wtorek, 16 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 12 komentarzy
  • 7535 wyświetleń

Apel Bożonarodzeniowy



 ŚWIĄTECZNY APEL W ZESPOLE SZKÓŁ W SZCZUCZYNIE
 
         Wigilia, czyli czuwanie, rozpoczyna co roku uroczystość Bożego Narodzenia, które w polskiej tradycji i kulturze przebiegają, jako święta rodzinne pełne emocji i podniosłego nastroju.  
Taki Wieczór Wigilijny, w którym katolicy radują się z symbolicznych narodzin Jezusa, jest najbardziej wzruszającym, nie tylko magicznym, ale i jedynym w roku.

      W Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie tegoroczny Wieczór Wigilijny zbiegł się z początkiem astronomicznej zimy. W dniu 21 grudnia 2012 roku odbył się Apel Bożonarodzeniowy.

      Do uczestników, którzy w poczuciu szacunku do obrzędu wynikającego z chrześcijańskiej wiary dyr. ZS mgr Anna Jagusz zwróciła się słowami: „Święta Bożego Narodzenia, jako najpiękniejsze ze Świąt, nie są samotną wyspą oderwaną od stałego lądu, którym jest nasze życie. Stanowi ono jego integralną część, które motywuje naszą codzienność i przeżywanie Świąt.”
Z kolei Pani Dyrektor zacytowała frazę znaczeniową z wiersza znanego poety: „W tę Noc, w moje oczy spójrz bracie i siostro, jak w niebo usłane gwiazdami miłości. A jeśli,(…).” 
„Wierszem tym witam:
- Marię Jasińską - skarbnika Starostwa Powiatowego w Grajewie,
- księdza Lucjana Świderskiego,
- przedstawicieli mediów publicznych,
- nauczycieli i pracowników administracyjno -obsługowych,
- przedstawicieli rodziców,
- emerytów nauczycieli i pracowników administracyjno - obsługowych,
- witam Was – drodzy uczniowie.”

      Przy płonącej świecy symbolizującej odrodzenie światła i całego świata, które wydobywając się z ciemności, odradza nasze życie, uczniowie przedstawili inscenizację opartą na dogmacie Pisma Świętego.
Goście byli zachwyceni sentencjami zawartymi w części artystycznej jak i zachowaniem uczniów, i powagą chwili, która nie przyniosła im ujmy, ale dumę z przedstawianych fragmentów naszego kultu i obyczajowości. Gromadka miłych, młodych ludzi tak wiele mogła uzewnętrznić mądrości, ukrytych w mnogości słów tekstów i przekazać je własnym językiem, tym najmilszym dla słuchaczy. Wspaniale modulowane słowa przybliżały Noc Najświętszą, mimo, że tego dnia na salę dialogu i radości wpadały jasne i długie promienie słońca.
Fragmenty Pisma Świętego czytała z anielskim uśmiechem – Barbara Narewska.
      Za to, co przedstawiła młodzież, docenić trzeba wpływ pracowitych nauczycieli nadzorujących część artystyczną, pp.: Anny Kozikowskiej, Moniki Kalinowskiej i Łukasza Kowalskiego.
Wystarczająco dobrze jest, jeśli nauczyciele uczą i wychowują, ale jeszcze lepiej, gdy te same osoby potrafią dużo, dużo więcej. Tacy, przekażą też dla młodzieży o wiele więcej. Dekoracje na draperii ściany głównej wykonała Katarzyna Romanowska – nauczycielka języka polskiego tej szkoły. Aż chce się szepnąć, tylko ducha w malowane postacie tchnąć - a ożyją.

