piątek, 29 marca 2024

Szczuczyn

  • 10 komentarzy
  • 7283 wyświetleń

25 lat PSM w Szczuczynie

 
KONCERT JUBILEUSZOWY Z OKAZJI 25-LECIA PAŃSTWOWEJ SZKOŁY MUZYCZNEJ W SZCZUCZYNIE

      W piątek, 13 czerwca 2014 roku o godz. 15. 00, Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Grajewie Filia w Szczuczynie świętowała (opóźniony ze wzglądu na remont) jubileusz 25-lecia istnienia. 
Ten dzień potwierdził, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale tak jak w każdej szkole, łączy pokolenia przez procesy scalania społeczeństwa wyrażającego się częstością kontaktów, wspólnotą celów przez dostosowywanie postaw i wartości prowadzących do wytworzenia społecznych więzi i poczucia potrzeby społecznego działania. 
     Uczestników uroczystości obchodu jubileuszu szkoły, która odbyła się w sali konferencyjnej UM w Szczuczynie przy ul. Kilińskiego 23, powitała dyrektor PSM I st. Im. S.B. w Grajewie, pani Agata Świderska. Wśród gości byli:

1. Wizytator CEA – Daniel Dramowicz
2. Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński
3. Skarbnik Gminy – Małgorzata Jarmutowska
4. Prezes Banku Spółdzielczego w Szczuczynie – Mirosław Rainko
5. Proboszcz parafii pw. Imienia NMP w Szczuczynie, ks. Robert Zieliński
6. Dyrektor PSM I st. im J.S. Bacha w Grajewie – Agata Świderska
7. Dyrektor Zesp. Szkolno-Przedszkolnego–Małgorzata Karwowska i Wicedyrektor–Irena Markowska
8. Dyrektor PSM I st. im. Emilia Młynarskiego w Augustowie – Dariusz Michałowski
9.  Dyrektor (była) PSM I st. im. J.S. Bacha w Grajewie – Zofia Mikołajewska
10. Dyrektor MDK w Szczuczynie – Janusz Marcinkiewicz
11. Dyrektor WPK – Krzysztof Wysocki
12. Kierownik Filii PSM I st. w Goniądzu – Marzenna Trzonkowska
13. Pan Bogusław Rząsa – były nauczyciel klasy akordeonu w Szczuczynie
14. Pan Ryszard Jasionowski – nauczyciel klasy fletu w PSM w Grajewie
15. Pan Piotr Wilk – były nauczyciel klasy fortepianu w Szczuczynie
16. Administracja PSM w Grajewie, PP: Sabina Popko, Krystyna Stankiewicz, Lila Żebrowska
17. Pani Ewa Gromadzka-Białous
18. Kierownik Biblioteki Miejskiej – Janusz Siemion
19. Właściciel Przedsiębiorstwa „Unipol” – Adam Jóźwik
20. Pani Joanna Mioduszewska, firma PHU „Uninet” w Szczuczynie
21. Rada Rodziców PSM w Szczuczynie: Monika Gąsiewska, Beata Kuczyńska, Małgorzata Łepkowska
22. Nauczyciele, uczniowie i rodzice uczniów PSM w Szczuczynie
23. Przedstawiciele Mediów.

