czwartek, 18 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 3 komentarzy
  • 4228 wyświetleń

Place zabaw w Szczuczynie

PLACE ZABAW W MIEŚCIE I GMINIE SZCZUCZYN, POW.GRAJEWO      

      Nic nie może zastąpić miłych wspomnień z dziecinnych, beztroskich lat, które gromadziliśmy podczas zabaw na świeżym powietrzu od poranka do zmierzchu. 
To były piękne i niepowtarzalnie dni.  I choć po nich, w życiu naszym, odbieramy nieraz inne miłe doznania, to jednak dzieciństwo wniosło w nasz rozwój nieodwracalne ślady. Z niczym dziś porównać nie można dawnych – chwali się Pan z przeszłego wieku - zbyt uproszczonych, a zaliczanych do wspaniałych zabaw, jak: kopanie bosą nogą ciężkiej piłki ze szmat, pchanie obręczy od koła roweru kijem lub drutem, strzelanie z procy do jabłek, huśtanie się na drzewach, itd., itp.
Jednak dobrze było i być tak dalej może, żeby cechy zabawowe oprócz elementów sprawnościowych zawierały zawsze formy wychowawcze.
      W latach wprowadzających nas w XXI w. nowoczesne place zabaw wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Dominuje w nich całkowicie nowa konstrukcja, jakość i kolorystyka. Nasze dzieci są coraz bardziej inteligentne i wymagalne. Nieatrakcyjną formą zabawy i urządzeniem zaimponować im nie można. Często współczesne urządzenia umożliwiają cenną zabawę dzieci ze swoimi najbliższymi. Bawią się razem z rodzicami, starszym rodzeństwem lub dziadkami, którym to nie raz dzieci narzucają rodzaj zabawy, aktywując starszych bez reszty. 
Zarówno same urządzenia jak i nawierzchnie pod nimi zapewniają dziecku zabawę bezpieczną. Posiadają zaokrąglone powierzchnie w miejscach bezpośredniego styku, a urządzenia wirujące lub balansowe posiadają opory dla sił odśrodkowych lub amortyzatory wstrząsu. Podczas zabawy dziecko może być silnie zaangażowane emocjonalnie. W takim stanie, nie tyle zapomina, co pamiętać nie musi chociażby o swoim bezpieczeństwie.  Dziecko przeżywa pełną radość z powodu wewnętrznych i zewnętrznych doznań, które niosą za nim najdoskonalsze formy zabawowej szkoły życia.   
Plac zabaw, to nie tylko wypełnienie czasu dziecka. W zabawach znajdujemy i potwierdzamy zachodzące procesy terapeutyczne, dydaktyczne, wychowawcze. To one kształtują osobowość „ małego człowieka” i przygotowują go do niełatwego życia w grupach społecznych, zaradności, podejmowania szybkich, a zarazem rozsądnych decyzji.  Dzięki pakietowi odbieranych wrażeń, pociechy rozwijają koordynację wzrokową, ruchową, kreują wyobraźnię, ale i nabywają zdolności manualne w sytuacjach bezpiecznych chwytów, równowagi, jak i znaczenia użytych sił, sprytu i woli. Podczas zabaw z rówieśnikami, mamusiami i tatusiami następuje stała stymulacja rozwoju, a dziecko staje się sprytniejsze, zaradniejsze, zdrowsze. A wszystko to, jest tak ogromnie ważne we wczesnym okresie dzieciństwa.
Zlokalizowanie placu w miejscu, gdzie przebywa większa ilość dzieci, stwarza warunki do integracji, ćwiczenia języka, wzbogacania słownictwa – współdziałania. 
Nie trzeba się bać, ani wstydzić przychodzenia na wspólny plac zabaw. Jesteśmy ludźmi już od malucha, a jako tacy żyjemy, a nawet musimy żyć w grupie.
      Budowane place zabaw mają w miarę możliwości dostosowane miejsce do potrzeb dziecka, a sprzęt tam zastosowany posiada certyfikaty warunkujące bezpieczeństwo podczas sielskiego ubawu.
W królestwie takiej zabawy, w towarzyszących piskach i wykrzyknikach, dorośli muszą obserwować dziecko swoje i obce, żeby nikt i nikomu nie spowodował urazu. Jednocześnie pamiętać należy o natychmiastowym zwracaniu uwagi, jeżeli dziecko próbuje poznawać świat przez niszczenie społecznego mienia. Nie jest to jedynie zwykłe dbanie o mienie przez dzieci i dobry przykład przez dorosłych. W naszym uczulaniu, co można, a czego nie można i dlaczego, zawarty jest głęboki motyw pozytywnego wychowania, który jest bezpośrednią wyższą wartością dla dziecka.   
      Nieokreślony jest limit wieku przy wszechstronnie edukacyjnych zabawach. Jeśli bawi się mały bobas, nie ważna jest tylko jego czynność ale to, żeby ono było w grupie, miało wspólny język i nastawienie prospołeczne.
Podczas zabawy wszystkie dzieci wyładowują się emocjonalnie, fizycznie, walczą z otyłością, stresem, itd. Potem śpią głębszym snem niż zwykle, co rodzicom powinno być na rękę. 
Mimo zapewnianego bezpieczeństwa trzeba liczyć na to, że wypadek, choć rzadko, zawsze może się zdarzyć. Dlatego na plac zabaw warto zabrać ze sobą mały zestaw sanitarny jak: bandaż, chusteczki, żel antybakteryjny, poloplast. Mimo czujnych opiekunów i tak będzie zaprószenie oka, skaleczenie, czy stłuczenia kolanka. Nie należy tym straszyć dziecka, bo celem głównym jest częsty pobyt na placu zabaw.
W pierwszych dniach lipca br. ogólnie ożywiony ruch na placu trwa do godz. ok. 21.30, potem miejsca zajmują dzieci nieco starsze.
 