       Podczas wieczoru wigilijnego dyr. Anna Jagusz symbolicznymi prezentami nagrodziła tych, którzy: „(…) przyjaźnie patrzą na szkołę i wspierają w jej potrzebie i działaniach.”
Skromne, ale jak bardzo wdzięcznie przekazane upominki otrzymali: pp. Maria Jasińska, Lucjan Świderski i Stanisław Orłowski.
      W krótkim słowie podziękowania ks. L. Świderski m. in. powiedział: „(…) dziś, kiedy słuchałem Waszych recytacji, wolności wypowiedzi i zachowań, kręciła się łza, kiedy ja chodząc w tych murach do Liceum Ogólnokształcącego w latach powojennych, nie mogłem i nie mogliśmy ani zaśpiewać, ani łamać się opłatkiem. Dziś, kiedy Pan Jezus się rodzi radośnie śpiewamy. Kiedyś przyjechaliby samochodem i zabraliby Go do Domu Dziecka, jako sierotę. Najważniejsze jest żeby ludzie się wzajemnie kochali, wówczas Bóg będzie rodził się w każdym sercu. Dlatego życzę tej szkole, żeby nie zapominała, że Chrystus jest naszą drogą, prawdą i życiem.”
Oklaski świadczyły o szczerym poparciu wypowiedzianych słów.
      Następnie, głos zabrała p. Maria Jasińska: „ Szanowny Księże, najdroższa nam wszystkim Pani Dyrektor, szanowni Goście, drodzy Uczniowie. Niech ta niezliczona ilość gwiazd, gwiazd nadziei jawi się w Nowym Roku w naszych myślach, w naszych czynach w szkole, w pracy, w rodzinie. Niech te dni Nowego Roku będą przemyślane i pomyślne. Wszystkim tu obecnym przekazuję pełne wdzięczności życzenia od: Przewodniczącego Rady Powiatu - Stanisława Kossakowskiego, od Pana Starosty – Jarosława Augustowskiego i Pani Wicestarosty Powiatu Grajewskiego – Alicji Rutkowskiej. Pozostańmy szczęśliwi na Święta Bożego Narodzenia i cały - Nowy 2013 rok.”

      Pani dyr. Anna Jagusz wyraziła wdzięczność - słowami: „ Bardzo dziękuję za przemiłe, szczere i serdeczne życzenia. Mam nadzieję, że pozostaną one w naszej pamięci i sercach.” 

      Następnym, równie ważnym momentem tego uroczystego wieczoru były prezenty dla uczniów mogących szczycić się najwyższą frekwencją, którymi są:
Tomasz Semborowski – kl. IV TM, Artur Brzózka – kl. TL, Łukasz Kania - kl. IV TL, Weronika Staniszewska – kl. III LO, Barbara Alencewicz – kl. I LO, Wojtek Arciszewski – kl. I LO, Krzysztof Foltyński – kl. IB TS, Adam Wszeborowski – IB TS, Mateusz Kowalewski – kl. III TM i Adam Sokołowski – kl. II TM.
 
      Apel Bożonarodzeniowy dyr. Anna Jagusz zakończyła słowami: „Życzę Wam wszystkim, moi kochani, Świąt wypełnionych radością i miłością, niosących spokój i odpoczynek. Życzę też Nowego Roku pełnego optymizmu oraz wiary i nadziei w spełnienie wszelkich marzeń.”
Pani dyrektor nie zapomniała w tym dniu o Tych, których już wśród nas nie ma. Z całego historycznego ciągu tej szkoły są nauczyciele, których przy dużej ilości wymienić nie sposób, pracownicy administracyjno obsługowi i uczniowie. Spośród dyrektorów szkoły odeszli: p. Kozłowska, Leokadia Różańska, Władysław Hordyński, Witold Wierzchoś i Apolinary Leńkowski. Dla uszanowania, chylę czoło dla ich pamięci i dedykuję „Kolendę dla nieobecnych”.
     To piękne wspomnienie o pionierach szczuczyńskiej oświaty podkreśliło, że szkoła była i jest wciąż centralnym ośrodkiem humanitaryzmu.

     Wszystkie utwory muzyczne i wokalne prezentowali wszędzie obecni i wciąż niezastąpieni: Adam Jagusz, Przemek Jagusz i Tomek Samełko.
Publiczność uczestnicząca w Apelu BN docenia wkład włożony w występach i przy dekoracjach. Dziękujemy dla: Barbary Narewskiej, Pauliny Krawcewicz i Diany Milewskiej z klasy III LO oraz Bartosza Mieczkowskiego, Artura Wojciechowskiego, Darii Trzonkowskiej z klasy II LO.

