piątek, 26 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 21 komentarzy
  • 13038 wyświetleń

Szczuczyn jest dla mnie ważny



SPOTKANIE LUDZI ZASŁUŻONYCH DLA GMINY SZCZUCZYN

      „Szczuczyn jest dla mnie ważny”, pod sztandarowym, ale wymownym hasłem odbyło się 22.06.2013 roku w hali sportowej Publicznego Gimnazjum - spotkanie Ludzi Zasłużonych dla Miasta i Gminy Szczuczyn.
Po otwarciu spotkania dokonanego przez p.o. dyrektora Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie, Elżbietę Milewską, głos zabrał burmistrz Artur Kuczyński, który z nieukrywanym szacunkiem powitał gości.
Odnosząc się do sformułowanej nazwy uroczystego spotkania, Burmistrz Szczuczyna m. in. podkreślił czynniki dla miasta najważniejsze: „ Szczuczyn jest dla mnie ważny w trzech priorytetowych wymiarach:
- inwestycyjnym,
- codziennym, wyłaniającym się z potrzeb i rzeczywistości każdego z nas
- oraz czysto ludzkim, społecznym, może nawet edukacyjnym.
(…) Czy to w ogóle jest możliwe, aby Szczuczyn był ważny dla jego obywateli i wszystkich 6640 mieszkańców gminy? Pewnie w idealnym, ale utopijnym świecie tak, w rzeczywistości nie ma na to większych szans. Szczuczyn jednak jest ważny, bo jest w budowie!  Wiemy, że: demokracja jest w budowie, Polska jest w budowie…, a teraz przyszedł czas na budowę naszego Szczuczyna.
Szczuczyn został po części obdarty z historycznych marzeń, jednak wciąż posiada ambicje, które są dla niego szansą. To miasto potrzebuje autorytetów i stąd zachodzi potrzeba spotkań takich jak dzisiejsze. Nawiązujemy szerokie kontakty, a wszystkie jednostki z terenu gminy myślą i działają prospołecznie, dążą do wspólnego celu, jakim jest rozwój ich niepowtarzalnie kochanego miasta Szczuczyna. Nie ma innej rady. Szczuczyn trzeba kochać, wymagać i tworzyć.
Czego „ja”, poprzez te działania, chciałbym dla Szczuczyna – jako też i mojego miasta?
Przede wszystkim więcej identyfikacji i utożsamiania się z tym miejscem. Powiem może za wielkie słowo, ale chcę zrozumienia i kierunkowej współpracy, nie patrzenia tylko okiem roszczeń i chciejstwa. To miasto jest naszym wspólnym domem i celem działania.”
      W dalszej wypowiedzi burmistrz zachęcał do twórczej współpracy, umiłowania regionu i szacunku do jego społeczności. Można to osiągać przez atmosferę zrozumienia, pozytywnego angażowania i twórczych inicjatyw.

      Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński bardzo serdecznie powitał Honorowych i Zasłużonych Obywateli Gminy Szczuczyn, których lista, jako cennych ludzi, powiększa się systematycznie.


HONOROWI I ZASŁUŻENI OBYWATELE SZCZUCZYNA:

 
1. Ks. prał. Mieczysław Olszewski - Honorowy Obywatel Gminy Szczuczyn.
2. Ks. kan. Lucjan Świderski - Honorowy Obywatel Gminy Szczuczyn.
3. Lekarz med. Halina Molska – Zasłużony dla Gminy Szczuczyn.
4. Lekarz med. Zygmunt Molski – Zasłużony dla Gminy Szczuczyn.
5. Nauczyciel Janina Grochulska – Zasłużony dla Gminy Szczuczyn.
6. Nauczyciel Czesław Nikliński – Zasłużony dla Gminy Szczuczyn.
7. Nauczyciel Marianna Ostrowska – Zasłużony dla Gminy Szczuczyn. /od 2013/
8. Prof. dr hab. Inż. Czesław Waszkiewicz – Honorowy Obywatel Gminy Szczuczyn. /od 2013/