      Kierownik PSM Elżbieta Jerulank przedstawiła historię szkoły i podziękowała byłej dyrektor PSM w Grajewie Zofii Mikołajewskiej za przyjemną i pożyteczną współpracę.
Podziękowała też dla Urzędu Miejskiego oraz za wielkie serce i opiekę nad szkołą dla Burmistrza Artura Kuczyńskiego. Pani Kierownik uważa, że bez Banku Spółdzielczego, WPK, „Unipolu” i pomocy Moniki i Zbigniewa Kaliszewskich, uroczystość, która jest wynikiem tworzonej oświaty muzycznej dla dobra tego rejonu, byłaby niemożliwa.
      W bardzo miły sposób wręczono dla kierownika PSM piękne kwiaty od Rady Rodziców oraz upominki od gości, które jak zwykle sprawiają radość z powodu przyjaźni i pamięci. Burmistrz Szczuczyna otrzymał od  dyrektor PSM Agaty Świderskiej, srebrną Odznakę Szkolną.
      Podczas uroczystości głos zabrali: wizytator- Daniel Dramowicz, burmistrz- Artur Kuczyński, dyr. PSM w Augustowie- Dariusz Michałowski, prezes BS – Mirosław Rainko, ks. Robert Zieliński i inni. Życzono szkole dalszego rozwoju bez odczuwania braków finansowych, bez kłopotów wychowawczych, instrumentalnych i lokalowych.
      Wizytator – Daniel Dramowicz powiedział: (…) „zwiedzając różne placówki w kraju, nie mam wątpliwości, że najpiękniejszą z nich jest PSM w Szczuczynie. Pogratulował burmistrzowi Arturowi Kuczyńskiemu za wyremontowany, piękny obiekt i przekazanie pomieszczeń dla szkoły. Dodał mówiąc: „ Proszę się spodziewać, że burmistrzowie jednostek, które odwiedzałem, będą teraz najeżdżać Szczuczyn w celu brania wzorów z pańskiej działalności. Natomiast Burmistrz powiedział: „(…) Pani Kierownik, nie ma co dodać, prócz tego, co zostało powiedziane przez Pana Wizytatora. Miło mi –dodał z uśmiechem –ale mimo wszystko z jedną sprawą pozwolę się nie zgodzić. Wszyscy ci, którzy ukończyli naszą szkołę, zapewne nie pomieściliby się nawet w tej sali i wspólnie by tu nie zagrali. Uważam przez to, że potrzeby lokalowe nie są jeszcze w pełni zaspokojone. Kultura muzyczna rozwija się u nas na tyle, że widać coraz więcej chętnych w kościele pozostających po Mszy na wysłuchanie koncertu muzycznego serwowanego przez naszą szkołę, a to jest bardzo miłe. Dzięki operatywnej pani Skarbnik UM i Rady Miasta możemy w drobnym stopniu pomagać szkole. Cieszy nas i to, że szkoła znalazła akceptację społeczną i niech na stałe mieści się w naszych murach i mieście (…)”.  
–Pan Dariusz Michałowski miło sparafrazował czas miniony i pracę w Szczuczynie: „Pierwszy fortepian, nie wiem, może jeszcze gdzieś tu jest. Udało nam się go zdobyć!  Miło się wspomina m. in. Pana Adama, z którym spotykaliśmy się w „Samancie” nie wiem, czy ona jeszcze jest, było wspaniale. Teraz zastanawiałem się, jaki mam zabrać ze sobą prezent. Przywiozłem ten obraz, który przedstawia zabawę andrzejkową, członków Rady Rodziców i szczuczyńskich dzieci.” 
      Bardzo serdeczne podziękowania przekazała p. kierownik mgr Elżbieta Jerulank za życzliwość wyrażoną przez mówców, wywołaną nadzieję i twórczą współpracę. 
 
       Przechodząc do popisu instrumentalnego uczniów pani Elżbieta Jerulank podkreśliła, że w uroczystości jubileuszowej wezmą udział uczniowie, absolwenci i nauczyciele, których bardzo serdecznie wita.  Zaprosiła do wysłuchania Koncertu Jubileuszowego, z przewidzianym programem na 25-lecie działalności PSM w Szczuczynie.     
Na koncert przybyli goście, nauczyciele gry na instrumentach, sponsorzy, rodzice i melomani muzyki.   Dzięki wytrwałej i owocnej współpracy nauczycieli tej szkoły i pani Elżbiety Jerulank, zebrani wysłuchali popisów utalentowanych muzycznie uczniów i absolwentów.   
Podczas koncertu uczniowie starali się udowodnić słuchaczom w różnym wieku, że muzyka rzeczywiście nie zna granic, a rozumieją ją wszyscy pod warunkiem jej poprawnego wykonania.