      Podczas łamania się opłatkiem i składania życzeń panowała atmosfera przyjaźni niespotykanej na co dzień, szacunku i promiennej czułości. To było rzeczywiste przybliżenie Bożego Nieba na Ziemię. Przy okazji pobytu w sali języka polskiego można było obejrzeć z bliska sceny rodzajowe, pejzaże i pomoce naukowe wykonane przez nauczyciela tego przedmiotu.

       Wigilia i późniejszy koniec starego roku, to elementy przypominające wciąż o potrzebie dokonywania zmian w naszym życiu i zachowaniu, przez odcinanie się od spraw niechlubnych.
W tych dniach szczególnie powinniśmy być skłonni do przebaczeń i obiecania własnej poprawy. Niech przez cały Rok Nowy króluje w nas potęga słów często powtarzanych - niech stabilna zgoda zapanuje między nami, a wigilijna magia prowadzi nas do spokoju, jedności i szczęścia.
 
 
GALERIA ZDJĘĆ

 Autor tekstu i zdjęć: Stanisław Orłowski

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

sobota, 13 kwietnia 2024

Eko Festiwal

Komentarze (12)

Dziękuję Panu Stanisławowi Orłowskiemu za przyjęcie zaproszenia, relację z naszego apelu "miłości". Życzę Wszystkim spokojnych, rodzinnych Świąt przepełnionych miłością, odpoczynku i wymarzonych prezentów pod choinką.

wspominając o zmarłych pracownikach szkoły Pani dyrektor mogła również wspomnieć o zmarłym nauczycielu zawodu Andrzeju Łapińskim, który odszedł od nas tak nie dawno i chyba w zbyt młodym wieku.

ta szkoła wcześniej tętniła życiem-teraz oceńcie sami

aa, ja widzę, że autor określił tu nauczycieli, jako całą grupę pedagogów, ponadto pracowników administracyjno obsługowych, a nawet uczniów. Zmarłych z tych trzech grup jest tak duża ilość, że wymienienie nazwisk nie jest możliwe. Tym bardziej, że nie są to płatne wypominki. Tak niedawno zmarł nauczyciel o innym nazwisku niż wymieniony przez ciebie, ale jeśli nauczyciele występują, jako grupa, to nie można wymieniać kogokolwiek. Co innego gdyby była to jednostka wybitna. Dyrektorów jest mało, to Pani Dyrektor wymieniła wszystkich i w ogóle nie dlatego, że byli dyrektorami.

Pani "obiektywna" nie chodzi mi o osobach zmarłych od chwili powstania tej szkoły bo na pewno, jest ich dużo, ale o tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich paru lat, ale widać nie były to osoby wybitne. Tylko czy o tobie ktoś wspomni ?.

Pani "obiektywna" nie chodzi mi o osobach zmarłych od chwili powstania tej szkoły bo na pewno, jest ich dużo, ale o tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich paru lat, ale widać nie były to osoby wybitne. Tylko czy o tobie ktoś wspomni ?.

w tej szkole są uczniowie którzy potrafią ładnie śpiewać więc wypadałoby oddać im głos, a syna promujcie gdzieś indziej, dajcie mu spokojnie studiować

aa, odczep się. Szczęście moje, że nie pochodzę z waszej nauczycielskiej grupy, bo na pewno byś mnie nie wspomniała.Ale znalazła temat.

a dlaczego nie widać na zdjęciach innych Pań woźnych tylko jedna etatowa woźna czy pozostałe Panie nie mogą brać udziału? co jest powodem? jestem ciekawa

1.uczennica, widać wyraźnie, że musisz się jeszcze dużo, dużo uczyć żeby nie zostać taką samą Panią. Może wówczas odnajdziesz powód, o który jesteś tak ciekawa. W każdej szkole są uczniowie zdolni i w tej również, tyle tylko, że nie ma zastąpionych. 2.Nie widziałam nigdzie hitlera, choć adolf pokazał się tu zza burty.

obiektywna lecz się póki czas bo wywód twój na miarę psychiatrii

i co na temat Pań wożnych dlaczego nie ma odpowiedzi

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.