      Następnie, burmistrz powitał radnych aktualnej kadencji, w której 15. osobowy skład wchodzą: Witold Grunwald, Zofia Filipkowska, Witold Januszewski, Andrzej W. Jaworski, Irena Kadłubowska, Michał Kaliszewski, Józef Karwowski, Tadeusz Kołakowski, Irena Kraujutowicz, Elżbieta Kryszczyńska, Adam A. Owsianko, Przemysław Piwko, Krystyna W. Zdańkowska, Andrzej Zieliński i Tomasz Mioduszewski. 
      Wśród zaproszonych gości byli dyrektorzy szkół z Gminy Szczuczyn:
Małgorzata Karwowska – SP Szczuczyn, Elżbieta Milewska - PG Szczuczyn, Ewa Grunwald - SP Niedźwiadna. Anna Jagusz – ZS Szczuczyn i Dariusz Koniecko - ZS Niećkowo.
      Spośród wielu zaproszonych, obecnością zaszczycili dostojni goście: Mirosław Rainko, Jarosław Augustowski, Robert Zieliński, Krzysztof Zalewski, Marian Jonkajtys, Stanisław Orłowski, Janusz Marcinkiewicz, Jacek Wesołowski, Maria i Augustyn Konopka, Robert Łepkowski, nauczyciele emerytowani, przedstawiciele Rady Pedagogicznej ZS w Niećkowie, Grzegorz Curyło, Ryszard Waszkiewicz, przedstawiciele Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, mieszkańcy i uczniowie. Obecnością zaszczycił również Szczuczyn znakomity gość, dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji, prof. SGGW w Warszawie – dr hab. inż. Tomasz Nurek.  

      Rada Miejska w Szczuczynie Uchwałą nr 197/xxxii/13 z 14 czerwca 2013 r. nadała Mariannie Janinie Ostrowskiej tytuł Zasłużonej dla Gminy Szczuczyn. Nadanie tak ważnego tytułu nie budzi wątpliwości. Jest ono uznaniem zasług w długoletnim krzewieniu kultury muzycznej na terenie miasta, gminy i okolic. 
Pani Maria Ostrowska, bez której nic się nie dzieje, co dziać się powinno, jest bardzo znaną w środowisku Szczuczyna i poza nim. Osoba bardzo odpowiedzialna za wszystko, co robiła w czasie aktywnej pracy zawodowej jak i teraz podczas emerytury. Maria Ostrowska, to postać nietuzinkowa. Jest osobą kochającą kulturę w pełni tego słowa znaczeniu, a jednocześnie szanującą ludzi, uwielbiającą dzieci i młodzież, a ponad wszystko swoich, wychowanków – uczniów. Pani Maria to wzór nauczyciela, wychowawcy idącego w swojej twórczości z duchem czasu, a zarazem poruszającej się na płaszczyźnie czysto etycznej.  
      Przybliżając sylwetkę nauczyciela muzyki - Marii Ostrowskiej, burmistrz Szczuczyna po szczegółowym życiorysie, m. in. powiedział: ” (…) Pani Maria od początku tworzenia swojej kariery pracowała ponad miarę, nie szczędząc czasu, sił i muzyczno- tanecznej ekspresji. Jej pierwszym tworem było założenie Wiejskiego Teatru Ludowego w Kacprowie. Potem były inne: chór szkolny, zespół akordeonowy, zespół taneczno – wokalny „Kłosek” z kapelą ludową, występowała z koncertami w jednostce WP, uczestniczyła w Agrofilmowej Wiośnie w Ciechanowcu, w Muzeach Rolnictwa, a nawet w Sejmie. Jej wielu wychowanków kontynuuje naukę na kierunkach muzycznych.
      Posiada wiele medali, nagród, odznaczeń i podziękowań. Ona, osoba skromna, chętnie wspierająca innych, sama wolała być nieco w cieniu, a o sobie jak mówi: „Praca motywuje moje życie, które nauczyło mnie, że nieustannie trzeba w nim walczyć na różnych frontach, a siebie, dawać do maksimum ludzkich potrzeb. Dopiero wówczas czuję, że żyję i że jestem potrzebna – im, mojej kochanej i utalentowanej młodzieży.”
Szczuczyn zapamięta, że Maria Ostrowska, animator i organizator życia kulturalnego - to nauczyciel miłości do tańca, muzyki o bardzo aktywnej osobowości w życiu społecznym.
A dodatkowo - zawsze uśmiechnięta, pogodna z energią i humorem.