      Szczuczyn pierwszy plac zabaw, w Parku Miejskim obok Muzeum Pożarnictwa, otrzymał w 2009 roku. Drugi, typowy plac zabaw, powstał na os. Pawełki przy ul. Królowej Marysieńki w 2011 roku.  
Trzeciego lipca 2013 roku w Szczuczynie oddano do użytku kolejny plac zabaw na tzw. „ os. Sienkiewicza” przy ulicy o tej samej nazwie, w otoczeniu zasobów mieszkalnych Spółdzielni Mieszkaniowej nr 5, 6, 10, 12 i 32 oraz budynków nr 4, 5a i 6a. Nowy obiekt zabawowy m. in. posiada: huśtawki wagowe, huśtawkę wahadłową, karuzelę obrotową, ławo-stół, sprężynowce, piaskownicę sześcienną, zestaw wielofunkcyjny, stojak na rowery, kosz na śmieci i tablicę informacyjną.  W czarnej ziemi zasiano trawę, a obok ogrodzenia uśmiechają się przyjaźnie do dzieci młode krzewy.     
Plac zabaw powstał na ok. 400 m² suchego i nasłonecznionego terenu, zajmowanego dotychczas przez działki warzywne i miejsca parkingowe, które przeszły już do historii. Początkowo zaplanowana inwestycja przez UM i SM budziła kontrowersje. Dziś większość mieszkańców jest bardzo zadowolona z powstałego miejsca zabaw i aktywnego wypoczynku. W rozmowach z osobami starszymi, widać radość z tego osiągnięcia i akceptowanie wartości przedstawionych w artykule. Jeden z rozmówców opiekujący się wnuczką powiedział: „Mimo, że plac znajduje się blisko budynków w których mieszka część rodziców bawiących się dzieci i tych, którzy już dzieci małych nie mają, jestem zadowolony z ich śmiechu, radości, krzyków i dziecinnej swobody. Przypomina mi to moje dzieciństwo w piaskownicy z cegłami w Ełku. Ponadto cieszę się, że codziennie widokiem przez okno doświadczam specyficznej radości. Mimo niżu, a raczej bolesnego kryzysu demograficznego, posiadamy tę żywą, energiczną garstkę polskich dzieciaków. Może to oni, w przyszłości lepiej rządzić będą naszym krajem. Teraz niech się bawią.” Zapytałem siedzącego w rurze pięciolatka - jesteś zadowolony z zabawy? “ Ja, ja jeszcze się tak nigdy nie bawiłem.”
      Cieszy to, że mieszkańcy mimo posiadanych liczników, samodzielnie podlewają nasadzenia i dbają o obiekt. Zarząd i Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej społeczność prosi o wykonanie chodnika, łączącego w cywilizowany sposób, dwa krańcowe przejścia dla pieszych wzdłuż placu zabaw oraz likwidację brudnych i zbytecznych piaskownic. Blok nr 4 pozbył się dokuczliwych kałuż i od ok. miesiąca, dzięki jego mieszkańcom, którzy ułożyli chodnik do posesji SM, bez problemu chodzimy jak na Szczuczyn przystało.     
 