       Dziewięcioosobowy zespół rytmiczny w interpretacji ruchowej dzieci z klasy I i II rozpoczął muzyczną biesiadę. Zaskakująco miłe widowisko zasłużyło na oklaski.  
Po czym narrator Katarzyna Wysocka zapowiedziała Karolinę Łepkowską w utworze muzycznym „Gonitwa” na skrzypce, której występ przyjęto zasłużonymi oklaskami.  W duecie fortepianowym wystąpiła Martyna Bieńkowska i Wiktoria Kuczyńska. Zagrały na cztery ręce „Dwie melodie węgierskie”, za które otrzymały głośne oklaski.  Po nich, w interpretacji Klaudii Borawskiej usłyszeliśmy „Wariacje na temat Belliniego” na skrzypce. Chwile potem, Jakub Kuczyński uczeń klasy I zaprezentował się w krótkim utworze „Polka Galopka”.  Można było długo wpatrywać się w tańczące palce Konrada Mierzejewskiego po klawiaturze akordeonu, gdyby nie ponowny występ Martyny Bieńkowskiej. Tym razem wykonała solo „Poloneza g-moll”. I znów na scenie pojawiły się akordeony, na których w duecie utwór „Libertango” zagrali Dawid Locman i Szymon Rózio. Zespolone dźwięki dwóch instrumentów klawiszowych, bez żadnych potknięć, niosły się w wolną przestrzeń. W końcu wchodził w koncertową grę coraz wyższy standard.  Jako pierwszą, narratorka zapowiedziała Marię Orzechowską, absolwentkę PSM w Szczuczynie (2012) z klasy Elżbiety Jerulank.  Wykonała na skrzypcach utwór „Dudziarz”, z towarzyszącym jej na fortepianie akompaniamentem Aurelii Borak. Cezary Karwowski, już podczas podejścia do instrumentu, uśmiechem wyrażał zadowolenie, że po ukończeniu PSM w Szczuczynie (2010) w klasie Piotra Wilka, teraz wystąpić może na jej Jubileuszu. Grał bardzo pewnie, rytmicznie, współbrzmienie dźwięków w akordach nadawały akcent, a cały instrument poddawał się jego woli. Zapewne cieszyłby się pan Krzysztof Kiercula z OSM w Białegostoku, u którego Cezary jest w III klasie, że wykonana Etiuda E-dur nr 5 „Polowanie” nie straciła na uroku. 
      W końcu, dla równowagi napięcia, w sali konferencyjnej, która po raz pierwszy gościła kameralną muzykę, dostojnie zafalował dźwięk fletu. Utwór „Sonata g-moll cz. I” wykonał nauczyciel klasy fletu PSM w Grajewie – Ryszard Jasionowski, przy akompaniamencie fortepianu Ewy Chomicz-Wysockiej z PSM w Augustowie. 
Wystąpienia wszystkich muzyków publiczność nagrodziła gromkimi oklaskami.
   
     Jubileusz 25 - lecia Państwowej Szkoły Muzycznej jest bez wątpienia okazją do tego, aby przeszłość spotkała się z teraźniejszością. Rocznica przywołuje wyjątkowe wspomnienia u tych, którzy pamiętają początki powstawania szkoły. Inni, pamiętają pobieranie prywatnych lekcji muzyki u Władysława Kulińskiego, dyrygenta Orkiestry Strażackiej w Szczuczynie i u pana Sadowskiego, wspaniałego muzyka i organisty w Szczuczynie.  Natomiast młodszym pokoleniom jest okazja przybliżyć historię i dorobek szkoły w jej Jubileuszu.
      Nie jest łatwo pozostać obojętnym wobec miejsca edukacji, w którym budziły i doskonaliły się zainteresowania muzyczne młodzieży. Ćwierćwiecze szkoły to duża ilość jej absolwentów, którzy stanowią dumę Szkoły Muzycznej w Szczuczynie. Szkoła na przestrzeni 25 lat zmieniała swoje oblicze, strukturę, wymieniały się pokolenia wychowanków i nauczycieli. Jednak niezmiennie pozostaje ona wciąż ważną placówką w krzewieniu kultury muzycznej w środowisku miasta i Gminy Szczuczyn.