      Kolejnym, nadzwyczajnym gościem znanym, jako osoba skromna i pracowita był rodowity Szczuczynianin, zamieszkały od dnia urodzenia 19 lutego 1944 roku przy ul. Gumiennej, aż do czasów ukończenia LO im. M. Kopernika w Grajewie. Później zaczęły się studia, w których nauka pochłaniała go całkowicie. Mimo to, w wolnym czasie przyjeżdżał do Szczuczyna, początkowo sam, potem z narzeczoną, następnie z synami, aby rodzicom pomagać w gospodarstwie rolnym. 
Mieszka w Warszawie, żona jest warszawianką. Posiadają dwóch synów, z których jeden był z żoną na szczuczyńskiej, a raczej ojca swojego kolejnej uroczystości. Cała rodzina jest bardzo sympatyczna, skromna, delikatna, bez zarozumiałości. Mimo szczególnych osiągnięć naukowych męża, ojca i teścia, Szczuczyn kochają dalej, choć predysponują do większych marzeń, a co najmniej dumy. Chciałoby się rzec, kochajmy ludzi takich, którym talent, wynalazki, stanowiska i różne osiągnięcia nie wytrąciły ich od drogiej wciąż prowincji, którą z sentymentem wspominają. Takimi ludźmi kieruje wciąż rozum.  
Nominowany do noszenia zaszczytnego tytułu Honorowego Obywatela Szczuczyna prof. dr hab. inż. Czesław Waszkiewicz, to nominat wielkiego formatu, którego treścią, można by wypełnić obszerną encyklopedię.
Z wielkim spokojem, pokorą i powagą wysłuchał słów wypowiedzianych o Nim w Szczuczynie - Jego mieście.
      Burmistrz Artur Kuczyński przybliżając zarys biografii niezwykłej sylwetki m.in. powiedział: ”Szanowny, drogi profesorze, to, co chciałbym o Panu powiedzieć dla gości zajęłoby mi kilka godzin. Pozwoli Pan, że tylko garść światowej wiedzy słuchaczom przedstawię. (…) Szczuczyn wie, że Pan to: naukowiec, nauczyciel akademicki, wybitny specjalista w dziedzinie techniki rolniczej i wielki społecznik. Profesor zwyczajny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Prodziekan Wydziału Techniki Rolniczej i Leśnej, twórca i dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji, kierownik studiów podyplomowych w zakresie – Zarządzanie i Organizacja Infrastruktury Rolnictwa. Twórca i kierownik Katedry Maszyn Rolniczych i Leśnych. Członek Senatu, przewodniczący lub też członek komisji senackich, uczelnianych, rektorskich i wydziałowych. Organizator 27 konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Autor i współautor 30 monografii, skryptów i podręczników, 433 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych. Autor 5 patentów i wzorców użytkowych. Autor haseł z techniki rolniczej WE PWN. Promotor 7 rozpraw doktorskich, 74 prac dyplomowych. Recenzent 34 prac doktorskich, habilitacyjnych i wniosków o nadanie tytułu profesora. Redaktor naczelny dwóch czasopism naukowych, Członek zwyczajny Towarzystwa Naukowego. Prezes Towarzystwa Naukowego, członek Rady Naukowej Instytutu TP w Falentach. Rzeczoznawca Ministra Edukacji Narodowej i ekspert Komisji Akredytacyjnej, etc, etc.
Nie sposób wymienić jest wszystkie i wielokrotne: odznaczenia, ordery, krzyże, medale, dyplomy, tytuły i listy gratulacyjne. Można tylko zacząć wymieniać: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski O.O.P., Złoty Krzyż Zasługi. Medal Komisji Edukacji Narodowej i 92 dalsze.
(…) Od dziś profesorze jest Pan Honorowym Obywatelem Szczuczyna, a dla upamiętnienia tego dnia, bardzo proszę Pana Profesora o przyjęcie od nas pamiątkowego grawertonu.”

      Do sław Szczuczyna XVII w. i innych dołączyła nowa, znamienna osobowość.
Od dziś w monografii Szczuczyna do znanych sław tego miasta jak: S.A. Szczuka Jakub Fontana, Bohdan Winiarski, Antoni, Jakub Teodor Waga, Jakub Falkowski, Bronisław Trentowski, Stanisław Huzarski, Karol Pieńkowski, Wiktor Konopka, Jacek Laszczkowski, Myer Prinstejn i inni, doszła nowa postać - prof. dr hab. inż. Czesław Waszkiewicz. 

      Pięknym aktem wyrażającym szacunek dla ludzi zasłużonych w naszej społeczności, a zarazem tych, dzięki którym najważniejszy zabytek Szczuczyna i jego otoczenie, a także odczucia społeczne ożyły i równały do okresu renesansu, było wręczenie upominku dla ks. dziekana prał. Mieczysława Olszewskiego. Podczas siedemnastoletniej pracy duszpasterskiej w naszej parafii i Dekanacie Szczuczyńskim w latach 1982-1999 wywarł na mieszkańcach zdumienie i głęboki szacunek z powodów etycznych i dbania o zabytkową budowlę sakralną, jej otoczenie oraz cmentarz grzebalny. To był okres pracy wyjątkowej, kiedy więźba dachowa groziła zawaleniem, a zaniedbany kościół nie zmierzał do sacrum, a do profanum. To, że ten wyjątkowy duszpasterz utrwalił się pozytywnie w naszej pamięci, było teraz wręczenie upominku przez burmistrza Artura Kuczyńskiego. Dzisiejszy burmistrz miał zaledwie 6 lat w roku objęcia parafii Szczuczyn przez ks. prałata M. Olszewskiego.  Dziekan M. Olszewski otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Szczuczyn w 1999 roku z rąk ówczesnego burmistrza Szczuczyna dr Stanisława Wądołowskiego. Ks. prał. Mieczysław Olszewski jest w Szczuczynie pierwszą osobą nominowaną do tak godnego zaszczytu. Potem byli inni i oby lista takich osób była coraz dłuższa.

