piątek, 29 marca 2024

Kraj

  • 1 komentarzy
  • 1687 wyświetleń

Apel o przyjęcie budżetu UE

Jarosław Dworzański, marszałek woj. podlaskiego, przewodniczący Sejmiku Bogdan Dyjuk, Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku oraz Mirosław Lech, wójt gminy Korycin wspólnie zaapelowali wczoraj o jak najszybsze zakończenie prac nad nowym budżetem Unii.

Sygnowany przez nich dokument zostanie przekazany do Martina Schulza, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Możemy w nim przeczytać m.in. „(…) jesteśmy zaniepokojeni, że projektów inwestycyjnych nie będziemy w stanie realizować bez opóźnień. Liczymy, że proces rozwoju Białegostoku i Podlaskiego w UE doczeka się godnej kontynuacji, pozwalając zrealizować w nadchodzących latach nasze plany. Liczymy również, że nasz region, jako wschodnia granica Unii nadal stanowić będzie najlepszą wizytówkę zjednoczonej Europy możliwości, jakie daje integracja europejska”. pełna treść apelu pdf.pdf (Inicjatorem wystosowania tego dokumentu był prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Jak wspomniał w czasie czwartkowej konferencji prasowej – ten pomysł podsunął mu w czasie ostatniej rozmowy Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego.
- Przyznał, że do Parlamentu Europejskiego powinien trafić silny głos regionów w tej sprawie. I dlatego jako Podlaskie postanowiliśmy wspólnie wystąpić w tej sprawie – mówił w czwartek prezydent Białegostoku.  – Jesteśmy zaniepokojeni, że projektów inwestycyjnych nie będziemy w stanie realizować bez opóźnień.

- Także w czasie ostatniej sesji Komitetu Regionów dało się wyczuć nerwową atmosferę z powodu opóźnień w pracach nad uchwaleniem budżetu – przyznał marszałek Jarosław Dworzański. – Zwłaszcza, że prawie wszyscy mają już znowelizowane strategie, logistykę, niedługo ruszą konsultacje w sprawie Regionalnego Programu Operacyjnego. Nowa perspektywa finansowa 2014-2020 to nowe, poważniejsze zadania do których należy przygotować się ze szczególną starannością. Dlatego sytuacja w Brukseli napawa nas takim niepokojem – bo środki które już chcielibyśmy zapisać w poszczególnych osiach – wciąż jeszcze są środkami wirtualnymi.

Zaniepokojenia tą sytuacją nie ukrywał i Bogdan Dyjuk, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego.
- Podczas ostatniej wizyty w Brukseli podano 23 października jako datę przyjęcia budżetu. Teraz okazuje się, że to może stać się później. Dla nas to oznacza, że być może nie będziemy mogli ogłaszać pierwszych konkursów już w pierwszym kwartale 2014 roku, tylko znacznie później – przyznał przewodniczący. – W tej chwili możemy wprawdzie pracować nad dokumentami, celami, ale w pewnym momencie zawsze zderzymy się ze ścianą, nie wiedząc, o jakim budżecie mówimy - informują wrotapodlasia.pl

 


Komentarze (1)

Przyznał, że do Parlamentu Euro powinien trafić silny głos regionów? Proszą się, oby zadłużyć Polskę w dług niewolnika niewypłacalnego ! Tacy to oni wspaniało myślni ekonomiczni włodarze regionu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.