HISTORYCZNY RYS PSM W GRAJEWIE

       Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w Grajewie, jako macierzystą jednostkę terenowych Filii powołano w 1974 roku.
Do jej powstania przyczyniło się wiele osób. Jednak najwięcej starań wnieśli: były dyrektor Społecznego Ogniska Muzycznego mgr Jan Jakubczak oraz inspektor Wydziału Oświaty i Kultury Urzędu Powiatowego Augustyn Sulewski. Szkoła miała łatwy start, bowiem powstała na bazie dobrze pracującego Społecznego Ogniska Muzycznego. Dlatego już 01.10. 1974 r. rozpoczęło w niej naukę aż 78 uczniów w klasach: fortepianu, skrzypiec, akordeonu, saksofonu, trąbki i klarnetu.  
Na dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Grajewie przy ul. Wojska Polskiego 14 powołano mgr Antoniego Czajkowskiego.
Mimo trudności, Naczelnik Miasta i Gminy Bronisław Luto doceniał wartość szkoły w swoim mieście i dbał o przydział nowych pomieszczeń.
       Rosnące zainteresowanie tym rodzajem szkoły rosło. W jej skład wchodzili uczniowie z: Rudy, Prostek, Rajgrodu, Bełdy i Szczuczyna. Szkoła przepełniała się. Postanowiono założyć jej filie. Powstała filia w Goniądzu, a w 1988 roku w Szczuczynie.
       W czerwcu 1991 r., z grajewskiej szkoły dyrektor mgr Antoni Czajkowski odszedł do Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie na etat Wizytatora Regionu Białostockiego.
       Rok szkolny 1991/1992 rozpoczęła mgr Zofia Mikołajewska, wyłoniona drogą konkursu na dyrektora szkoły.
Wkrótce rok 1994/95 w grajewskiej szkole rozpoczęło aż 140 uczniów. Popularność zdobywa fortepian i gitara.
Zainteresowanie szkołą wciąż rosło. Podczas egzaminów wstępnych w kolejnych naborach, ze wzglądu na ograniczone środki finansowe, nie przyjmowano nawet wszystkich kandydatów uzdolnionych.
W tym czasie szkoła zatrudniała 14nauczycieli w Grajewie, 3 w Goniądzu i 5 w Szczuczynie.
      Dziś Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie, której dyr. jest mgr Agata Świderska zatrudnia 17 nauczycieli z wyższym wykształceniem.

 HISTORYCZNY RYS FILII PSM W SZCZUCZYNIE

      Szczuczyńska Filia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Grajewie powstała 01.09.1988 r. na bazie działającego już prężnie Społecznego Ogniska Muzycznego z 40 uczniami, prowadzonego przez Białostockie Towarzystwo Muzyczne. W okresie działania SOM, w środowisku Szczuczyna dał się pozytywnie poznać nauczyciel muzyki, dyrygent orkiestry OSP i społecznik – Jerzy Rzepiński.  
       Pierwszymi nauczycielami Filii PSM w Szczuczynie byli: Lucyna Zielińska, Renata Śniegucka, Andrzej Moskal, Joanna Michałowska, Dariusz Michałowski, Anna Miszewska. W okresie 25 lat w szkole wymieniło się 28 nauczycieli.
Uczniowie, którzy przenieśli się do Szczuczyna z macierzystej szkoły w Grajewie, byli pierwszymi absolwentami PSM w Szczuczynie w roku szkolnym 1990/1991:
* Urszula Białous – fortepian, Anita Bielawska – fortepian, Wojciech Drobiński – akordeon, Robert Orłowski – akordeon.  
* Z dotychczasowej ogólnej liczby 112 absolwentów dalszą naukę w kierunku muzycznym podjęli: Piotr Kryspin– PSM II st. w Łomży(akordeon), Łukasz Kraujutowicz – Wojskowe Liceum Muzyczne w Gdańsku (akordeon), Grzegorz Śmiarowski – PSM II st. w Łomży (perkusja), Cezary Karwowski – OSM w Białymstoku (fortepian).

Kierownikami Filii PSM w Szczuczynie w poszczególnych latach ćwierćwiecza byli: 

– Lucyna Zielińska……….………………..1988 do 1991
– Dariusz Michałowski……………..…..1991 do 1997
– Małgorzata Witońska-Lange……....1997 do 2011
– Elżbieta Jerulank……………….….….2011 n a d a l.

Aktualną w 2014 r. kadrę pedagogiczną PSM w Szczuczynie stanowią:

– Elżbieta Jerulank…………………kierownik Filii, nauczyciel klasy skrzypiec
– Aurelia Borak………………………nauczyciel klasy fortepianu
– Aleksandra Kłos………………….nauczyciel kształcenia słuchu, audycji muzycznych, zespołu wokalnego, muzyki
– Damian Krawczewski………….nauczyciel klasy akordeonu.  
 