      Plac zabaw mógł powstać tylko dzięki operatywności, wciąż tych samych i doświadczonych, pracowników UM i kreatywności burmistrza Artura Kuczyńskiego, którzy pozyskali na „Odnowę i rozwój wsi” 80% kosztów inwestycji. W innej sytuacji ani Gmina Szczuczyn, a tym bardziej Spółdzielnia Mieszkaniowa, nie byłaby w stanie zgromadzić środków na plac zabaw.
Zatem, kolejny plac zabaw powstał dzięki kończącemu się „ Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013”. Na kolejny program 2014 – 2020 trzeba cierpliwie poczekać, choć non stop trzeba czuwać i robić przygotowania.  

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

W MIEŚCIE I GMINIE SZCZUCZYN PLACE ZABAW POWSTAŁY:
 
1. Rewitalizacja Parku Miejskiego w Szczuczynie w cenie 560 PLN, rok 2009
2. Świetlica i plac zabaw w Bzurach, rok 2011 
3. Plac wypoczynkowy z fontanną w Szczuczynie, w cenie 24 999 PLN, rok 2011
4. Świetlica i plac zabaw w Bęćkowie, rok 2012 
5. Plac zabaw we wsi Kurki, w cenie 57 289 PLN, rok 2012 
6. Plac zabaw we wsi Brzeźno, w cenie 36 415 PLN, rok 2012 
7. Plac zabaw, Szczuczyn os. Pawełki, w cenie 77 290 PLN, rok 2012 
8. Plac zabaw we wsi Chojnowo, w cenie 50 733 PLN, rok 2012 
9. Plac zabaw we wsi Skaje, w cenie 24 846 PLN, rok2012 
10. Plac zabaw w Szczuczynie na działce S. Mieszkaniowej, rok 2013.
 
         ZOBACZ TEŻ INNE STRONY:

1. http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Metamorfoza_starego_parku___,9961.html
2. http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Rewitalizacja_parku_w_Szczuczynie__,10085.html?PHPSESSID=5fe1d1009f60159168535b6a5d052474
3. http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Stary_Park__przed_zim___,10453.html
4. http://www.e-grajewo.pl/wiadomosc,Park_zabaw_i_wypoczynku_,7156.html?PHPSESSID=7904ba2890ad4bfe651968b9d6880890

         

Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski     

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (3)

Dwa dni temu czytałem o placu zabaw, a tu znowu. Czyżby sezon ogórkowy jak w telewizji. Słaby reflesk czy co?

ogórek wąsaty nie ma refleksu tylko refluks. Mieszkaj na kolonii i patrz tylko w górę, bo nam się to podoba.

sąsiadka i takich wiadomości chcemy. Opis i plac ten to radocha dla nas i naszych dzieci.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.