z rożna i napojami. 
A nad bezpieczeństwem zdrowotnym czuwała trzyosobowa służba medyczna z Grajewa. 

      W obrzędzie dożynkowym uczestniczył młody zespół orkiestry OSP w Szczuczynie pod batutą Roberta Świderskiego.     
      Mimo dobrej organizacji oraz słonecznego i bezdeszczowego dnia, uroczystość nie byłaby wypełniona estetycznymi formami, gdyby w festynie nie pojawiły się zespoły i ich utalentowani wykonawcy. Miło było słuchać i patrzeć na występy dzieciaków z MDK w Szczuczynie i na legendarny już zespół „Szczuczyniacy”. Pięknie zaprezentował się dynamiczny zespół „Kłosek” z ZS w Niećkowie. Scena zadrżała po wejściu zreorganizowanego zespołu „911”, gdzie w mocnym brzmieniu wspaniale prezentowała się nowa wokalistka. Po nich koncertował zespół „EXAITED”.
     I choć niejeden z uczestników może mieć inną ocenę i zadowolenie z tego, co organizatorzy dożynek widzom przedstawili, to bezsprzecznym pozostaje fakt, że Powiatowe Dożynki w Szczuczynie przeszły już do historycznych wspomnień.      
Wszelkie niedociągnięcia pochłonęła lub winna rozproszyć dyskoteka pod podwójnymi gwiazdami – niebieskimi i scenicznymi w noc rozpoczynającą złotą jesień.
 
       Powiatowe Dożynki w Szczuczynie w 2014 roku dostarczyły nie tylko wrażeń, emocji, ale i sugestii. Nie jest to dziwne, bowiem w tym mieście, mieście dążącym do szybkiego rozwoju, wszystko zdarzyć się może. 
      Duże uznanie i słowa podziękowania należą się dla nauczycieli i uczniów szkół Gminy Szczuczyn, dla dyrektora MDK – Janusza Marcinkiewicza i Pana Szabelskiego.

      Organizatorami Powiatowych Dożynek w Szczuczynie, dzięki którym dożynki mogły się odbyć, a o których z uznaniem wyraził się Jego Ekscelencja Ks. Biskup – Stanisław Stefanek, byli: Starosta Grajewski, Burmistrz Szczuczyna oraz Proboszcz Parafii pw. Imienia NMP w Szczuczynie.    
 
 
 
 


 Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski  

 

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (2)

haha konkurs wieńców...po co? przecież i tak wszyscy je kupują...

Brawo akordeonista !!! S Z O K !!! ŚLICZNIE !!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.