      W roku szkolnym 2013/2014, w szczuczyńskiej PSM, kształci się 26 uczniów. W szkole pod kierownictwem mgr Elżbiety Jerulank zatrudnionych jest pięciu nauczycieli z wyższym wykształceniem.  Jako placówka edukacyjno-wychowawcza otwiera się szeroko na potrzeby społeczne. Młodzi adepci sztuki muzycznej udzielają się w uroczystościach miejsko-gminnych, w Szkole Podstawowej, Publicznym Gimnazjum, Zespole Szkół oraz w kościele. Gdziekolwiek występują, budzą zainteresowanie muzyką i zachowaniem godnym ucznia PSM i swoich szkół bazowych. Uczestniczą w corocznych popisach podsumowujących osiągnięcia szkoły. Występują w swojej szkole macierzystej w Grajewie, uczestniczą w WOŚP, wyjeżdżają do różnych miast w celu słuchania utworów wykonywanych przez wirtuozów.
Uczestnicząc w różnych krajowych konkursach, osiągają miejsca od I do IV lub zdobywają wyróżnienia w różnych kategoriach. Do szczuczyńskich uczniów, mających wysokie noty sceniczne należą: Sylwia Zielińska, Agnieszka Zielińska, Piotr Kryspin, Łukasz Bogdan, Anna Szymanowska, Krzysztof Malinowski, Eliza Karwowska, Damian Zyskowski, Cezary Karwowski, Elżbieta Nagel, Szymon Rózio (dobrze zapowiadający się akordeonista) i inni.
      Absolwenci tej szkoły powinni systematycznie uzupełniać skład orkiestry dętej w Szczuczynie, której coraz bardziej chce się słuchać i podziwiać.
Marzeniem pani Kierownik jest, żeby w szczuczyńskiej Filii PSM powstała klasa instrumentów dętych. Jej zadaniem byłoby to oczekiwane uzupełnianie młodzieżą utalentowaną muzycznie, składu miejscowej orkiestry OSP.   
Kolejnym marzeniem, również dla użytku publicznego, jest nabycie większej ilości instrumentów, a przede wszystkim akordeonu, chociażby dla tych uczniów, którzy mimo talentu, nie posiadają instrumentu do ćwiczeń. 
Mimo wszystko kier. E. Jerulank posiada powody do radości, po spełnieniu wcześniejszych marzeń. Po raz wtóry wyraża szczere podziękowania dla Burmistrza Szczuczyna, który przy okazji przebudowy budynku UM oddanego do użytku w 2014 roku, uwzględnił potrzebę większej przestrzeni dla PSM i wygospodarował dodatkowe pomieszczenie.  Dodatkowa sala służyć ma do ćwiczeń na pianinie, dla tych dzieci, które nie mają w domu pianina własnego.  Tu, w murach szkoły mają miejsce do systematycznych ćwiczeń.
      Pani kierownik będąc dumną ze szkoły, uczniów i z dodatkowego pomieszczenia, skomponowała krótki utwór muzyczny odpowiedni dla hejnału Szczuczyna, którego mieszkańcy miasta słuchają codziennie.  
Żywi nadzieję, że przy tak autorytatywnym i aktywnym składzie, jakim jest zespół sympatyków Szkoły, nadejdzie czas na realizację jej kolejnych społecznych marzeń.
      Szczególnymi sympatykami PSM w Szczuczynie z dużą wrażliwością muzyczną i estetyczną są: Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński, Przewodniczący Rady Miasta – Witold Grunwald, Skarbnik Gminy – Małgorzata Jarmutowska, Ks. Robert Zieliński, Prezes BS – Mirosław Rainko, Dyr. Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Małgorzata Karwowska, Wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego – Irena Markowska, Dyr. WPK – Krzysztof Wysocki, Właściciel „Unipol” – Adam Jóźwik, Kier. Księgarni – Barbara Fiedorczuk, p.o. Dyr. PG – Edyta Kudrawiec. 
 