      Organizatorami spotkania pt. „ Szczuczyn jest dla mnie ważny” byli: Rada Miejska i Urząd Miejski w Szczuczynie, Publiczne Gimnazjum w Szczuczynie, Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”, MDK i Biblioteka Miejska.  Odczytu z zakresu genezy miasta dokonał Janusz Siemion.
    Uroczystość nadania tytułów uświetniły zespoły szkolne pod kierunkiem nauczycieli i Miejskiego Domu Kultury. Ślicznie śpiewała Aleksandra Milanowska i Elżbieta Nagel z 911.
Zespół „Kłosek” z Niećkowa, któremu w duecie akordeonowym m. in. akompaniował Karol Krępczyński, zaprezentował się w tańcach ludowych.
Podczas uroczystości, jak zwykle, rolę konferansjera pełnił dyr. MDK -Janusz Marcinkiewicz. 
 

GALERIA ZDJĘĆ

Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski
 







środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

Komentarze (21)

A kto to jest ten Pan Waszkiewicz?, - przeżyłem sporo lat i dotychczas nie słyszałem, a Panią Ostrowską no cóż, zna w większości szczuczyńska gmina.

prof. Waszkiewicz /same tytuly naukowe wzkazuja / pracuje gdzies w... Polsce naukowo na ; Akademiach, Uniwerkach, Polibudach... slowem wyzszych uczelniach.

Ten tytuł jak najbardziej należy się Pani Marii. Wspaniała kobieta, rewelacyjna nauczyciellka. POzdrawiam.

A czym Pan Waszkiewicza zasłużył się dla Szczuczyna ????? Chyba tylko tym że się tu urodził.

Honorowy obywatel ... brzmi jak z poprzedniego systemu. Zasługi p. Waszkiewicza, potwierdzam to tylko urodzenie.

Dokładnie dla Pani Marii. :)

Nie dawno przez Szczuczyn przejeżdżał David Hasselhoff może by mu też dać?

Tak bezsensowne i przesycone złośliwością komentarze podtrzymują powszechnie znany obraz Szczuczyna. Tylko pogratulować! Tytuł osoby zasłużonej przyznaje się ludziom, którzy swoim życiem sprawili, ż Szczuczyn jest bogatszy o dokonania tej osoby. Natomiast tytuł honorowy ma pokazać, podkreślić fakt, że ktoś, kto osiągnął tak wiele w świecie naukowym jest synem tej ziemi szczuczyńskiej. Powinniśmy być z tego dumni i takimi osobościami budować pozytywny wizerunek naszego miasta. Niestety te nieprzemyślane komentarzew tym nie pomagają.

Wielu komentujących jest w błedzie. To bardzo dobrze że wyszukuje się osoby takie jak prof. Waszkiewicz. Świadczą one o historii i pewnym poziomie Szczuczyna. Dzięki ludziom uhonorowanym możemy tworzyć nssz wizerunek i oby nie był ona tak małostkowy jak w tych komentarzach.

Brawo dla wyróżnionych! Sławcie ten nasz Szczuczyn, bo potrzebna mu pomoc, jak widać z komentarzy. Żal, bo ktoś to czyla i buduje sobie obraz zaścianka jakim się staliśmy.

Z panem Waszkiewiczem miałem wykłady w SGGW, szkoda, że nie wiedziałem że jest ze Szczuczyna. Bardzo rzeczowy i mądry człowiek. Gratuluję otrzymanego tytułu.

Gratulacje dla wyróżnionych! To dobrze, że nareszcie Szczuczyn przypomina sobie o swoich "perełkach". Jeszcze raz gratuluje!