 PODSUMOWANIE
 
        Szkoła Muzyczna w Szczuczynie, jako placówka kształcenia artystycznego, spełnia w tym rejonie misję propagatora sztuki. Od chwili jej założenia, trwały działania kierownictwa i władz miejskich nad stabilizacją organizacyjną, wyposażeniem w instrumenty muzyczne i polepszeniem warunków lokalowych szkoły.
Wszystko to wpływa na podniesienie poziomu kształcenia artystycznego dzieci i młodzieży. Potrzeby wszelkiego rodzaju potwierdza i cieszy liczba laureatów konkursów i przesłuchań muzycznych.  
PSM w Szczuczynie rozwija uzdolnienia muzyczne w zakresie podstawowym oraz gruntownie przygotowuje do dalszego kształcenia w szkołach muzycznych II stopnia.
Jednocześnie szkoła intensywnie współpracuje z władzami samorządowymi oraz placówkami oświatowymi i instytucjami społecznymi, przez co stała się integralną częścią tego środowiska.
      Podsumowując działalność artystyczną i pedagogiczną tej szkoły, należy zauważyć, że pierwszy ruch muzyczny, który sprowokował powstanie Filii Szkoły Muzycznej I st. w Szczuczynie, jest między innymi dziełem kolejnych kierowników oraz ambicją i wizją przyszłości jej aktualnego kierownika – Elżbiety Jerulank.  Codzienne problemy wywołują interakcję, która wyzwala w nauczycielach i uczniach poczucie własnej godności, na drodze do pragnień, przez dążenie do artystycznej perfekcji. Siłą twórczą jednostki jest wynik uszanowania tradycji w pierwszym Jubileuszu Szkoły, postęp w zakresie instrumentalnym oraz osiągnięcia pedagogiczne i artystyczne.
      Przyszłość stawia przed szkołą nowe wyzwania. Jak wszędzie, rosną i tu wciąż nowe potrzeby. Poza pozyskaniem dodatkowej sali i konkretnym dostosowaniem pomieszczeń do potrzeb współczesnych, konieczne jest ciągłe odnawianie wspomnianej bazy instrumentalnej. Dlatego zbawiennym wsparciem jest oferowana życzliwość Gminy Szczuczyn, która stara się dofinansować skromny budżet szkoły. Istotną rolę odgrywają sponsorzy, w których szczodrości leży nie tylko dalszy los, ale i poziom szkoły.

      Społeczność szkolna jest dumna i wdzięczna twórcom jednostki, którymi byli ludzie mądrzy i odpowiedzialni za doskonalenie młodzieży. Nie można przy tym zapominać, że w naszym środowisku są godni wsparcia uczniowie –mądrzy, zdolni i pełni aspiracji, co potwierdziło 25 lat tradycji tej szkoły. Potwierdza to też, że inwestowanie w dzieci jest najlepszą perspektywą przyszłej rodziny i społeczeństwa.      Otwieramy pośrednio dla całej Gminy okno do współczesnego świata, a przez publikacje medialne sławimy swoje miasto.
 Dzieci kształtowane w kulturze sztuki muzycznej, obeznane w wartościach estetycznych, przeżyciach emocjonalnych są skarbem nie tylko osobistych wartości intelektualnych, duchowych, ale i społecznych.
       Z udziałem zaproszonych gości oraz byłych i obecnych nauczycieli, i uczniów Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. J. S. Bacha w Grajewie Filia w Szczuczynie podczas jubileuszowego koncertu wychowanków, otrzymała zasłużone oklaski, gratulacje i kwiaty. Zatem widoczne emocje wśród słuchaczy i wykonawców potwierdzają potrzebę istnienia tej szkoły w naszym mieście. 
 
 
Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski

  Jubileusz PSM w Szczuczynie: http://youtu.be/zfC-2OiIOgk
 

 

Komentarze (10)

Panie Orłowski pisz pan krócej ,zwiężle i bez ozdobników,tak już się nie pisze,z tego co się orientuję to traci Pan czytelników.

Właściwy czytelnik zawsze nim pozostaje a reszta biega po plaży za prostotą. Tak trzeba trzymać dalej

tak się pisze pięknym,polskim językiem ale ludziom odzwyczajonym od czytania zanika zdolność czytania ze zrozumieniem.

było cudownie

Panie Antoni dziękuję, dziękuję, że ktoś wreszcie powiedział to na głos. I że jego komentarz przeszedł.
Angel, Danielu, to nie jest "piękny, polski język". .. A nie od dziś wiadomo, że "więcej" nie znaczy "lepiej", czyż nie?

chodziłam do szkoły muzycznej w Szczuczynie, niezapomniane przeżycia. polecam zapisywanie dzieci do szkół muzycznych :) nie ma to jak kształtowanie sluchu muzycznego

Slowotok Pana STanislawa na tyle juz jest meczacy,ze nie czyta sie tekstu tylko oglada zdjecia.

Masz rację Ewa, ja ukończyłam w 97 i jestem bardzo zadowolona. Za rok pójdzie moja córeczka do tej szkoły. A apropo niektórych tu komentatorów zwyrodnionych to są od tej samej osoby. Pozdrawiam uczniów i kierownictwo

a ja odwrotnie uważam Zofio. To się cudownie czyta, bo to nie jest dla prostaczków. Nie dała bym jedynie nazwisk uczestników, ale i to jest potrzebne.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.