Zamiast lakonicznego anonsu szacownych władz, należało by opublikować wnioskodawców wyżej wymienionych nagrodzonych "Zasłużonych dla gminy" i co najważniejsze uzasadnienie wnioskodawców oraz mądrej rady przyznające te tytuły. Osobiście nie znam Pana W. i jego zasług, choć nazwisko dla "rodowitych" szczuczyniaków jest znane. Lecz interesując się osoba trudno jest znaleźć w notkach biograficznych osoby Szczuczyna. Przez lata nic to nazwisko - osoba - nie dała wartości miejscowości swojego pochodzenia znanych przynajmniej dla mnie, a żyję już dziesiątki lat w szczuczyńskiej społeczności. Więc czekam na uzasadnienie i niech to nie będzie tajemnicą sprawujących z wyboru społecznego władz szczuczyńskiej - demokratycznej mizernoty. Pozdrawiam Szczuczyniaków.

Uczeń!Ględzisz bez sensu, niestety nie potrafisz zbudować poprawnego zdania, o błędach ortograficznych nie wspomnę (cząstkę "by" z osobową formą czasownika piszemy łącznie).

uczeń, wróć do szkoły, proszę Cię, wróć. Wyskoczyłeś z klasy specjalnej za wcześnie, oj za wcześnie, a teraz grzmocisz jak z armatki wodnej do dzieci. Tyle, że nie wiesz, jakie wymagania ta armatka potrzebuje. Piszesz, cytuję, że ta osoba nie dała WARTOŚCI MIEJSCOWOŚCI i żądasz uzasadnienia. Masz prawo do wszystkiego; możesz żądać żeby spadł śnieg, możesz stanąć na głowie albo usiąść... Ja podejmuję się wytłumaczyć Tobie wszystko, co jest Ci za ciemne albo niejasne. Ty wskocz do PKO i wpłać na moje konto 270 zł.

Zwróćcie krytykanci ucznia na datę jego wpisu, jeśli byliście na uroczystości to przedstawiona lista gości jest taka sama jak lista przedstawionych notablów tej uroczystości. Gdzie społeczeństwo, jak widać na zdjęciach z martwa naturą "puste krzesła" szykują się na tradycyjna PALINOCKĘ - też wypaczoną /plakaty/.

Brawo dla pani Marii! :) Wspaniała, ciepła i pełna życzliwości osoba! :)

Bardzo fajnie zachował się Zespół Szkół w Niećkowie, byli uczniowie, nauczyciele, dyrekcja - fajne podziękowanie dla kobiety która tam pracowała

Ludwik IV jest bardzo złośliwy wobec "ucznia" najwyrazniej uczeń wpisał swoją ocenę do punktu. co zabolało Ludwika IV, i nic dziwnego, gdyż stara gwardia z umysłem PRL-u, tak będzie reagować . Zatem nasuwa się pytanie: co uczynił dla Szczuczyna Pan prof. Waszkiewicz przez ostatnie 25 lat, będąc naukowcem, jak to podkreślił " jot. te". Nie wątpisz w to Ludwiku IV, że w Polsce są nadzwyczaj sami naukowcy, chociażby prezydent Lech Wałęsa otrzymał tytuł naukowy od rektora Politechniki Gdańskiej. Też został naukowcem, w końcu świat zna jego zasługi? czy nie prawda, Ludwiku IV? Ludwiku IV, przyznałeś sobie tytuł nieprzeciętny, lecz Twoja wymowa wobec ucznia, nie uzasadnia Twojego tytułu, co gorsze jest bardzo prymitywna. Trzeba stanowczo podkreślić, jeżeli nie potrafisz dać przykładu innym, co do uczestnictwa w dyskusji na temat naszego Szczuczyna, to tym bardziej napewno nie potrafisz doradzić, tym co udają że rządzą i wydaje im się, że rządzą dobrze. Ja stanowczo stwierdzam, że wam się tylko wydaje, co niektórym prawie pół wieku.

Bronek stary handlarz, ty nie rozumiesz, że tytuły nadaje się nie tylko za to, co kto zrobił dla miasta ale i za to, że on pochodzi z tego miasta, a my jesteśmy dumni z tego faktu. Przeżyłem już 43 lata, w tym czasie poznałem kilka uzasadnień do nadawania tytułów honorowych w Ełku i Białymstoku.

Czego ja nie rozumiem? to że każdy rozsądny wie, że w okresie zimowym dzieci i dorośli, lepią ze śniegu posąg, którego nazywają BAŁWANEM! Więdz nic dziwnego że w Ełku, czy też w Białymstoku, nadawanie tytułów odbywa się na okrągły rok. Dumą każdej rozsądnej osoby, nie wystarczy fakt, że jestem z tego miasta, lecz to:, ...co uczyniłem dla tego miasta?... z którego się wywodzę, i jakie są z tego efekty?. pozdrawiam mieszkańców Szczuczyna.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.